Poslední království

Poslední království https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347602/bmid_posledni-kralovstvi-2iw-347602.jpg 5 382 77

Saské kroniky série

V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů. Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

The Last Kingdom , 2004

OlafSveinsson
OlafSveinsson
14.09.2021 5 z 5

Kronika života Uhtreda Uhtredsona se po letech uzavírá. Skvělá příležitost si ji po dlouhé době přečíst od začátku.
Po celé deváté století se obyvatelé anglosaských království obávali, až na obzoru uvidí štíhlé lodě s dračími hlavami, na kterých připlouvali dánští válečníci plenit a loupit. Jejich počet se stále zvyšoval a z nájezdníků se stali dobyvatelé, připravení rozvrátit všechna anglosaská království. A v této pohnuté době můžeme sledovat dospívání jednoho chlapce, rodem Sasa a srdcem Dána. Osud mu nepřinese jednoduchý život nebo lehké volby. Zato dá možnost vydobýt si slávu a uznání.

EvaEma
EvaEma
13.09.2021 5 z 5

Náhodou jsem v nedávné době četla podobnou knihu (Večer a jitro od K. Folleta) a tedy obě knihy výborné! Tahle měla možná trochu větší "říz" při bitvách.

š.m.i.k
š.m.i.k
20.06.2021 5 z 5

Poutavě napsaný historický román. Bavily mě kupodivu i bojové pasáže, celé mě to zajímalo až do konce.

tygřík2
tygřík2
07.06.2021 5 z 5

Můj první Cornwell. A hned trefa!

soupik2012
soupik2012
28.05.2021 4 z 5

Historický dobrodružný román na pozadí skutečných událostí. Uhtred, smyšlená postava tohoto románu, je chlapec kterému Dánové zabijí otce a do svého ležení si ho odvedou jako zajatce. Zde je vychován v neohroženého dánského válečníka. A teď se má postavit proti vlastnímu lidu. Velice zajímavá zápletka. Střet křesťanského a pohanského světa. Který z nich je lepší a který si Uhtred nakonec vybere? Jediné co této knize mohu a musím vytknout a zároveň je důvodem, proč jí nemohu dát plný počet bodů, je způsob jakým je napsána. Kniha si přímo říkala o ich-formu, ale bohužel je sepsána v neosobní er-formě. Přitom nám Uhtred tento příběh vypráví ze svého pohledu. Neodpustitelná chyba. Dobrodružná a každá akční kniha musí být sepsána v ich-formě, jinak ztrácí na přitažlivosti a dramatičnosti. Audioknihu načetl velice dobře pan Vasil Fridrich.

p.s. takže jenom er-formou to nebude. Teď jsem poslouchala v er-formě knihu Jsem mrtvý, neplačte. Byla dramatická, přitažlivá, napínavá. Pravý důvod, proč se mi nelíbí jak je tato kniha napsána bude někde jinde. Absence přímé řeči? Hledala jsem podobně napsanou knihu a našla jsem jí. Frederick Forsyth - Den pro Šakala. Teď ještě správně pojmenovat to, co mi na těch knihách tak vadilo. Kdyby někdo věděl, uvítám zprávu. :-)

Mája777
Mája777
11.03.2021 4 z 5

Na knihu jsem narazila čistě náhodou, když jsem hledala nějakou audioknihu, která mi bude dělat společnost na procházkách. A musím říct, že se to povedlo. Sice jsem na lesních cestách vyhlížela Vikingy, ale společnost to byla skvělá a určitě si koupím další díly.
(10. 3. 21 - 8 128 - 22)

Evar88
Evar88
07.03.2021 4 z 5

Poutavý příběh, o vpádech Dánů na anglosaská království na konci 9. století, vyprávěný pohledem dospívajícího chlapce... Postava Uthreda je vylíčena jako plná rozporů a stejně tak je rozporuplný i čtenář - má stranit Dánům nebo Anglosasům? Styl vyprávění je celkem jednoduchý, dle mého názoru se ale děj trochu vleče a zbytečně zamotává. Knihu jsem dočetla dnes a rozhodně bych ji nedokázala převyprávět. Trochu mi chyběla hlubší charakteristika postav a nějaká vztahová linka. Nicméně nemohu upřít autorovu schopnost popsat bojovou vřavu a touhu Uthreda po pomstě a po přežití. Palec nahoru!

stopař
stopař
21.02.2021 5 z 5

Kniha mě uchvátila ........

R.E.M.
R.E.M.
25.01.2021 5 z 5

Setkání bylo nečekané, když mi nedávno syn z knihovny přinesl 358stránkové vydání Posledního království.

