Údolí včel

Údolí včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28513/bmid_udoli-vcel-nXc-28513.jpg 4 336 65

Baladická novela se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje z Vlkova a Armina von Heide. Scénář k stejnojmennému filmu Františka Vláčila (1967) napsal Vladimír Körner o deset let dříve než novelu.

Cortegos
23.04.2021 4 z 5

První zkušenost s tímto autorem a zklamaný určitě nejsem. Řekl bych, že vše na této knize bylo specifické: děj, prostředí, postavy, vypravěč, (zvlášť depresivní) atmosféra. Osobně preferuji jiné pojetí, ale jsem přesvědčen, že je tato kniha na vrcholu žebříčku oblíbenosti mnohých čtenářů.

martineden
22.04.2021 5 z 5

Čirá krása ten Kornerův filmový baladický jazyk.

Rihatama
28.02.2021 4 z 5

"Za hřích má být smrt. Proto se zve smrtelný."

Těžké, osudové drama provázené černými shluky mračen nad řádem středověkých křižáckých rytířů v českoněmeckém pohraničí 13. století. Zoufalství, úzkost, beznaděj. A touha. Touha po chlebu s mlékem, touha po ženě, touha po svobodě. Moci tak vzít svůj osud do svých rukou. Jak bláhové. Osud má před člověkem velký náskok... Vladimír Körner přitom nepůsobí jako rozervaná duše, na rozdíl od svých děl. Vláčilův film jsem viděla už dávno. Oproti mnoha jiným mi však z paměti doposud nevymizely ty černobílé obrazy brutálního násilí, odříkání a ponižování sebe sama i druhých. A ten pocit strachu a bezvýchodnosti. Osud je mocný a v dobách temného středověku stěží snesitelný, a zrada nejtěžším hříchem člověka. I řádu zaprodaný Ondřej to pochopí. Musí. Körnerova díla si člověk musí dávkovat.

leny.wood
17.01.2021 5 z 5

Ani se mi nechce věřit, že už je knize tolik let. Doba, do které je dílo zasazeno a příběh do sebe zapadají a dovedu si představit, že bych si Údolí včel přečetla vícekrát.

666Jitka
07.01.2021 4 z 5

Tento velice silný, ponurý, až mrazivý příběh z poloviny 13.století na mě udělal velký dojem. Moc se mi také líbí film, který na motivy této knihy natočil mistr František Vláčil - atmosféra středověku z filmu vyloženě dýchá.

OdvaznyMladyMuz
12.12.2020 3 z 5

Knize by slušelo rozmáchlejší vyprávění a delší formát, jinak je to prakticky jen strojový opis filmu, který je sám o sobě skvěle natočený. Zde musím vyjevit pro mě netypický názor, že bohatě stačí zhlédnout film. Kniha tomu nepřidá nic navíc a tak jsem totožný příběh viděl dvakrát, nejdřív ve své hlavě během čtení a pak na obrazovce očima režiséra filmu. A musím říct, že v tomhle případě bych upřednostnil film před vlastní fantazií. Vladimíra Körnera obdivuji za napsání temného a opravdu silného příběhu ze středověku, ale samotný film by bohatě stačil. Uniká mi smysl vydat po deseti letech knihu, která příběh filmu nijak nedoplní, nerozšíří, pouze odříká v próze. Díky, ale já očekávám trochu víc. Knihu bych tak poslal na převýchovu do kláštera a film nechal užívat si ňadra mladé Věry Galatíkové. Na věčné časy, amen.

osman111
07.11.2020 3 z 5

Ze začátku jsem měla trošku problém si představit dobu, ve které se děj odehrává. Nějak to ve mě neevokovalo středověk. Taky jsem měla problém se začíst. Od půlky už bylo tempo svižnější a docházelo k nečekaným zvratům. Jde o krátkou novelu, ale autor dostal do knihy opravdu spoustu myšlenek a témat k přemýšlení.

Lososovýkvítek
06.11.2020 1 z 5

Kniha bohužel není můj šálek kávy. Četla se mi těžce. Dočteno a jsem ráda, že je tomu tak :).

Masomleyn
02.10.2020 2 z 5

Nechci být škarohlíd, ale působí to na mne dojmem spíš jako něčí prvotina, nebo delší slohové cvičení.
Ne příliš srozumitelný a nepřehledný, jakoby uspěchaný styl. Díky tomu je to celé plytké, bez šťávy.
Příběh a námět dobrý, ale dal se využít mnohem lépe...
Asi jsem namlsaný a náročný od lepších autorů :)

fénix56
30.09.2020 5 z 5

Nádherná kniha, drsná, ale zároveň poetická. Ukazuje souboj mezi fanatickou vírou a touhou po svobodě, volbu mezi řádem a volností. Na jedné straně stojí asketický řádový rytíř Armin von Heide, na druhé straně zemanský syn Ondřej, kterého poslal do řádu jeho otec. Po letech odříkání však mladík poznává, že existuje ještě jiný svět než ten, který poznal ve zdech řádového hradu daleko na severu. Zatouží po rodném Vlkově a pokusí se o návrat. Je však pronásledován Arminem, bývalým přítelem, který jej chce potrestat za jeho selhání. Vše spěje k tragédii...

