Ultimate Spider-Man a spol. 4

Ultimate Spider-Man a spol. 4 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210219/bmid_ultimate-spider-man-a-spol-4-210219.jpg 4 21 3

Čtvrté číslo ultimátního magazínu nabídne kromě dalších osudů Petera Parkera také naprostou novinku - první dva sešity série Ultimate X-men. Ultimate Spider-Man: Moc a odpovědnost (6. a 7. díl) Spider-Mana čeká jeho první superhrdinský souboj. A to hned s Green Goblinem. A ještě k tomu na Parkerově škole. To není zrovna dobré a to ještě Spider-Man nedokáže pořádně ovládat své nově nabyté schopnosti. Tohle rozhodně nebude vyrovnaný boj. Ultimate X-Men: (1. díl) Přicházejí obávaní a nenávidění mutanti. Charles Xavier dává dohromady tým složený z pronásledovaných hrdinů, aby zabránili masakru ze strany monumentálních Sentinelů. Ovšem profesor X není jediný, kdo dává dohromady lidi. Na podobném úkolu pracuje i Magneto, který má ovšem opačný cíl – totální nadvládu mutantů. A k tomu má jednu tajnou zbraň...... celý text

Ivan Kučera
13.05.2023 3 z 5

Najskôr fakty, čísla a prepojenia, z ktorých sa vám zatočí hlava. V Ultimate Spider-Man a spol. 4 nájdete dva ultimate komiksy a to Spider-Mana a X-Menov. Spider-Mana z Bendisovej éry, konkrétne čísla 6 a 7. Ak vlastníte knihu z UKK pod názvom Moc a odpovědnost, tak určite viete, že obsahovala č. 1 - 7. Tým pádom od Ultimate Spider-Man a spol. 5 začínajú spajďácke dobrodružstvá, s ktorými sme sa na našom trhu ešte nikdy doteraz nestretli. Teda od čísla 8. Ešte stíhate? Ak knihu Moc a odpovědnost máte, teoreticky je tým pádom pre vás zbytočné kupovať všetko do Ultimate Spider-Man a spol. 4. (vrátane) a najlepšie pre vás bude začať až od Ultimate Spider-Man a spol. 5. Prakticky v tom ale je háčik: okrem Spajdyho akcie totiž Ultimate Spider-Man a spol. 4 obsahuje ešte akciu legendárnych X-Menov. A nijakých menších, než takisto z rangu ultimate, kedy Marvel najal drsného Škóta Marka Millara (Starej dobrej Logan, Kick-Ass), aby spravil s mutantami to, čo Bendis so Spajdym. Teda pretvoril ich pre novú generáciu a tú starú (ideálne príjemne) prekvapil reštartom, ktorý nemal byť otrocký a nemusel nutne obsahovať všetko, na čo sme boli zvyknutí. Ako Bendis, tak Millar poňal niektoré veci radikálne, po novom a, nuž, po svojom. Jednotliví X-Meni ešte len spoznávali jednak nových parťákov a jednak svoje schopnosti. Zmenou prešli aj ich kostýmy, technické hračky, celkovo prostredie, v akom sa pohybovali a v neposlednom rade ich vzhľad, tváre a typy postáv. Všetko je realistickejšie a pritom hollywoodsky pompéznejšie. Ruka v ruke s ostrým scenárom ide robustná kresba Adama Kuberta (Avengers vs. X-Men). Millar dupol od samého začiatku na plyn (Magneto je kulturista, ktorý neváha zabíjať ľudské primáty). Radikálne omladil kolektív (Xavier vyzerá ako jeden zo študentov) a prišiel s dynamickou, chytľavou a sympatickou kombináciou. Na obálke je síce avizovaný milovaný Wolverine, ale má tu len cameo a naplno do deja vpadne až v ďalšom zošite. Super je, že Millar to má tak pod kontrolou a zápletku poňal natoľko agresívne, že funguje i bez kanadského rosomáka. Daktoré veci poňal inak, iné zas múdro ponechal, plne si uvedomujúc, čo robí X-Menov X-Menmi (ochrana spoločnosti, ktorá si to však nezaslúži, lebo je plná kreténov, hlupákov, rasistov, xenofóbov a spiatočnícky uvažujúcich inkvizítorov). Každopádne nemôžem povedať, že by scenár odrovnal, nedajbože uchvátil. Je to skrátka len rozbeh a dosť to z neho cítiť. Pre trocha nudnejších X-Menov a preto, že Bendisov prístup k Pavúkovi ma neoslnil až tak, ako svojho času Straczynského prístup, dávam len 3*. Navyše mi nesedí kresba Marka Bagleyho (spider-manovky Venom vs. Carnage alebo Smrt Spider-Mana). Je síce chytľavo mládežnícka a nečudujem sa, že mala úspech, lež občas vyzerá divne (Peter v slipoch vo svojej izbe pôsobí ako 14-ročná baletka). Páči sa mi formát, aký CREW zvolila: čosi medzi knihou a starým dobrým časopisom. Ultimate Spider-Man a spol. 4 okrem komiksov obsahuje šťavnaté úvodné slovo Jiřího Pavlovského, profil Marka Millara (v ktorom si však neospravedlniteľne Kal-Ela pomýlili s jeho otcom Jor-Elom), listáreň, pripomenutie, čo sa stalo v minulých dieloch, dôkladný text o histórii X-Menov a ukážka zo slávneho komiksu X-Men: G jako Genocida (ktorý v češtine kompletne vyšiel najskôr v r. 2007 a následne 2013).

Delphín
29.10.2020 4 z 5

Po slušném prologu ve formě třech předchozích knihách tu máme rozjezd dvou řad: Spider-Man a X-Meni. Zatím je znát, že se série zatím opatrně rozjíždí, autoři si nechávají dost otevřená zadní vrátka jako přípravu pro tu opravdovou bombu, která nás teprve čeká. Nechápejte mě ale špatně, v každém případě se jedná o dost kvalitní příběhy, jen Spidey mohl mít dramatičtější souboj se svým prvním protivníkem, X-Meni pro změnu mohli rozjed v kapku pomalejším tempu, něco jako Spider-Man v prvních třech knihách.

jh666
26.06.2014 5 z 5

Tohle číslo jsem si koupil hlavně proto, že jsem chtěl od začátku X-meny. Dva sešity Spideyho mám už z UKK, ale stejně jsou super. Jediný sešit X-menů je ale možná ještě lepší. Navíc potěšila lekce z historie X-menů. Za mě plný počet.

Autoři knihy

Bill Jemas