Umění a kýč

Druhé rozšířené vydání studie, která se zabývá dvěma různými tématy. První téma je zcela konkrétní a týká se specifické podstaty kýče. Druhé se vztahuje k všeobecné problematice hodnocení uměleckého díla. V první části této studie se stanovují kritéria pro identifikaci kýče a podmínky pro aplikaci pojmu kýč. Druhá část pojednává o lživém charakteru kýče. Rozbor kýče v prvních dvou částech je zaměřen převážně na jeho výskyt v malířství. Ve třetí části jsou uvedeny projevy kýče v dalších uměleckých žánrech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44880/umeni-a-kyc-4rJ-44880.jpg 4.244
Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Torst

Kniha Umění a kýč

Plast

Vcelku dobrý úvod do problematiky. Škoda, že u nás k tomuto tématu nic lepšího nevyšlo :-(

makushenka
04.01.2017

Má oblíbená odborná publikace. Téma je podáno tak, že mu porozumí každý. :)

Teri.Fishing
04.01.2016

Kvalitní kniha! Jen mi pak přišlo, že se tam omýlá to samé, než se došlo ke kontkrétním příkladům ve stylech a pod. Zaujalo mne vysvětlení rozdílu mezi cestovaletem a turistou. Kniha umí pojmenovat to, co jsem z kýčovitých děl vycítila, ale název jsem tomu neuměla dát.

jarmik
26.09.2013

Abych přispěl aspoň trochu ku sumarizaci informací na webu, tak sem napíšu tři prvky, které dle autora definují kýč:

(a) Kýč zobrazuje témata, která jsou všeobecně považována za krásná nebo která mají silný emocionální náboj.

(b) Téma zobrazené kýčem musí být okamžitě identifikovatelné (transparentní).

(c) Kýč substantivně neobohacuje asociace spojené se zobrazeným tématem.

Článek na blogu zde: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2008/11/umeni-kyc-tomas-kulka.html

Kaferano
20.01.2013

Moje záliba v umění mě často vede k tomu, že si kladu otázky typu Co dělá umění uměním a kde jsou jeho hranice. To samozřejmě zahrnuje i fenomén kýče, který se tváří jako lehce definovatelný, ale opak je pravdou. Kniha Tomáše Kulky mě zaujala, protože se zabývá nejen kýčem spotřebním, ale především kýčem v oblasti umění. Porovnává různé žánry, kde se kýč může vyskytovat, jako je např. fotografie, literatura, hudba i architektura. Také popisuje kýč, který se nachází mimo umění, jako je kýč politický, náboženský a využití kýče v reklamě. Pro mne byla asi nejdůležitější kapitola, kde autor vypracoval tři vlastnosti, které musí dané dílo splňovat, aby mohlo být nazváno kýčem. Kniha mne určitě posunula dál ve vlastních úvahách a byla čtivá, bez složitých definic, akorát bych si přála mnohem víc ukázek a příkladů.