Podle knihy natočil František Vláčil film, kde černobílá kamera a mrazivá hudba vytváří baladickou atmosféru středověku. Navíc s vynikajícími herci.

ludek7426
05.07.2020 5 z 5

Je zajímavé, že se dá říci tak málo slovy tak hodně. Rozsahem nevelká balada ze středověku, ale v těch krásnou češtinou psaných větách to vše je. Studené moře a strohý křižácký hrad, poušť a písek daleko na jihu, vlci v lesích i údolí se včelami, kde je ztracený domov. Nakonec Ondřej domov znovu najde, i když jen na krátkou dobu, a Armin zase dojde až na konec cesty, protože nemůže jinak. Krásné a moc smutné.

666Jitka
30.04.2020 4 z 5

Tento velice silný, ponurý, až mrazivý příběh z poloviny 13.století na mě udělal velký dojem. Výborná je také audio verze, kterou čte Jan Kačer, který ve skvělém filmu Františka Vláčila ztvárnil jednu ze dvou hlavních postav a sice řádového rytíře Armina von Heide.

NicoShepard
25.03.2020 3 z 5

Z počátku jsem byl na pochybách kvůli stylu psaní. Příběh se na začátku zdá nezajímavý, to však s dalšími stránkami není tak pravda. Příběh je zajímavý, ale mínusy dávám za styl psaní.

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Román o náboženském fanatismu a zbytečnosti Řádu německých rytířů (zvláště v dnešní době). Úžasné historické rytířské psychologické dílo, kde se vyskytuje souboj dvou ideí. Náboženské idee rytíře Armina a filozofii obyčejné člověka, který se chce vrátit zpátky k normální životu, bez řádových povinností jeho kamaráda Ondřeje. Opět skvělé filmové zpracování Františka Vláčila v hlavních rolích Jan Kačer jako Armin a Petr Čepek jako Ondřej.

alois.randa
15.03.2020 4 z 5

Kniha se četla rychle, velice totožná s filmem. Ponuré, depresivní čtení se smutným koncem.

milan3144
22.01.2020 3 z 5

Nevím...prostě mi to úplně nesedlo. Jednotlivé kapitoly mi připomínali vždy jakési výjevy, nebo spíše obrazy, kdy čtenář musí podlehnout jejich atmosféře, aby mohl plně vychutnat a pochopit jejich význam. Bohužel na mě to působilo tak, že jsem děj pochopil, ale vychutnat jsem si ho moc nedokázal. Jakoby zde byla určitá nadstavba, kterou jsem sice objevil, ale už nedokázal rozklíčovat. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec jsem se přiklonil k třem s tím, že se zde nepochybně promítá v hodnocení má nedokonalost ve schopnosti vnímat tento přídavek.

ZaS
22.11.2019 2 z 5

knihu jsem přečetl spíše kvůli filmu a utvrdila mě v tom, že je lepší se na autorova díla podívat na stříbrném plátně

mi-380
05.06.2019 5 z 5

Ponuré, depresivní, vznešené (přesná charakteristika uživatele Česneksmedem).
Film jsem neviděl, ale živě si představuji Petra Čepka, Jana Kačera, Věru Galatíkovou a další naše tehdejší herecké hvězdy. Úspěšné knihy jsou občas předlohou pro filmy, které se tak stávají jejich, často nepovedenými, ilustracemi. Zde je to naopak, kniha přišla až po filmu, vysoce hodnocenému Vláčilovu dramatu z roku 1967. Je třeba doplnit vzdělání, jdu film shánět, těším se na porovnání.
95 % (193 hodnotících, jejich průměr je 86 %).

P.S. Tak už jsem film hned druhý den viděl - Kačer a Galatíková skvělí, stejně jako ponurá atmosféra středověku, Čepek kulí oči a mírně přehrává. Na mém hvězdném nebi svítí kniha o půl hvězdičky výš.

Bolomsson
19.03.2019 4 z 5

Tak podruhé během roka jsem si pustil toto propracované a mistrovské dílo pana Körnera v podobě audioknihy a opět jsem byl nadmíru spokojený. Atmosféra hutná, příběh je skvěle vystavěný a co u tohoto autora stašně obdivuji, je, to podmanivé líčení krajiny a smysl pro každičký, vhodný detail.
Naprosto dokonale toto dílo rozebral uzivatel Lector a já bych jeho komentář jen stroze a zbytečně kopíroval a to opravdu není zapotřebí, protože on to napsal naprosto trefně a neuvěřitelně výstižně;-).

Pavlína79
06.10.2018 2 z 5

ponuré, zmatené, přesto si člověk po přečtení něco odnáší ....