Občanská válka

Následkem tragické nehody způsobené nezkušeným týmem rádoby superhrdinů se zvažuje zavedení zákona o registraci superhrdinů, který by veškerým bojovníkům v kostýmu nařizoval odmaskovat se a spolupracovat s vládou. Někteří hrdinové nařízení vítají (Iron Man, Mr. Fantastic, Ant-Man nebo celá organizace S.H.I.E.L.D.), jiní ho považují za odpornost (Captain Amerika, Daredevil, Luke Cage, Falcon). Společenství superlidí je rozděleno rozhodováním o svém osudu - ustanovují se dvě soupeřící strany a někdejší přátele se tvrdě střetávají a vyřizují si mezi sebou nejen osobní spory, ale i křivdy z minulosti. A i záporáci cítí, že přišla jejich chvíle, jak se pomstí superhrdinům. Tento komiks navždy změnil svět Marvelu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262543/big_obcanska-valka-IB3-262543.jpg 4.6101

Legendy 2.

Literatura světová, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , Hachette

Civil War, 2007

Kniha Občanská válka

ludek.n
30.12.2021

Už jen při zběžném nahlédnutí do tohoto alba marvelovských Legend musí být každému hned jasné, že tady se hraje ta nejvyšší komiksová liga. Souvislý a uzavřený příběh Marka Millara se někomu může zdát malinko nepřehledný (vždyť do akce se zapojí tolik superhrdinů, že až oči přecházejí a je opravdu nanejvýš vhodné mít o jejich identitách alespoň základní přehled), nicméně díky pevné struktuře a ostře kontrolované dějové linii ze svého směru neuhne ani o píď a provede vás všemi nástrahami Občanské války s přehledem mistra pera až k velkému finále. Své si k tomu samozřejmě přisadil i Steve McNiven, jehož kresba je prostě dokonalá. Ať už se jedná o detaily, nebo celkové pojetí, nedá se mu vytknout snad vůbec nic. Jediná čára není navíc a žádná ani nechybí. Je v tom dynamika i preciznost. Krásně odlišíte jednu postavu od druhé a neztratíte se ani v davu. Také bych vyzdvihl kolorování Morry Hollowellové, které je opravdu povedené, střízlivé a umírněné, přestože se klidně mohla utrhnout ze řetězu a vypálit nám zrak děsivým ohňostrojem všech barev duhy. Takže u mě hodně dobrý…

Delphín
25.08.2021

,,Stříbrný dolar? To nechápu."
,,Hodí se ti do sbírky k těm třiceti, ne? Sladké sny, Jidáši."
Pan Millar stvořil opravdu klenot. Máme dvě strany hádající se o zajímavý spor. Je na každém jedinci, kterému z týmů bude v průběhu čtení fandit, každá srana má svoje. Navíc to není jen bezduché mlácení lidí v kostýmech, kterého je tu tuna. Máme zde řadu úžasných filozofických dialogů, nečekaná úmrtí či překvapivé zvraty, famózně je zde vyobrazena např. rodinná krize ve FF. A to vše za doprovodu naprosto úžasné kresby.
Naprosto oprávněně jeden z nejzásadnějších a nejlepších eventů Marvelu. A leč nechci dávat plný počet hvězdiček kde čemu, zde zkrátka nemohu jinak.

_Tess_
12.07.2021

Zákon o registraci, který vyžaduje, aby všichni maskovaní superhrdinové odtajnili svoji identitu, je něco, co se ne úplně všem líbí, a je na každém z nich, pro co se rozhodnou. Na dvě protichůdné strany se nám tu staví Iron Man a Captain Amerika, jejichž názory na registraci by snad nemohly být rozdílnější.
O zajímavý děj komiksu je postaráno, a to i s mnoha zvraty a nečekanými událostmi, které okoření už tak vyhrocené spory mezi tím, jestli se k zákonu přidat či nikoli. Kromě nabitého děje, je tu i obrovský zástup superhrdinů, takže rozhodně tu nejde o střet dvou malých skupinek.
Komiks má temnou atmosféru, které podléhá i kresba, která mě osobně velmi sedla. Celkově jsem s ním velmi spokojená a za přečtení rozhodně stojí.

Lioncz24
08.06.2021

Válka dvou stran na jedné straně stojí Iron Man, který spolupracuje se S.H.I.L.D.U. a na té druhé straně stojí Captain Amerika, který chce mít svobodu i pro ostatní superhrdinové

Nejlepší komiks co jsem kdy četl fakt zcela upřímně, proto jsem dal všechny hvězdiček :-)

Ivan Kučera
03.06.2021

„Maskovaní hrdinové jsou součástí dějin této země už od nepaměti.“ – „Neštovice také.“ Klasický Mark Millar (Starej dobrej Logan): skvelá zápletka, parádny štart, slušný a uchádzajúci stred, ale ku koncu akoby ho to prestalo baviť a chcel to mať čím skôr z krku a podľa toho to aj vyzerá. Finále je narýchlo upečené, tým pádom skôr nedopečené, na mnohé sľubne rozvinuté motívy (a postavy) je zabudnuté a po dočítaní sa možno budete pýtať, čo sa vlastne vyriešilo. Tentokrát Millarovi kožu zachraňuje najmä masívna kresba Stevea McNivena a parádne farby. Mnohé postavy sú len figúrky na šachovnici, o ktorých motiváciách sa nič nedozvieme (Daredevil). Film sa mi páčil napriek tomu, že mal menej postáv. Možno práve preto, lebo neboli len štatistami, ale filmári pracovali s ich charaktermi, vzťahmi. Tak či tak je komiksová predloha každopádne príjemný, svižný a fajn ľahký nadpriemer s viacerými dobrými momentmi (list medzi členmi FF4, reakcia JJ na odhalenie Spajdyho identity, ústredný námet s povinnou registráciou). Na čisté 4* to nemá, ale tri by boli málo. Spider-Man je tu slušne načatý, ale nedokončený; ak chcete vedieť, na aké dno si siahol po tom, čo sa odmaskoval pred svetom (a ten svet po ňom následne začal logicky ísť), prečítajte si komiksy Jen o den víc alebo Zpátky v černé.

