Umění odejít - Z případů inspektora Alvareze

Umění odejít - Z případů inspektora Alvareze https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100986/umeni-odejit-z-pripadu-inspektora-alvareze-100986.jpg 3 3 2

Obchodník s uměním Oliver Cooper žije zdánlivě idylickým životem na Mallorce. Veškerá pohoda se však vytrácí v okamžiku, kdy jej navštíví mafiánský zabiják White a vyzve ho, aby vrátil značně vysoký finanční obnos, který Cooper zpronevěřil. Když pak obchodník zmizí a je nalezeno jen jeho opuštěné auto, dostane případ na starost inspektor Alvarez. V průběhu vyšetřování se Cooperovo mrtvé tělo objeví na velmi překvapivém místě a inspektor postupně zjišťuje, že půvabná vdova Rachael byla svému zavražděnému manželovi nevěrná a že zájem na Cooperově smrti mohl mít i jeho - zdánlivě tak sympatický - soused. Přestože o podezřelé není nouze, na čas, který zůstal na Cooperových rozbitých hodinkách, mají všichni alibi. Lze se však na tento důkaz doopravdy spolehnout?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

An Artistic Way to Go , 1996

Zelený_Drak
20.07.2016 3 z 5

Příliš se v detektivkách neorientuji (naposledy jsem četla nějaké dětské), ale domnívám se, že toto je jedna z těch pěkných. Konstrukce je jednoduchá. Nejprve je představena oběť, pak potenciální vrahové, následně dojde k činu a začíná vyšetřování. Možná mě trochu brzdilo ve čtení, že Alvarez musel nejdřív odhalit všechny podezřelé, které už čtenář znal z prvních padesáti stran.

Stylisticky je to pěkné, malebné. Sice všechny ty popisy života na Mallorce ubírají napětí, ale ani jsem moc napětí od knihy nečekala, takže mě to nijak nezklamalo.

Překlad Pavla Kaase nemá žádné viditelné chyby. Chyby v textu jsou zřejmě důsledkem přehlédnutí korekturou a divný překlad názvu může být nakladatelovo rozhodnutí.

woodward
12.01.2016 4 z 5

Český název je poněkud zavádějící, ale jinak je to docela dobrá a slušně přeložená detektivka. "Rozostřený" závěr, kde není vůbec jasné, jestli se odhaleného pachatele podaří někdy usvědčit, není na závadu; řešení je jasné, logické, psychologicky i fakticky zdůvodněné. A náhledy do života obyčejných Mallorčanů jsou velmi osvěžující. Už se těším na další případ inspektora Alvareze.

Jeffrey Ashford
anglická, 1926