Umělé ráje

Sbírka próz obsahuje tři soubory Báseň o hašiši, Poživač opia a O vínu a hašiši stojící na pomezí eseje a básně v próze, ačkoli Baudelaire čtenáře ujišťuje, že se snažil podat vědecký popis stavů opojení, vyzdvihnout rozkoše i upozornit na všechna nebezpečí drogy. Jako vše, čeho se dotkl autorův poetický duch, získaly i popisy stavů opojení sílu básnického obrazu a pronikavost prozaického výrazu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26381/umele-raje-26381.jpg 456

Les Paradis artificiels (1860)

Literatura světová
Vydáno:, Garamond
Počet stran:192
Překlad:Petr Himmel
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:80-86379-19-1

Kniha Umělé ráje

Grepp

Baudelaire nebol žiadnou naivkou, ktorá by sa nechala nekriticky obalamutiť sladkými mámeniami narkotík, táto kniha je toho dôkazom. Kniha je prirodzene preniknutá duchom vysokej poetiky a všadeprítomnými závanmi geniality.

Luxiee Axony
09.10.2014

Nádherně napsáno!

Lenna75
28.07.2014

Kniha s tématikou drog mne zaujala. Je poutavě napsaná, s krásnými slovními obraty a dokonalými popisy stavů a pocitů při užívání drog, především mne bavila první část (hašiš). Skutečně zajímavé, protože popisuje nejen to dobré, ale i to špatné. DOPORUČUJI!

Carcoolka
06.01.2014

Opravdu výborná kniha. Ač se nejedná o verše, spíš než za prózu bych tuto knihu označila za poezii. Nádherná přirovnání, skvělé výstižné popisy... Prostě Baudelaire v celé své kráse....

rainmaker
24.11.2013

Pozoruhodné dílo, které jakoby dokreslilo mou představu o Básníkovi. Myslím, že pro plné pochopení tohohle krátkého spisku je třeba jisté průpravy v disciplíně, kterou se zabývá. Jinými slovy, je toho zde zachyceno mnoho, ale čím více víte tím více vidíte.

Gahanka
06.08.2013

Skvělá četba. Zajímavé popisy, nádherná přirovnání. Musím říci, že nezklamala. Má své kouzlo.

Gizminek
08.06.2013

Krásně napsaná kniha. Jsou v ní popsány účinky hašiše, vína a opia. Nejvíce se mi líbila část "Poživač opia", který pojednává o anglickém filosofovi Thomasi de Quinceym. Charles Baudelaire vychází z jeho spisů, kde popisuje svou zvyšující se závislost na opiu, popisuje jak jeho (ze začátku) příjemné účinky, tak strasti spojeném s jeho dlouhodobým užíváním. Protože tento, na opiu závislý, filosof byl velice vzdělaný, jeho halucinace způsobené drogou byly velice rozmanité - např. o Levaně - římské bohyni a dalších.

Autor neodsuzuje tohoto filosova za jeho závislost, naopak ho obdibuje za jeho lidské vlastnosti, duševní bohatost a génia. Uvádí i autorovo vyprávění o jeho dětství (kterým se snaží sám Thomas svou závislost ospravedlnit), ve kterém čelil několika hořkým ztrátám svých blížních.

"......Dokáže snad někdo vypočítat sílu odrazu a dopadu nějaké příhody, jež se udála v snílkově životě? Kdo může bez zachvění pomyslet na důsledky šíření kruhů v duchovních vodách vyvolaných náhodným dopadem kamene.....?"

zuzanazuz
29.06.2012

Forma se mi moc líbila, obsahově slabší. Ale zklamaná nejsem, čekala jsem to.

knedlik
17.02.2011

Kniha, kterou jsem nečetla ani tak pro obsah, jako spíš pro styl, jakým je psána.

Nicméně člověku rozšíří obzory.

ichinose
26.01.2011

Je mi velice líto, že tomuto geniálnímu dekadentu musím přičíst za Umělé ráje pouhé tři hvězdičky. Popis účinků hašiše a opia je vyveden skvěle, do detailů a s citem, ale kniha samotná mě nenadchla. Rozhodně ovšem stojí za přečtení.

Charles Baudelaire

Charles Baudelaire