Tajná válka

Tajná válka https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/7683/bmid_tajna-valka-T2Z-7683.jpg 4 111 18

Na začátku, jak už to u příběhů bývá, byla exploze. Byt Luka Cage vylétl do povětří, i s Lukem uvnitř. A i když má „hrdina k pronajmutí“ kůži měkkou jako pancíř tanku, tak tenhle výbuch ho poslal ho do nemocnice a do kómatu. Jenže tímhle to nekončí. Ukazuje se, že útok byl pomstou za akci, kterou kdysi hrdinové provedli. Akci tak tajnou, že o ní nevědí ani oni sami. Kterou jim někdo vymazal z paměti. A právě teď si začínají vzpomínat. Tahle tajná válka je víc než mlátička. Je to hlavně promakaná špionážka a polemika na téma, jestli je správné udělat občas nějaké svinstvo, když to může zachránit životy. V příběhu se dávají dohromady Spider-Man, Captain America, Wolverine, Daredevil a Luke Cage (které si autor příběhu, Brian Michael Bendis, natolik oblíbil, že z nich sestavil svůj tým Avengers), aby navštívili zemi, která zásobuje penězi a technikou druhořadé padouchy a dělá z nich nebezpečné teroristy. Ovšem netuší, co je tam čeká – a to nejen ze strany nepřátel.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Crew

Secret War , 2006

ludek.n
ludek.n
01.08.2023 4 z 5

Brian Michel Bendis si zase jednou pohrál se superhrdiny a připravil jim radikální misi, jejíž následky na ně udeří do roka a do dne silou, kterou si nikdo z nich na začátku ani nedovedl představit, natož aby na ni byl připraven. V roli strůjce a hybatele vystupuje ředitel S.H.I.L.D.u Nick Fury, kterému výtvarník Gabriele Dell´Otto vtiskl v některých momentech doslova démonickou podobu. Ostatně celý příběh je hodně temný a extrémně vypjatý. Bendis to rozhodně nehraje při zdi a v emocionální rovině jde svým postavám ostře po krku. A to jak fyzicky, tak psychicky. Dell´Otto s ním hraje na jednu strunu a jeho pojetí kresby je plné vnitřního napětí, které se dere z každého jednoho panelu. Skvěle pracuje s perspektivou, jeho figurální kresba je dokonalá, facelift parádní, a když pak své postavy rozhýbe je to dynamika radost pohledět. Zajímavé jsou i encyklopedické vsuvky, i když se musím přiznat, že díky zařazení speciálního Furyho spisového materiálu zpracovaného Mike Raichtem, už mi ke konci pěkně lezly krkem. Nezapomnělo se ani na bohaté bonusy a pohled do zákulisí.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
22.03.2023 4 z 5

