Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci

Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65778/uhelny-kamen-evropsk-65778.jpg 5 11 1

Pod tímto trochu záhadným názvem se skrývá souborné vydání čtyř samostatných knih – rozprav s geometrií, které Petr Vopěnka psal v letech 1981–1996. Jde o poměrně slušnou „kládu“, která je určena asi především profesionálním matematikům a těm, kteří mají hlubší zájem o matematiku a především o geometrii. Vysvětluje jak byla geometrie chápana a provozována v průběhu dvou tisíc let, od antiky do moderní doby na území Evropy. Autor knihy prof. RNDr. Petr Vopěnka, DrSc. získal „velký doktorát“ ve 32 letech a na titul vysokoškolského profesora si musel počkat z politických důvodů až do roku 1990. Jde o významného českého i světového matematika, jehož díla jsou známa nejen u nás. Petr Vopěnka byl dva roky v letech 1990–1992 českým ministrem školství, a tak se stal známým i širší veřejnosti. Získal Medaili za zásluhy od Václava Havla. Autor knihy rozvíjí náročné úvahy o přístupu jednotlivých geometrických, matematických a filozofických škol a jejích představitelů jako byli Eukleides, Pythagoras, Platón, Aristoteles, Descartes, Galileo Galilei, Kant, Hume, Berkeley, Newton, Husserl . V první rozpravě s geometrií nazvané „Vědění uloupené bohům olympským“ se zabývá antickou geometrií, v druhé rozpravě nazvané „Prosvětlení cesty k nekonečnu“ pojetím nekonečna v různých obdobích, různým druhům důkazů a definic a ve třetí rozpravě nazvané „Geometrizace reálného světa“ rozsáhle cituje z díla René Descarta a Isaaca Newtona. Škoda, že úvahy o matematizaci přírodovědy nedovedl autor knihy až k Einsteinovi. V závěru této části podrobil autor zdrcující kritice Marxe a marxisty, jejichž vědu nazývá vyvrcholením novověké vědy, ale současné za její karikaturu. Ve čtvrté rozpravě nazvané „Otevření neeukleidovských geometrických světů“ se věnuje základním typů neeukleidovské geometrie, geometrii Lobačevského (hyperbolické) a Riemannově eliptické geometrii. Autor knihy uvádí myšlenky, na které běžný uživatel či student geometrie asi nenarazí, např. jak geometři „využívali“ k uskutečnění geometrických objektů a jevů Dia, Boha, Bohočlověka, nadčlověka či anděla. Při vyjadřování myšlenek používá stejné pojmy jako v jiné své knize „Meditace o základech vědy“, kterou rovněž vydalo nakladatelství Práh. O hlubokém zájmu autora knihy o geometrii svědčí i fakt, že se jí zabývá i v matematické povídce „Trýznivé tajemství“, věnované okolnostem objevu neeukleidovské geometrie králem matematiků Carlem Friedrichem Gaussem a dalších vědců, kteří u tohoto objevu stáli. Petr Vopěnka podrobně vysvětluje, jak byl reálný prostor ztotožněn s klasickým geometrickým prostorem a reálný svět byl tak vysvětlován pomocí známých geometrických zákonů a jaké to mělo důsledky. Autor knihy vychází z podrobného studia děl mnoha matematiků a filozofů, jejichž seznam uvádí na konci knihy. Z tohoto seznamu je zřejmé, že v češtině dosud nevyšla kniha Isaaca Newtona „Matematické základy přírodovědy“. Protože je kniha „Úhelný kámen...“ velmi rozsáhlá, chybí mi rejstřík ať už věcný nebo jmenný, rovněž by čtenářům knihy autor ulehčil četbu zařazením slovníčku pojmů. Knihu by si měl přečíst každý profesionální matematik, i když pochybuji, že by tak učinily naše učitelky na základní škole. RNDr. Karel Vašíček, psáno pro Neviditelného psa.... celý text

Filozofie , Věda , Matematika a logika

Vydáno: , Práh

pismeno
21.09.2018 5 z 5

Pustit se do čtení, plného čtení, je projekt na několik let. Aspoň tak nějak dlouho mi to polehávalo na nočním stolku, jezdilo to se mnou přibaleno do baťohu a podobně, když nastal čas zase se k tomu vrátit a pokračovat. Protože .. na jeden zátah ... to tedy ne ... já ne. Mimoto, zejména v první části, antické (Vědění uloupeném antickým bohům), zásadně základní pro celé dílo, je na odhodlaného čtenáře nastraženo dosti ryze matematických (samozřejmě geometrických) myšlenek, které je potřeba projít, odvodit, pochopit, co se osvětluje či dokazuje. V zásadě jednoduchých, ale pokud nejste profi matematik, tak to prostě dá práci. Nadto pan profesor v té matematicky praktikující linii často volí, snad záměrně, až zarážejícím způsobem ne zcela přesný popis předkládaného problému. Vidím -li to tak, jak to bylo myšleno, pak protože dosažení přesnosti je jedním z předpokladů další cesty, kterého musíme dosáhnout námahou vlastního myšlení. To celé matematické taky nebude pro každého.

Matematické "příklady" je možné přeskočit a přesto zůstane strašně moc zajímavého (samozřejmě, pokud máte tendenci k určitému nadhledu v tomto směru myšlení). Avšak, jelikož autor čtenáře dovádí na práh geometrického světa, vejít do něj však musí již každý sám ... bez této aktivity téměř fyzické do tohoto světa vejít nejde. Je to opravdu něco dosti jiného, než školní užitá matematika. Ba co víc, něco z "důležitých věcí" školní matematiky, se po vydolování prvních poznání vlastní silou přímo ze světa geometrického, stává vedlejší věcí, míjející zcela všechno to hlavní, o co opravdu v matematickém myšlení (a myšlení) jde.

Údajně nápis nad vchodem do Platónovy Akademie: Nevstupuj, kdo nemyslíš geometricky.

filozofie matematika geometrie

Petr Vopěnka
česká, 1935 - 2015
2000  96%Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci
2003  93%Trýznivé tajemství
2004  95%Vyprávění o kráse novobarokní matematiky
1989  80%Rozpravy s geometrií
2013  65%Hádání v hospodě

Kniha Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci je v