KubaHanzelin
21.05.2021

Jeden z největších Marvel eventů, který u nás vyšel a dnes už mezi klasiky zařaditelná Civil War je od Války Říší něco co mě přinutilo se těšit na supehrdinský komiks. A ano, bylo proč se těšit.
Neubráním se jako spousta zdejších porovnání s filmem, který mám i nadále rád, ale s komiksem se to nedá srovnávat, vidíme tu těžkospočitatelný počet superhrdinů, superpadouchů, známějších více i méně a na piedestalu samozřejmě nikdo jiný než Iron Man a Captain America, jakožto zastánci názorů, které se bohužel rozchází v tom zda by superlidé měli být registrování nebo ne.
Oproti již zmíněnému filmu, jsem nevěděl na čí stranu se postavit, čí chování a názor mi přišel logičtější. Nakonec jsem dospěl k tomu, že ke Capovi jsem měl pro tentokrát asi blíž, hlavně díky tomu jak se zachoval na konci.
Celkově to má své mouchy, ale jedná se o velmi kvalitní počin, kterých dnes v superhrdinských komiksech vychází méňe a méňe, dnes když nějaká postava umře, tak si během chvilky najde cestu zpátky, většinou ještě během jednoho svazku, občas i sešitu, tady tomu myslím tak není a dopad Civil War na universe Marvelu by mě zajímal v příbězích navazující na tento kousek, bohužel se obávám, že se nedočkáme ani nepřímého pokračování..

GoodGames
18.05.2021

Občanská válka je jeden z najzásadnejších superhrdinských komiksov posledných rokov a je až neuveriteľné, že napriek tomu, aký obrovský počet postáv kniha obsahuje, vôbec nestráca na prehľadnosti. Mark Millar tu ukázal svoje zručnosti v plnej sile a ponúka poriadne napínavý a premyslený príbeh. Občanská válka bola u nás beznádejne vypredaná a je preto skvelé, že sa tu tie zásadnejšie superhrdinské komiksy rozhodli v Crew vydať znovu a tentokrát aj v patričnej kvalite.

fvalek
18.05.2021

Jo, tohle je super čtení, kterému porozumí i občasný čtenář a snadno se v něm zorientuje i čtenář českých vydání, který nezná většinu sekundárních a epizodních hrdinů. Velký event, který jsem do přečtení možná příliš přeceňoval, ale dočkal jsem se svého. Člověk se neubrání srovnání s filmem a je tedy nutné říct, že film je proti tomuhle odpad (navíc mě potěšilo množství rozdílnosti). Ono když někdo nazve film "Občanská válka" podle tohohle eventu, tak bych čekal alespoň vysvětlení, co je na té registraci hrdinů vlastně špatně, a toho se mi v knize dostalo bohatě.

Dva týmy, dvě strany, přikloníte se k Tonymu nebo Stevovi? Běžně bych byl tým Iron Man, takže mě ohromně překvapilo, že mě nakonec do svých spárů ukořistil Captain America. Člověka to pak sblíží s postavami, které měly pravděpodobně to stejné dilema. Asi nebudu vyjmenovávat a komentovat všemožné postavy, takže vypíchnu jen Sue Storm, která se mi velmi zalíbila a její vztah s Reedem udělal perfektní pozadí celému sporu. Jinak síly vyrovnané, což je dobře. Zajímavé, kromě pohrávání si s politikou a osobních vztahů mezi dvěma znepřátelenými stranami, bylo hlavně kam je jaká strana schopná zajít. Závěr tak byl jak vyhrocený, tak vlastně docela o ničem, ale všechno to skvěle fungovalo. Od Millara jsem četl už Supermana Rudou hvězdu, takže vím, že se jednak vyžívá v politice a různých alternativních scénářích, ale hlavně dokáže vše utnout v tom nejzásadnějším momentu, čistě na základě morálnosti hrdinů. Spoiler nespoiler, strana, který prohrála, pro mě nakonec byla morálnější.

No a co asi říct víc... Kresba byla skvělá, možná příliš standardní, ale to je v případě takovýchto akcí dobře, není tam úplně prostor na experimenty. Jsem rád, že příběh znovu vyšel v edici Legendy Marvelu, a ne jako součást kompletů, protože je nesbírám, tak by mě to pak asi rušilo na poličce. :D
Čekal bych možná víc bonusových materiálů, přeci jen Wolverine ze stejné edice měl téměř čtvrtku knihu jen z bonusů, což mě tehdy sice naštvalo, ale u Občanské války bych docela uvítal nějaké informace navíc, i kdyby jen nějaký hezký doslov o tom, jak se změnil svět hrdinů. Mrzí mě, že to české vydávání je takové divoké, takže to pro mě jako izolovaného čtenáře nebude mít moc velkou dohru, ale z knihy jako takové velká spokojenost. V téhle edici bych si přál minimálně ještě příběh Thora a zničení Asgardu... Ale to chci asi moc. :D

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova