Umbriana

Umbriana https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12292/umbriana-12292.jpg 4 12 3

Nová kniha veršů I. Diviše je složena především z reminiscencí. První část - hrad: je básnickým zeměpisem míst a měst, která básník prošel. V odd. druhém jsou zařazeny vzpomínky na přátele, nebo básně věnované známým tvůrcům, kteří na básníka zapůsobili. Ischias vinné révy: vzpomínky na Petschkův palác a Pankrác.

Acamar
03.10.2018

"Dospělost je tchýní krkounství"

...byla první věta, na kterou mi při namátkovém otevření této sbírky padlo oko. A dostavil se okamžitě déja vu pocit okouzlení z Divišova světa, který je pro mne láskou na první "počet"!

Weiler
05.02.2017 3 z 5

Umbrianě vládně nekonvenčnost, ale já jako jen příležitostní čtenář poezie těžko rozeznám, je-li unikátní právě této sbírce, či se shoduje s moderní poezií doby. Vlastně jsou mým lyrice slepým očím básně nerozeznatelné od drtivě většiny veršů, s kterými jsem se pokusil seznámit. Začínají mi připadat tyhle moje záznamy u básnických sbírek jako deník ztroskotance na širém moři – den sedmý, na horizontu stále žádná loď…

WEIL
12.08.2011

Básník později litoval, že dal souhlas s vydáním.
Prý se unáhlil a vydával ji nedodělanou.

Ivan Diviš
česká, 1924 - 1999