Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování

Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41095/bmid_umeni-a-iluze-studie-41095.jpg 5 31 4

Monografie pojednává o problematice obrazového znázornění a vnímání uměleckého díla.

Literatura naučná , Umění

Vydáno: , Odeon

Art and Illusion: A Study in the Psychology of Pictorial Representation , 1960

Ozzy86
06.11.2020 5 z 5

Studie, která je díky vypravěčskému nadání Gombricha přístupná i laikovi. Vysvětluje problémy se zobrazováním skutečnosti z úhlů, které jsou pro současného člověka neintuitivní, ale o to zajímavější. Autorovo postřehy i závěry, které se dají aplikovat i na jiné oblasti než umění, vybízejí k dalšímu promýšlení.

Sandik
18.04.2015 5 z 5

Naprosto základní a velmi podnětná uměnovědná studie. Subjektivně ještě lepší než Panowského "Význam ve výtvarném umění".

efka.saf
27.01.2014 3 z 5

Povinná četba.... možná proto nejsem schopná tuhle knihu víc docenit, byť svoje vědecké kvality určitě má. Gombrich ale nikdy nebyl mému srdci příliš blízký, na rozdíl od řady jiných uměnovědných autorů.

Amaranta
19.03.2012 5 z 5

Tak zde je narozdíl od Příběhu umění problém poněkud závažnější. Co je skutečné a jak to vidíme? A co vypozorované či naopak přebrané skrz jedno velké síto schémat a vzorců v našch hlavách, které si budujeme v rodině, společnosti, kultuře...?

Ernst Hans Gombrich
anglická, 1909 - 2001
1997  97%Příběh umění
1985  95%Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování
2013  87%Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře
1999  95%Stručné dějiny lidstva
1939  80%Jak bylo kdysi...

Kniha Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování je v