Bledý jezdec

Bledý jezdec navazuje na román Poslední království, první díl této Cornwellovy ságy. Na konci 9. století se téměř celá Anglie ocitá v rukou dobyvačných vikinských, především dánských kmenů a odolává jim pouze západosaské království pod vládou krále Alfreda. Dánové, jak jsou tito Vikingové nazýváni, však chtějí dobýt i Wessex a přitáhnou s velkým vojskem, aby si podmanili i tuto poslední zemi. Po jejich zrádném vpádu do Wessexu, když dánský vojevůdce Guthrum porušil sjednaný mír, je Alfred nucen uchýlit se jako psanec s nepočetným houfem věrných do bažinaté oblasti kolem ústí řeky Pedredan. Zdá se, že osud jeho království a tím i celé Anglie je zpečetěn. Alfred se však nevzdává, rozesílá do všech koutů země posly a pomalu shromažďuje vojsko, s nímž chce vytáhnout proti Dánům do boje, porazit je, a tak zbavit Anglii jejich vlivu, aby ji mohl později sjednotit pod svou korunou. Se shromažďováním vojska mu vydatně pomáhá Uhtred, který má také hlavní zásluhu na vítězství Sasů v rozhodující bitvě u Ethandunu. Uhtred, potomek northumbrijského velmože, v deseti letech osiřel, padl do zajetí Dánů a v jejich zemi vyrostl v muže, byl vycvičen na válečníka a přijal za své vikinské způsoby. Třebaže pro něj není z mnoha důvodů lehké se rozhodnout, ke které straně se přidat, v pravou chvíli si uvědomuje, že je Sas, a odhodlaně se postaví po bok krále Alfreda. V nesnadném Uhtredově dilematu hraje rovněž roli zásadní odlišnost osobností obou mužů. Král Alfred, velmi zbožný křesťan a vzdělaný člověk, nemá Uhtreda příliš rád, neboť ho považuje za pohana a arogantního válečníka se způsoby barbarských Vikingů, a Uhtred má zase králi za zlé, že se obklopuje kněžími a nechává se jimi příliš ovlivňovat. Přesto se tito dva muži ocitnou vedle sebe v jedné bojové řadě a jejich komplikované spojenectví vede saské vojsko do boje o samu existenci Anglie. Tím však Uhtredovo váhání, ke které straně se věrně a navždy přidat, nekončí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269720/bledy-jezdec-R4h-269720.jpg 4.6275

Saské kroniky 2.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

The Pale Horseman, 2007

Kniha Bledý jezdec

Jen_procházím
03.12.2020

Prvni dil byl kvalitní zábava ale tohle je skvost. Hlavní postava prošla nějakým tím vývojem k lepšímu, ale hlavně se přidaly skvělé vedlejší postavy jako Steappa, otec Pyrlig nebo Iseult.

LenkaDv
11.11.2020

Skvělá kniha. Tato série mě moc baví a určitě stojí za přečtení.

wena
28.10.2020

Hadí dech v rukou Uthreda opět v akci. Chytlavé čtení , tentokrát mě hlavní hrdina už nepřipadá tak rozpolcený a arogantně nabubřelý.

marassb
16.10.2020

Skvělé jako předcházející díl. Méně bitev, ale víc Uhtredových myšlenek. Skvělý, skvělý!

Hotovson
10.06.2020

Sice se toho jak píšou ostatní moc nestalo, ale i tak tam bylo řeže a akce dostatek, takže mně se to líbilo. Sice mě mrzí smrt některejch vedlejších postav, ale zase nemůžou přežít všichni, to by bylo moc růžový. Naopak se těšim do dalšího dílu na osudy ostatních a snad už teda konečně Uhtred s Ragnarem vypráskají zrádnýho Kjartana a jeho syna Svena.

Dave-7
04.06.2020

Líbí se mi, že hlavní hrdina není úplný klaďas, což více odpovídá povaze té doby.

Luigi1
30.05.2020

Skvělé pokračování

mitsucz
22.01.2020

Uhtred z Bebbanburgu jak ho mám rád. Odpočinkové čtení, někdy předvídatelný děj, jedna hvězda plus za popis soubojů a bitev.