Ulice plná plášťů do deště

Ulice plná plášťů do deště https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15225/bmid_ulice-plna-plastu-do-deste-mRk-15225.jpg 4 7 1

Verše japonského básníka, který patří k nejmodernějšímu a nejpokrokovějšímu křídlu japonské poezie. Jeho jemný lyrismus má osobitou imaginaci, a přestože leckdy připomene některého západ. básníka, převládá v Cuboiho verších charakteristicky japonská citlivost. Převážná část veršů tohoto výboru je převzata z autorovy nejúspěšnější sbírky Balón, ve kterých autor shrnul své životní i literární zkušenosti. První oddíl tvoří verše z let 1919–1937, druhý s názvem Ledovec – verše z let 1938–1944 a další dva oddíly jsou sestaveny z veršů poválečných.... celý text

Pablo70
04.11.2020 3 z 5

Cuboi prošel složitým vývojem od anarchismu přes marxismus (jako mnoho jiných před 2.sv.válkou) až k moderní poezii. Ovšem nejlepší jsou jeho básně čerpající z tradičních japonských forem haiku a tanka:

NEBE

I KDYŽ MLČÍM

I když mlčím
přemýšlím
Nepleťte si mě se zdí
jen proto že nic neříkám

Težko říct, jak autentické jsou překlady z japonštiny Miroslava Nováka a přebásnění Jana Vladislava. Některé básně svou prostotou a hloubkou volné představivosti evokují Nanaa.

OBLÁZEK

Jdu ulicí a kopu do oblázku
zatažené odpoledne
studený vítr

Jdu ulicí a kopu do oblázku
Kulatý oblázku který se kutálíš
ach oblázku
kam až tě dokopu než se probudíš

...Ty mám nejradši.

japonská literatura výbor z díla japonská poezie poezie

Autorovy knížky

Šigedži Cuboi
japonská, 1897 - 1975
1963  80%Ulice plná plášťů do deště

Kniha Ulice plná plášťů do deště je v