Poslední království

Poslední království https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105342/bmid_posledni-kralovstvi-SOd-105342.jpg 5 387 77

Saské kroniky série

V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů. Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří. Bernard Cornwell v Uhtredovi vytváří jednu ze svých nejzajímavějších a nejpůsobivějších heroických postav a dynamickým, vášněmi naplněným dějem Posledního království dosahuje jednoho z vrcholů své dosavadní bohaté tvorby.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

The Last Kingdom , 2004

AspiringReader
27.12.2019 4 z 5

Poslední království je vskutku zajímavá kniha a dlouho jsem nevěděl, jaké k ní mám zaujmout stanovisko. Co se týče samotné knihy, je velmi čtivá a poutavá.

Z hlediska příběhu mi místy vadila neúplná historická přesnost, zejména u rodinných vztahů Ragnara Lothbroka. Pokud ale odložím svůj skeptický pohled ke knize, musím konstatovat, že příběh je dobře podložen tehdejšími společenskými vztahy, také dobře znázorněný rozpor mezi Sasy a Vikingy (rozpor i v samotné hlavní postavě) a je zde výborně poukázáno na problémy, s nimiž se musela, tehdejší anglosaská společnost potýkat během vpádu Seveřanů.

Velmi se mi líbí pohled hlavní postavy - Uthreda na tento chaos a musím říct, že jsem se málokdy v knihách setkal s tak rozporuplným hrdinou, jenž myslí především na své vlastní dobro. Také se velmi dobře, skrze svůj prozíravý pohled na svět, orientuje v intrikách vládců a v neposlední řadě se vyznačuje skvělým strategickým uvažováním.

Považuji tuto knihu za velmi čtivou a ideální pro lidi, kteří si rádi čtou podobné středověké romány a libí se jim rozporuplné postavy, avšak pro obeznámené lidi s přehledem ve sféře severských výpadů či severských ság, je kniha méně vhodná. Samozřejmě však záleží na gustu člověka.

kajusjoch
26.11.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala po sledování seriálu a jsem nadšená. Pro milovníky historie, Seveřanů a Angličanů a pro milovníky bitevních scén je tato knížka ta pravá. Uhtredův příběh je opravdu plný skvělých scén a je velmi zajímavý. Těším se na další díl a doporučuji!

PS: četla jsem v angličtině a věřím, že je to mnohem lepší, jak v češtině! takže kdo umí anglicky, musí si to přečíst anglicky. Není to nijak složitě napsáno :)

Iverson
23.10.2019 5 z 5

Čtivé, poutavé..

Daduška
20.10.2019 5 z 5

Cornwella mám moc ráda, četla jsem od něj spoustu věcí. Jsem nadšená, když se jedná o ságu, a čím víc stránek, tím lépe. Příběh Uhtreda nezklamal, těším se na další díly.

mitsucz
14.10.2019 4 z 5

Uhtred z Bebbanburgu, Sas vychovaný Dány, smyšlená postava v historických kulisách, v ději plném dobrodružství a krve. Klasický Cornwell :-)

renefer
27.09.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Ještě víc mě potěšilo, že většina událostí je historicky podložena.

Česneksmedem
18.09.2019 5 z 5

Velice čtivě vyprávěný příběh, který se odehrává v 9. století, takže vypadá skoro jako z jiné planety. Kniha má spád a hlavní hrdinové si vás rychle získají. Určitě přečtu další díly. Knihu doporučuji.

Igor1311
06.07.2019 5 z 5

Sem Uhtred, syn Uhtredův a osud řídí všechno.

Príbeh mladého earldermana z Northumbrie na pozadí skutočných historických udalostí nás privádza na britské ostrovy v časoch normanských nájazdov. V mladom veku sa Uhtred dostáva do dánskej rodiny, kde dostane vikingskú výchovu. Okolnosti ho však privedú na dvor mladého Alfreda, neskoršieho kráľa celého Anglicka.

Ako už u Cornwella býva zvykom, opäť prišiel s vynikajúcou historickou ságou, kde neopisuje len vikingské nájazdy, ale rozpráva aj o štruktúre vlády vo vtedajších anglických kráľovstvách, o mocenských intrigách a v neposlednom rade o severskej mytológii. Dokonca aj seriál The Last Kingdom, natočený podľa Uhtredovej ságy, sa celkom verne drží svojej knižnej predlohy, čo nie je vždy zvykom. Už knižní sága o Sharpeovi bola vynikajúca a dovolím si tvrdiť, že Uhtred z Bebbanburgu má na to, aby bol ešte lepší, ako Sharpe.

Finn69
28.06.2019 5 z 5

Čtu tuhle sérii už podruhé, opět v létě a zase si to užívám. Uhtredův příběh je prostě výborná (nejen) dobrodružná zábava pro každého, koho trošku zajímá anglická historie. Nebojte se, není to žádný suchopárný přehled historických faktů, naopak je to akční a pěkně šťavnatá záležitost. Najdete tu vikinské nájezdy, války, odvážné bojovníky, světce i zrádce, děvky i krásné panny - a všechno je to plné života, čte se to samo a ani chvilku se nenudíte.