Tajná válka (nemýliť s Tajnými válkami superhrdinů a Tajnou invazi) má vo svete Marvelu kultový cveng, ale napokon to nie je žiadny zázrak resp. je, ale len vizuálne. Výtvarnej podoby sa totiž nechopil nikto menší, než legendárny fotorealistický taliansky génius Gabriele Dell´Otto (Amazing Spider-Man: Rodinní podnik). Prepožičal Nickovi Furymu a spol. neskutočný vzhľad, na ktorý som sa nevedel vynadívať. Trocha pripomínajú oživené hračkárske figúrky. Chápem, že sa nájdu čitatelia, ktorým podobný štýl nesedí, ale mňa mix Claytona Craina (Ghost Rider: Cesta do zatracení), Adi Granova (Iron Man: Extremis) a Alexa Rossa (Království tvé) nadchol (ale súhlasím, Logan vyzerá divne). Scenár nepísala o nič menšia legenda a to Brian Michael Bendis (Alias, Daredevil). Vidno, že má pod palcom jednotlivé postavy a dôkladne si naštudoval ich povahové a iné črty (rozkošná scéna z lietadla). Najlepšie vystihol Spider-Mana, ktorému ostatne predtým zachránil kožu úspešným reštartom Ultimate Spider-Man a následne vymyslel alternatívneho Milesa Moralesa. Scenár je zamotaný a pritom jednoduchý. Tvári sa komplikovane, ale akonáhle sa všetko vysvetlí a rozpletie, uvedomíte si, že to bola skutočne riadne nenáročná jednohubka. Páčil sa mi kontroverzný nápad zneužiť superhrdinov na špinavú politicko-teroristickú hru. Kde sa ukrýva etika? Je vôbec prítomná? Bendis poukazuje na potenciálnu nebezpečnosť byrokratických (alebo skorumpovaných) hlupákov, ktorí nevidia problém ani keď im pristane priamo na stole. Zároveň sa ale pýta, či je v takom prípade správne vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Táto nejednoznačnosť je super. Svet drsnej špionáže, kde nikto nemôže veriť nikomu a zrada a zákerné ťahy sú na bežnom programe dňa, sa sem hodí. Žiaľ, scenár sa hrá na niečo, čím nie je a v konečnom efekte je to proste priemer: skupina hrdinov je najatá na robotu, tú vykoná a následne sa na každého z nich zosype drsná pomsta. Vtip je v tom, že Bendis to rozpráva na preskačku, takže sa kľúčové informácie dozvedáme s oneskorením, akoby až dodatočne. No a keď to do seba vo finále zaklapne, nadvihnete obočie a spýtate sa: a to je všetko? Nuž... je. Klasický ambiciózny a drahý crossoverovský event á la Občanská válka: veľkolepý nápad, ktorý však nie je dostatočne do hĺbky vypracovaný, sú prítomné desiatky postáv, z nich mnohé sú tu len aby tu boli (Beast, Tinkerer). Postavy umierajú, ale nebojte sa: prežijú. Tajná válka obsahuje množstvo čudných bonusov, ktoré dovolím si tvrdiť skutočných znalcov Marvelsveta nezaujímajú. Reč je o desiatkach profilov postáv, ktoré sa nenachádzajú len na konci komiksu, ale tiež uprostred neho + nechýbajú špecifické textové materiály z vypočúvaní. To sa síce dokonale hodí do tematiky SHIELD-u, no je to nezáživné a prelúskať sa tým bolo temer nad moje sily. Fakt k celoživotnej spokojnosti nepotrebujem čítať o tom, že Wolverine meria 160 cm a že Steve Rogers má blond vlasy (!). Nevraviac o tom, že tu má svoje profily plno postáv, ktoré v samotnom deji vystupujú minimálne alebo vôbec (Iron Man). Mám bonusy a podobné srandy v komiksoch rád, ale toto mi pripomenulo situáciu napr. s komiksom Ostrov Dr. Moreaua (od Teda Adamsa), kde tiež bonusy tvorili obrovský priestor a samotný komiks sa hanblivo krčil v kúte (Tajná válka obsahuje čistého komiksu len okolo 116 strán). Napriek tomu všetkému si to 4* zaslúži. Scenár je politicky zafarbený, nebojí sa drsnejších momentov a Bendis je fakt dobrý v dialógoch + vie sa dostať postavám do hláv a dokonca občas až do srdca. Samozrejme kresba skvelá. V CZ vyšlo najskôr v r. 2008 v CREW a v r. 2013 v rámci UKK.

fvalek
fvalek
25.07.2022 4 z 5

Na Tajnou válku jsem se docela těšil, protože aktuální Marvel scénu už vcelku sleduju, ale starší komiksy mi unikaly, nicméně to nakonec bylo takové rozpačité. Kresba je opravdu nádherná a sedí mi, je to podle mě zdravý předěl mezi klasickou komiksovou kresbou typu Jim Lee a šílenostmi jako Bill Sienkiewicz. Navíc kresba působí dospěle a vážně a hodí se k celkovému tématu.

Téma je taky zajímavé, protože mapuje temnou a stinnou stránku práce S.H.I.E.L.D. a superhrdinů v šedé zóně. Vystupuje tu mravní dilema, jak bychom jednali sami a myslím, že si každý najdeme vlastní variantu. Často vidíme různou nespravedlnost na mezinárodní úrovni a určitě bychom rádi jednali hned a aktivně, zatímco politici by všechno nejraději řešili diplomaticky nebo vůbec. Takže v tomhle je to velmi aktuální a pochopitelné. Zvláštní je, že má Fury tu moc říct "Hej, jedeme!" a všichni hrdinové prostě jdou, a to i takoví ti ne úplně lehce ovladatelní hrdinové jako Wolverine, Luke apod.

