Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335813/bmid_ukryt-v-zoo-skutecny-pribeh-z-valec-Y2H-335813.jpg 3 81 29

Skutečný příběh ředitele varšavské zoologické zahrady Jana Żabińského a jeho ženy Antoniny, kteří po vybombardování zoo během invaze Němců do Polska v roce 1939 využili zájem nacistů o zvířata a zachránili tak přes tři stovky Židů. Autorka zdůrazňuje hrdinství manželského páru, protože v té době byl obyvatel Varšavy odsouzen k smrti i za to, že podal žíznivému Židovi sklenici vody. Příběh je důsledně propracovaný, systematicky zdokumentovaný. Autorka vyzpovídala i dosud žijícího syna manželů Żabińských Ryszarda, lidi z varšavské zoo a ženy, jež byly současnicemi Żabińských a účastnily se akcí polského podzemního hnutí odporu. Zkušenost nadané romanopiskyně a básnířky mění historický popis událostí v umělecké dílo. Kniha získala v roce 2008 cenu Orion Award, a příběh byl dokonce zfilmován, u nás se v kinech objevil v březnu roku 2017 pod názvem Úkryt v zoo. Antoninu Żabińskou v něm hraje populární americká herečka Jessica Chastainová.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Triton

The Zookeeper´s Wife: A War Story , 2007

medlovice
05.07.2017 2 z 5

Hezký obal i lákavý název, ale psáno popisně a nudně .Knih a filmů s touto tématikou je mnoho a proto si může čtenář vybírat a tato je příliš strohá, jako učebnice . Nejvíc se mi líbil popisek na zadní straně. A kolikrát bylo napsáno jméno Tonička to až vyskakovalo z textu.

cori
02.07.2017 3 z 5

Kniha je takový kříženec válečného románu o rodině ředitele varšavské ZOO, která ukrývá Židy uprchlé z ghetta, a dějepisné a zoologické studie o nacistických rasových teoriích a šlechtění praturů a popisů chování různých živočichů. Autorka nastudovala tisíce stránek dokumentů a pak je i za cenu snížené čtivosti a plynulosti děje zakomponovala do příběhu. Těchto v uvozovkách nudných pasáží bylo v knize na můj vkus až moc. Zajímal mě hlavně příběh rodiny Zabinských. Je dobře, že tato kniha vznikla a připomněla hrdinství prostých lidí, kteří se nebáli riskovat své životy pro druhé.

sadlo
26.06.2017

Anotace filmu ve mně vzbudila zájem. Potom jsem zjistila, že je vydána i kniha. Dávám přednost knižní verzi, potom filmu.
Kniha mne nezklamala, naopak, velice se mi líbí. Mnoho jsem se dozvěděla o židovském ghettu ve Varšavě za druhé světové války. Není to román, dozvíme se mnoho zajímavostí z osudů polské inteligence.

lovebook99
16.06.2017 5 z 5

Knížka se mi líbí, je podle mě napsaná dobře, tudíž doporučuju každému, kdo má rád druhou světovou válku a nebo se chce něco z té doby dozvědět :)

veronika0382
19.05.2017 2 z 5

Tak to je snad první kniha z druhé světové války u které jsem přeskakovala odstavce :-( Příběh je psaný strašně nečtivě, jako učebnice dějepisu. Nicméně je tam hodně důležitých, nových věcí, které jsem nevěděla, nebo jsem o nich nikde podrobněji nečetla. Tuším, jak už píše někdo níže, že film bude v tomto případě lepší než film.

lupo
16.05.2017 2 z 5

Těšila jsem se na knihu hlavně tedy pojetí doby a děje. Byla jsem zklamaná, průběhem děje i popisem, no nepovedlo se to. Uvidíme, jaké bude filmové zpracování.

Amellie
16.05.2017 2 z 5

Autorka jakoby se bála trochu poodstoupit od dobových materiálů, se kterými pracovala a popustit uzdu svým spisovatelským dovednostem. Celá kniha je tak pouze košatý popis, který se až uzkostně odvolává na zdroje a kterému naprosto chybí jakykoliv spád. Dějová linka se neustále ztrácí v nesmyslných odbočkách. Človek se tak po chvíli přistihnete, že má chuť přeskočit stránku.

Channach
07.05.2017 3 z 5

Je nejen o skrývajících se lidech a jejich příbězích, ale také o zmařených lidských životech a lidech statečných natolik, že nehledě na vlastní nebezpečí pomáhali jiným, nebo se pro jiné obětovali. Bohužel autorka často neudržela pozornost a odbíhala od tématu. Více v mé recenzi v záložkách.

Petbe
28.04.2017 2 z 5

Příběh zajimavý, ale není to dobře napsané...myslím, že v tomhle případě bude film lepší než kniha.....

Židé druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno židovská ghetta ZOO - zoologické zahrady Varšava válečné romány Varšavské povstání (r. 1944)

Autorovy knížky

Diane Ackerman