Captain America: Nový úděl

Captain America: Nový úděl https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262286/bmid_captain-america-novy-udel-14-Ju0-262286.jpg 3 54 7

Po událostech z 11. září musí Amerika najít způsob, jak bojovat se zákeřnou hrozbou terorismu. Země potřebuje velkého muže, ke kterému by mohla vzhlížet. Takového, který bude bojovat za spravedlnost a bude tím nejlepším, co můžou Spojené státy nabídnout. Tím mužem je Steve Rogers alias Captain America. Dokáže však Captain America - i když má vylepšené tělo a nezlomného ducha - přijít na to, jak zbavit zemi svobody teroristického stínu?... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Hachette

Captain America: The New Deal , 2003

ludek.n
31.12.2023 4 z 5

„Nejsou to války, co krvácí, hoří a umírá Jsou to lidé!“ 11. září změnilo Ameriku a scénárista John Ney Rieber, společně s výtvarníkem Johnem Cassadayem změnili Captaina Americu, dali mu novou hloubku, něco, co opravdu nutí k zamyšlení (ať už je Captain America na stupnici vaší oblíbenosti kdekoli), dali mu nový směr a cíl, dali mu Nový úděl. Je to navýsost „dospělý“ komiks - žádné dlouhé proslovy, sáhodlouhá zamyšlení, hrdé proklamace, nebo bezobsažné žvanění. Rieber na patos a přehnaný patriotismus rozhodně netrpí. Jeho sdělení jsou úderná, telegrafická, prostá, jen náznaky, slogany, krátké holé věty někdy stačí dokonce jen jeden Cassadayův panel, aby zprostředkoval celé poselství, celou tíhu okamžiku, bolest, strach či naději. A jak je úsporný textový doprovod, tak jsou citlivou rukou autorů řízeny i akční momenty, které z příběhu nijak nevyčnívají, neobracejí ho vzhůru nohama, nejsou samoúčelné, nýbrž dotvářejí kulisu a věrohodně posouvají děj. Skoro by se chtělo říct, že Nový úděl snad ani není superhrdinský komiks, ale obyčejná kniha o odvaze, odhodlání a spravedlivém rozhořčení jednoho muže, který bojuje za nás všechny.

ArkAngel
09.07.2022 4 z 5

Po 11. září se komiksová nakladatelství pustila do zakomponování této látky do svých komiksů a nejlépe z pohledu patriotistických hrdinů. Kapitán Amerika tak ukazuje onen strach, který po útoku převládal a také možnou hrozbu třetí světové války. Příběh poukázal na to, že je rozdíl mezi civilními oběťmi mezi Američany a těmi z jiné země. Poukazuje také na to, že monstra mohou přijít odkudkoliv i na to, že následky svých činů by měli nést jednotlivci a ne celé státy. Smutné, že se historie pořád opakuje.

trudoš
15.03.2020 4 z 5

Bál jsem se něčeho v duchu „We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar“, avšak podlézavého patriotismu jsem byl naštěstí ušetřen. Nebo pro mě alespoň nebyl tak agresivní, jak jej možná vnímali jiní. Jistě, patos z toho teče horem dolem, ale ono se v rámci kontextu nedalo čekat nic jiného. Naprostý zmar z tragédie 11. září i následný strach z toho, zdali odveta nezničí víc, než útok samotný, je napsán se snahou obsáhnout celou událost a zasadit ji do Marvelovského univerza, což se podle mě povedlo na jedničku. Přičemž John Ney Rieber v mém případě zahrál na emoční strunu natolik precizně, že jsem mu to všechno spolknul i s navijákem.
Ve svém důsledku je to ale jinak velmi jednoduchý příběh, který má dlouhý nástup a nepřiměřeně urychlený konec, v němž se chlapi zkrátka poperou, nejdřív nožem a potom sekerou. Ovšem chápu, že tady ani tak nešlo o zápletku, jako dát lidem něco, u čeho si mohou poplakat nad realitou a zůstat přitom věrni svému oblíbenému žánru superhrdinského komiksu.

Atak
22.12.2018 5 z 5

11. září Kapitán Amerika, co dodat

martinstefko
06.12.2015 2 z 5

Hlavní problém je ale příběh. John Ney Rieber není úplně neznámý scénárista (např. "The Books of Magic"), ale "Novým údělem" rozhodně nedokázal, že je velkým autorem, který by zvládl komplikovanou látku převést do uměleckého díla, které by bylo schopno akcentovat kontroverzi a hloubku tématu. Trochu pohladil hladinu problému, ale aby rozčeřil hladinu, to se neodvážil. Sice nevznikl vlastenecký blábol, ale ani příběh, který by se dal označit za dobrý. http://www.comics-blog.cz/2013/06/163-ukk-14-captain-america-novy-udel-40.html

Kapis
18.11.2015 odpad!

Taky mi to nedalo a včera jsem si to přečetl. A směju se ještě teď ráno až se za pupek popadám, některé komentáře na comicsdb.cz mi způsobily křečovitými záškuby provázené kutálení po podlaze a některým evidentně první erekci v slipečkách s pruhama a hvězdama. Myslím, že hlavní PíáR manažer třetí říše Joseph Goebbels by moc koukal k jaké dokonalosti byly dotaženy jeho metody a co za sračky jsou dneska schopni JIM lidi sežrat. Nějak se v tom více patlat a rozebírat by byla ztráta času, ale teď jsem v rozpacích proč..cituji "Ameriku nenávidím více, pro jejich blahobytnost nebo jejich dobro?" CHACHACHA, já fakt nemůžu.... Jsem moc rád, že tento výrazný kousek vývozní patriotické propagandistické srágory plné směšného patosu tady vyšel a moc mě mrzí, že tam nebyl plačící Dr. Doom nad kouřícím WTC, který chce běžně zotročit či pozabíjet celou planetu, to by bylo ještě o level výše. Mohli si tam s Capem padnout do náručí a třeba si promasírovat navzájem své superčuráky. TAHLE KNIHA JE OPRAVDOVÝ KLENOT!!

jirincz
21.09.2015 3 z 5

Opravdu se u Capa vytýká to, že je to moc velká propaganda? Zrovna u tohohle superhrdiny se to tak trochu očekává ne? Jinak mě to osobně nějak extra nechytlo, začátek byl celkem slušný, rozjíždělo se to pěkně a čekal jsem, že to bude paráda, ale bohužel postupně jsem měl až problém to dočíst, nechytlo mě to. Co ale bylo brilantní je opravdu kresba, ta musí lahodit každému. Takže prostě spíše průměr

komiksy superhrdinové superschopnosti Marvel

2017  77%Tomb Raider: Archivy S.2