Nicméně pak přijde to špatné, ono to je opravdu jen o kecání a nic víc tam není vidět. Sice to rozvíjí atmosféru a jsme tak trošku v kůži hrdinů, kteří si taky nevzpomínají, ale ono nedojde k nějakému detailnějšímu odhalení ani ve chvíli, kdy všechno praskne. Taky úplně nechápu Furyho plán, který je o trochu dost ničivější, než by označení "tajná válka" asi sneslo. Nicméně musím uznat, že až do finále jsem pozorně četl a nenudil jsem se, jen to někdy bylo ne úplně akční a zajímavé.

Kromě samotného příběhu mě bavily složky, které se objevovaly mezi kapitolami a v závěru, některé jsem přeskočil, některé jsem si pročetl, protože se věnovaly i hrdinům, kteří nejsou tolik známí nebo se v komiksu vůbec nevyskytly, ale obsahují o nich zajímavé informace, to bylo fajn. Celkově to tak nebyl žádný mega event, ale pěkné to bylo, nemám nic proti. :)

ArkAngel
ArkAngel
11.07.2022 3 z 5

Komiks má fakt skvělou premisu: Nick Fury svolal několik hrdinů, aby svrhli vládu Latverie, vymaže jim paměť a po roce je dohání následky jejich činů. K tomu to má naprosto perfektní kresbu, co se tedy může pokazit? Je to hrozná nuda. Ona bitva o Latveru na scéně není skoro vůbec a čtenář sleduje akorát tunu dialogů a pár útoků, které proběhly jako pomsta za Furyho "Tajnou válku". Bendis to má rozhodně dobře vymyšlené, ale koncept se dal využít daleko lépe.

Atlantis
Atlantis
06.06.2022 3 z 5

Za mě obrovská škoda, že vlastně vidíme jen výsledky tajné války a ne akci samotnou. Samozřejmě, díky tomu je celý příběh tajemnější a vzniká více otázek, ale i tak. Kapitolou samo je kresba. Je naprosto úchvatná a originální, ale... mně se časem dost zajedla. Přepálené barvy, zvláštní výrazy a Wolverin mi vyloženě nesedl. Nechci vyznít úplně negativně, při čtení jsem se docela bavil, ale je to takové celé nedotažené.

Adasin
Adasin
27.12.2021 4 z 5

Tajná válka se mi těžko hodnotí, na jednu stranu zajímavý námět, zvlášť u Marvelu, jeho provedení ale mohlo být lepší, rozvedenější (mohlo to být klidně na víc sešitů) a zůstává dost věcí nedořečených, skoro jako by se příběh ani pořádně nestihl rozjet a už skončil. A do toho je ještě přerušovaný těmi výtahy z databáze, udělat je prostě jako komiks (třeba černobílý nebo jinak zkreslený oproti zbytku knihy), hned by do celku zapadly líp. Hodně nahoru to pak tahá kresba, Dell'Otto je imho jedním z nejlepších kreslířů a díky němu je na tenhle komiks radost pohledět. 7/10

wullcann38
wullcann38
25.12.2021 5 z 5

Skvělý příběh, je docela temný a napínavý.
Nádherná Kresba už je jen třešnička na dortu.
Za mě:94%

Atak
Atak
06.07.2020 5 z 5

Úžasně nakresleno a k tomu výborný příběh

trudoš
trudoš
28.04.2020 4 z 5

Četl jsem podruhé a výsledný dojem byl o chlup lepší, než z prvního vydání v roce 2008. Přeci jen už jsem se za tu dobu trochu více seznámil s Marvelovským univerzem, takže mi jednotlivá místa i postavy dávaly více smyslu, včetně finálního průšvihu, když se celá ta tajná operace provalí. Přesto ve mně opět zůstal dojem nenaplněnosti - příběh je vlastně prostý, přesto mu nějakou dobu trvá, než se pořádně rozjede, a když se pak do děje vloží pěsti, velkolepé finále působí značně zkratkovitě. Jako by nešlo o nic víc, než dostat Nicka Furyho ze hry a zajímavě to přitom zaonačit. Vyprávění je tak paradoxně především o tom, co zůstane nevyřčeno a jaké to bude mít pro budoucnost následky. Každopádně - jinak paráda, scénář má nápad a je v rámci superhrdinů netradičně dvousečný, přičemž výtvarné pojetí Gabriela Dell'Otta chvílemi bere dech.
Oproti staršímu vydání však horší barvy a chybí hromada bonusových materiálů. Ale zas nic, bez čeho byste si nemohli vychutnat hlavní příběh, takže v pohodě.