První Cornwell a první setkání, které dopadlo nadprůměrně úspěšně - zajímavé období, poutavý styl psaní, strhující děj - obzvlášť závěr je parádní (jeden moment mě až dojal), realistické postavy - nejednoznačné, rozporuplné. Hlavní postava je napsaná výborně, Uhtred, poznávající svět, život a lidi, je velmi pragmatický (ano, je potřeba přežít), tvrdý, sebejistý i nejistý, často rozhodný a někdy zas váhající. Živoucí. Zajímavá je postava válečníka Ragnara, autor mu daroval velkou dávku charisma. Jediná postava nebyla špatně napsaná, i vedlejší postavy měly co říct.

"Pohanský" svět jsem si parádně užila - sem tam jsem sice musela přivřít oko nad krutostí, jenže ona k té době a válečníkům neodmyslitelně patří, že.

Spoustu let jsem raný středověk čtenářsky zanedbávala, ale poslední roky se tam zatoulávám častěji a častěji. A stojí to za to. Čtenářům, kteří mají rádi historické romány, můžu Poslední království doporučit.

Denisa.knizky
Denisa.knizky
25.10.2020 4 z 5

Povedeny prvni dil zname sagy. Ctive, napinave, s historickymi fakty. Jedinou vadou na krase je, ze jsem jako prvni videla velmi povedeny serial, coz byva u zpracovani knizni predlohy spise vyjimkou, a az nyni se vrham na knizni podobu. V tomto pripade je to troche na skodu, protoze serial je tak vydareny a alespon v prvni dile se dejove linky dost podobaji, ze pri cteni se mi do predstavivosti vtiraji obrazy ze serialu namisto z me vlastni fantazie. Kazdopadne knihu, a v tomto vyjimecnem pripade i serial, muzu doporucit. Dalsi dil bude nasledovat.

wena
wena
13.10.2020 5 z 5

Hodně čtivé , pěkně popsané bojové vřavy. Sice pár historických odchylek ale já jsem s knihou spokojen a už se těším na dalším dobrodružství s Uhtredem.

marassb
marassb
11.10.2020 4 z 5

Četlo se to parádně, o tom žádná. Jenom kdybych to nemusel číst "ve spěchu", jelikož ji mám jen z knihovny. A tak nějak jsem to čtení, jako je v mém případě obvyklé, flákal. :)

Ale hlavní postavu jsem si oblíbil hned po pár řádcích, chápal jsem ho v naprosté většině případů. Jen doufám, že zůstane stejný v následujících dílech. Škoda některých postav, ale chápu, že to má být i historicky věrné. Je to i pěkně napsané, četlo se to hezky a rád se něco přiučím i ze staroangličtiny, případně jiných jazycích.

rezzba
rezzba
03.10.2020 5 z 5

Dokonalý.

Jen_procházím
Jen_procházím
27.09.2020 5 z 5

Na jedničku. Neskutečně čtivé to bylo při prvním čtení v pubertě a skvělé je to pořád. Cornwellova práce je inspirací dalším autorům, jmenovitě se k tomu přiznali Joe Abercrombie a Juraj Červeňák.

Atlantis
Atlantis
18.07.2020 4 z 5

Celá Uhtredova série má jeden důležitý kladný rys, je neskutečně čtivá. Momentálně jsme v jedenáctém díle a, až na mírná zakolísání, kvalita neklesá. V prvním díle se stane několik událostí, které našeho hlavního hrdinu silně ovlivní na celý život, ať už je to běh po veslech nebo útok na Lindisfarénu. Silný a slibný začátek. Jen si sežeňte verzi s původní obálkou.

Hotovson
Hotovson
08.06.2020 5 z 5

Vynikající čtení!!! Rozhodně běžim do knihovny pro další díl a už se nemůžu dočkat dalších Uhtredovo dobrodružství. A samozřejmě se taky těšim na jeho spojence i nepřátele i na další krvavý bitvy a souboje , který Cornwell umí tak skvěle popsat, až si člověk připadá, jako by tam byl.

Dave-7
Dave-7
04.06.2020 4 z 5

Čtivé, zvlášť pro ty co mají v oblibě toto období.

Luigi1
Luigi1
30.05.2020 5 z 5

Cornwell opět nezklamal opět poutavé srozumitelně čtivé s historickými fakty.Pro milovníky historie doporučuji

katallinka
katallinka
27.04.2020 4 z 5

Uthred je skvělá postava hned jsem si ho velmi oblíbila. Kniha se skvělá četla a moc se těším na další díly.

Kyslix
Kyslix
23.03.2020 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, kde autor velmi poutavě a věrně popisuje tuto dobu.