Umění klidu mysli

Umění klidu mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32921/umeni-klidu-mysli-32921.jpg 5 23 1

"Není trvalého štěstí v žádném předmětu světa. V žádné druhé osobě a v žádné jiné věci. Je v nás." Stěžejním předpokladem nalezení pravého štěstí je klidná mysl. Hloubka jejího klidu určuje kvalitu lidského života. Věnujme se proto z celého srdce umění mentálního míru, neboť dosažený klid nám umožní nahlédnout do podstaty života, poznat sebe sama, a tak pomoci sobě i druhým. Dr. Eduard Tomáš je ve svém kurzu průvodcem opravdu povolaným. Všechny hlavní směry a způsoby duchovního bádání poctivě prostudoval a hlavně prakticky vyzkoušel. Proto je jeho podání tak přesvědčivé a působivé.... celý text

Eldar80
02.05.2018 2 z 5

Nejsem cílový čtenář této knihy a přistupuju k tomu naprosto nezaujatě. K ET jsem se dostal velmi pozdě. Doba nadšení z duchovna už byla dávno pryč. Nastoupilo období kritické a skeptické. Každé nekritické nadšení jednou končí vystřízlivěním nebo zklamáním. V ET tak nespatřuju žádnou autoritu a ani jsem jím nebyl v mládí ovlivněn. Pokud vás zajímá více, napsal jsem k této knize recenzi, kde vše vysvětluji. (Jestli jste fanoušci ET, tak to nečtěte.)
Já tuto knihu nedoporučuji ke čtení, protože nemám dobrou zkušenost s lidmi, kteří mají v oblibě knihy od ET. U části těchto příznivců jsem si všiml, že za mystiku považují honbu za duchovními zážitky. Velká část těchto lidí rezignovala na kritické myšlení a logiku duchovního růstu. Někteří pak pochopí mystiku jako eliminaci toho, co považují za ego.
Tyhle nedorozumění vznikají z čtení duchovní literatury, kdy čtenář předkládaným faktům věří, protože se mu líbí a shodují se s jeho představou duchovna. Tyto představy poté považuje za duchovní a věří jim. Takový člověk většinou daný text nestuduje, ale přijímá. Tomu co se píše pak logicky špatně rozumí. Jinak si to prostě nedokážu představit. Veškerá sranda končí v případě, kdy v textu naleznu spoustu nedostatků a nepřesností.
Pro začátečníky to není vhodné, protože mám obavu, že spoustu vět špatně pochopí. Pro pokročilé kniha nepřináší moc nového. ET zde shrnul některé jógové techniky a některé druhy jógy stručně popsal a vysvětlil. Na mnoha místech se dotýká problematiky ega, kterou občas popisuje dost zavádějícím způsobem. Každá kapitola končí nějakou meditací.
Já ET považuju za fenomén 90. let. Tehdy bylo duchovních knih málo. K některým oblastem duchovna úplně chyběla literatura a tak byl tehdy ET užitečný. V dnešní době je už spousta kvalitní literatury. Doba se změnila a je lepší číst původní zdroje. Kniha je pro nábožensky založené jedince, kteří věří v Boha a jsou orientovaní na Východ. Většina popisovaných metod pochází z jógových tradic. Buddhistického v knize není nic a pokud vás zajímá především tibetský budhismus, jak je dnes moderní, je tohle úplně zbytečné čtení.
Pokud jste hodně duchovní, tak je to skvělá volba, ale musíte to doplnit něčím kvalitním. Uvědomte si, že sám ET o sobě říkal, že není žádný guru a že jen popisuje svoje vlastní zážitky a říká co zažil a co zná. Taky silně doporučuju doplnit si informace z budhismu, které v knize úplně chybí. Jiný pohled by měl pomoct lépe pochopit probíranou látku. 55%