Targa Dall
12.05.2019 5 z 5

Úžasný příběh Anglického chlapce, kterého zajmou Dánové. Vychovají ho v bojovníka. Velmi čtivá kniha, kterou jsem dal téměř jedním dechem. Napětí, boj, historie, spád, má to vše. Jdu na další díl :)

Aileena
07.05.2019 4 z 5

Po Hře o trůny jsem si myslela, že již nikdy více tak početnou sérii, ale potom jsem objevila Uhtreda... (podotýkám, že nejdřív zfilmovaného). Na předlohu jsem byla zvědavá a rozhodně nezklamala. B. Cornwellovi se podařilo vytvořit opravdu skvělou postavu se spoustou kontroverzních vlastností. Místy jsem se vážně dobře bavila. Oceňuji i fakt, že se příběh drží reálných historických událostí a postav. Uznávám, že nejde o četbu pro každého, ale za mne rozhodně... jo! Sem s dalším dílem! ;-)

ivulka15
08.02.2019 5 z 5

Vypadá to na další historickou ságu co mě chytla za srdce.

Tamten
03.02.2019 3 z 5

Příběh poměrně pěkný, ale způsob vyprávění je úplně divný. Je to takový odosobnělý popis, často nezáživný.

misaC
09.01.2019 4 z 5

Ačkoliv to běžně nedělám, tak jsem sérii začala číst až po shlédnutí seriálu. A vůbec nelituji!

druzickaster
06.12.2018 5 z 5

Hm, nějak jsem si zapomněl v zápalu čtení zapsat i tento první díl skvělé série. Takže činím dodatečně.

Thrawn89
14.11.2018 5 z 5

Výborné počtení... Cornwell píše velmi čtivě a svižně. V knize nebyla žádná vata, žádné hluché místo. Jen řinoucí se děj. Ačkoliv bych si dovedl představit ještě naturalističtější ztvárnění, musím říci, že mě také potěšila historická uvěřitelnost celého vyprávění, které vůbec nepůsobí jako by ho psal současník. Postavy se chovají, jak si představuji, že se chovaly v tehdejší době. Velmi mě bavil střet křesťanského a pohanského světa. Na jedné straně křesťané, kající se, bojící se života, který si zjednodušují vírou v zázraky a čekáním na život po životě a na druhé straně Dánové, kteří život přijímají a kteří ho prožívají. Ačkoliv si uvědomuji dlouhodobý pozitivní vliv křesťanství na formování toho co dnes nazýváme Západ (v jiných náboženství svoboda a demokracie nevznikly), tak musím říci, že jsem fandil Dánům a jejich "opravdovému životu".
Uhtred je dobře napsaná postava, se kterou se člověk dobře sžije a těším se, co přinese další díl.

rabor
04.09.2018 5 z 5

Už delší dobu jsem si chtěl od Cornwella něco přečíst. Do nedávných dnú mě ovšem vždy odradilo pomyšlení, že upíšu svoji duši nějaké sáhodlouhé sérii. Závislost na kultuře je svinstvo. Vždycky si vybavím svoji babičku, jak se musela dívat na Dallas a říkám si, že tak bych opravdu skončit nechtěl. Navíc zrovna knihy od Cornwella se docela špatně shánějí a zoufalý lidé dělají zoufalé věci (jako třeba kopírování několika set stránkových knih pomocí domácí tiskárny a skeneru, pirátění z internetu, shánění knih po bazarech a antikvariátech a loudění od kamarádú, kteří se k vám najednou nemají, protože si myslí, že vám jde zas jen o dávku…tedy ehm o knížku). Nevím, proč jsem to risknul, snad přehnané sebevědomí a pocit, že to mám stále pod kontrolou, nebo snad ten název „Poslední“ království, který ve mně vzbuzoval domněnku, že by nemuselo jít o sérii (jak jsem mohl být tak naivní?). Ale teď už je pozdě, má duše byla spolehlivě polapena.

Našel jsem svého dalšího strýce, který se jmenoval ealdorman Athelred. Byl to syn Athelreda, bratr Athelwulfa, otec Athelreda a bratr dalšího Athelreda, který byl otcem Alswith, jež se provdala za Alfreda. (Uthredúv strýc z matčiny strany, která se jmenovala Athelgifa, hlavně neplést s Athelwoldem nebo Alfrickem, to byl zas někdo úplně jiný)
A teď otázka za padesát bludišťákú: Jak se jmenoval Athelredúv bratranec ze čtvrtého kolene?
a) Alfrifuck
b) Atherethedethered
c) Dežo
d) Athedsfsfgdgsdaf

Ran
27.08.2018 2 z 5

Knížka má dobře napsaný příběh, ale mě bohužel nesedla.

LiberX
24.08.2018 5 z 5

Špička mezi historickými romány. Napínavý děj zasazen do skutečných historických reálií. Autenticky jsou přitom popsány nejen jednotlivé události, ale i popis bitev, zejména pak popis boje muže proti muži ve štítové hradbě.

Vsadil bych se, že číst tuhle knihu na střední, tak jsem měl hodiny dějepisu mnohem raději.

aginecka
03.08.2018 4 z 5

Na téhle knížce je úžasné, jak málo se toho tam stane, ale stejně vás nutí otáčet stránky dál a dál.