jarynek
jarynek
16.01.2019 4 z 5

Zajímavý nápad na týmovku - zdánlivě nesourodý tým vyslaný do cizí země za neznámým úkolem a následky, které přijdou po roce a jež teprve přináší tu pravou řež. Celé je to vyprávěno ve více časových rovinách, takže občas jsem se musel vrátit do již přečtených pasáží, ale celkově toot pojetí bylo fajn. A přestože jde o týmovku, tak hlavním hrdinou je jednoznačně Nick Fury tahající někde vzadu za nitky a manipulující s jednotlivými superhrdiny. Toto je pak podepřeno dodatečnými materiály z archivů SHIELDu, které ještě více ozřejmují Furyho roli v celé akci. V příběhu mi chyběl především větší popis akce v Latveře a trochu propracovanější zakončení. Celkově však spokojenost.

B-artX
B-artX
04.02.2018 5 z 5

Secret War je něco neuvěřitelného. Bez pochyby jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četl. Příběh je strhující, napínavý a kvalitní, nejde o nějaký autorův výplach, ale je to velmi kvalitní dílo, ze kterého mrazí i po přečtení. Děj je také velmi uvěřitelný, výborná je také předmluva, která dělá celkovou zápletku Tajné války mnohem víc hlubokou.

Trošku mi vadilo, že tam nikdo nezemřel, příběh by hned získal mnohem větší závažnost. Také ti technozločinci toho mohli udělat více- Fury strašil, jaká je to hrozba, což určitě byla, ale chtělo by to nějaké ukázky, že jsou doopravdy taková hrozba, jak bylo popisováno.

Zajímavé byli také poslední stránky komiksu, popisující Furyho myšlenky a spisy S.H.I.E.L.D.u.
Docela bych ocenil nějakou alternativní verzi Tajné valky, kde se Furyho mise podělala a Val musela do akce poslat team, ktery nam byl ukázán na konci komiksu.

Za mě 97%, naprostá spokojenost, čekat jsem, ze to bude velmi dobré, ale že až takto? Maesterpiece. Nejlepší superhero komiks, co jsem kdy četl.

Gustik5
Gustik5
10.11.2017 3 z 5

Kresba byla brilantní, líbila se mi skoro jako u Alexe Rosse a jeho Zázraků. Jenom mi při čtení trochu vadily ty výtahy z Furyho databáze S.H.I.E.L.D.U. Celkově mi to přišlo příběhově celkem slabé, nic moc se nepřihodilo. A to je s tak povedeným vizuálem škoda...

Disease
Disease
01.12.2016 3 z 5

Výborná malba, která ale nezachrání vcelku standardní superhero příběh.

martinstefko
martinstefko
07.12.2015 3 z 5

Příběh nemá špatnou premisu, chce se na válku dívat jinak, navíc si Bendis dovolil udělat salto s postavou Nicka Furyho, ale pořád si myslím, že to není tak zásadní komiks, který by si zasloužil tak luxusní kresbu, stejně jako vydání u nás. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/08/256-ultimatni-komiksovy-komplet-29.html

Rilian
Rilian
08.06.2015 2 z 5

Kresba není špatná, ale příběh zkrátka nudí.

OldaB
OldaB
03.01.2014 3 z 5

Upřímně jsem hodně na pochybách, co k tomuto komiksu napsat. Kresba je bezesporu vynikající, při čtení jsem dost často od děje odskočil na kochání se krásnými malbami. Příběh mně ale vůbec nesednul, i ty vychvalované dialogy mi přišly o ničem. Hodně to spravila poslední kapitola, která mě opravdu bavila. Celkem nechápu, proč se o tom píše jako o legendě.

3DD!3
3DD!3
22.08.2013 5 z 5

Nádherné kresby Gabriela Dell'Otto a prvotřídní špionážně superhrdinský příběh, který zatřepal především věcmi okolo SHIELDU. Dialogy odsýpají a Spider-Man je (světe div se) opravdu vtipný. Fury tu dostává zvláštní a obdivuhodnou úlohu a je to především jeho příběh, i když stojí hodně v pozadí. Databáze hrdinů se stručným shrnutím je třešničkou na dortu.

Thunair
Thunair
06.01.2012 5 z 5

Velice luxusní vydání se spousotu bonusů. Libovka!

komiksy superhrdinové

Autoři knihy