Stíny nad Ulldartem

Stíny nad Ulldartem

1. kniha série Ulldart: Doba temnoty. „Doba temnoty se vrací!" zní neblahé proroctví mnicha v odlehlém klášteře krátce předtím, než muž zemře. U dvora vládce tarpolské říše mají mezitím zcela jiné starosti: princ Lodrik, následník trůnu, dělá otci pramálo radosti. Aby zhýčkaný mladík konečně dospěl, posílá ho král do odlehlé provincie Granburg, kde má nepoznán zaujmout místo nového místodržícího. Lodrik ovšem není neschopným vladařem, jak by se na první pohled mohlo zdát – je mu souzeno rozhodnout o osudu světa. Bude však Lodrik jeho zachráncem a zapudí zlo? Nebo svět zničí a zavede ho do nové doby temnoty?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26623/ulldart-stiny-nad-ulldartem-26623.jpg 4.283

Ulldart - Doba temnoty (1.)

Schatten über Ulldart (2002)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

Svářeč

K téhle knize jsem přistupoval se značnou nedůvěrou. Nevadí mi sice různá klišé, ale když se spojí „proroctví“ a „doba temnoty“ dohromady, to už začnu nejistět i já. Trochu mi připadá, jakoby autor v žádném případě nechtěl kopírovat Tolkiena, ale nemohl najít pevný základ pro svůj příběh, takže…jenom maličko…to přece nikdo neoznačí za plagiátorství :-) V minulosti král Sinured ovládnul celý Ulldart za pomoci Spáleného boha Tzulana a nastolil dobu temna. Naštěstí byl ale nakonec Sinured zabit a Tzulan poražen. Nyní je ale Ulldart znovu ohrožen, protože Tzulan by si moc přál znovu kontinent ovládnout… Kde už jsme to jen četli…? Tady ale veškerá podobnost s Pánem prstenů končí, Stíny nad Ulldartem jsou jinak zcela odlišná kniha. Nesledujeme zde putování za cílem zničit Zlo s velkým „z“, nýbrž doprovázíme následníka trůnu Lodrika do odlehlé provincie Granburg, kam je pod falešnou identitou dosazen do úřadu guvernéra, jednak aby se z rozmazleného buřta změnil v sebevědomého a silného muže, jednak aby byl v bezpečí před možnými atentátníky. To ale rozhodně neznamená, že v Granburgu je v bezpečí. Bývalý guvernér a jeho stoupenci se ho pochopitelně snaží ze všech sil odstranit. Toliko k ději. Začátek je hodně divný. Autor nebuduje zápletku, což je OK. Spousta autorů ze začátku kašle na zápletku a věnuje se popisu postav a světa. Tady jsem ale i po 70 stranách, tedy cca 1/4 knihy, měl pocit, že postavy a svět skoro vůbec neznám a to jsem při čtení dával dobrý pozor. Jakoby se sám autor teprve s reáliemi svého světa seznamoval a zkoušel, jak daleko může zajít. Nicméně když vydržíte slabší začátek, tak vás kniha pohltí a nepustí, natolik je čtivá. Jen mi přišlo, že Lodrikova změna je trochu moc náhlá, prostě: Zhýčkaný fracek, střih! Schopný mládenec. Celkově se jedná spíše o prolog k věcem příštím. Hlavní hrdinové stále vůbec netuší, jakou mají ještě sehrát roli. A konec je plně otevřený, přinejmenším se nejedná o uzavřenou knihu. Trpaslíky jsem nečetl, takže srovnáním nemůžu sloužit…

Jirka92333
14.12.2017

Heitz je geniální spisovatel, jeden z mích nejoblíbenějších. Tahle kniha je lehce pomalejší ale i tak mě nenudila ani jedna stránka. Pro mě kniha zafungovala jako dobrý předkrm. Prostě vám navnadí chutě a už se nemůžete dočkat dalšího dílu (chodu).:-D:-D

Jossie
30.08.2017

První díl série mě u Heitze velmi překvapil, prostě takový historický román, žádné potoky krve a překvapivé mrtvoly - ale pravda je, že na konci už jsou náznaky starého dobrého Heitze a v dalších dílech se jistě dočkám obojího.

PeťkaW.
24.03.2017

Na Heitzovy poměry má tahle sága poměrně pomalý a táhlý rozjezd, který bohužel chvílemi může na někoho působit až nudně a nezajímavě, což je škoda, protože příběh je to rozhodně zajímavý a má co nabídnout. Líbí se mi spojení několika dějových linií a jejich propletení. Vypravěčský styl je krásně čtivý, což lehce vyváží ono pomalejší tempo. Doufám, že další díly už naberou na obrátkách.

whiolet
01.12.2016

Není to tolik napínavé jako předchozí série od Heitze přesto mě knihy bavily

Ellbereth
01.04.2015

Dobře se to čte, nečekejte nic převratného, ale i tak je to dobrý příběh. Další díly bych řekla, že byly i lepší. Musím říct, že narozdíl od Trpaslíků mi tento příběh zůstává stále v hlavě. Doporučuji.

olle3
25.09.2014

Čte se to skoro samo, uvidíme, co se z toho vyvine. Zatím mě však tento autor nezklamal.

lanusinka
28.08.2013

zajímavá kniha se zajímavými, černobílými postavami. A opravdu nevím, jak bude příběh pokračovat, takže se těším na další díl...

Daecius
12.09.2012

Markus Heitz umí. Těším se na další díly.

Dašička
09.02.2012odpad!

Skvělá trilogie o koláčkovém tadcovi Lodrikovi (princovi), který se po smrti svého otce stane kabcarem velké říše a který pokud nezemře nastane v říši doba temna. V prvním díle je 14 -ti letý tlustý následník tajně vyslán spolu se svým vychovatelem a osobním strážcem do odlehlé provincie jako guvernér. O tom, že je následníkem nikdo neví. Úspěšně se ujímá vedení provincie, hubne a pomalu se stává pravým následníkem. Velmi čtivé,strhující a překvapující čtení. Na to, že je spisovatel německé národnosti, překvapivě používá ruská jména postav.