Údolí moudrých hlav

Údolí moudrých hlav https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49614/bmid_udoli-moudrych-hlav-DGD-49614.jpg 4 22 4

Soubor povídek, jejichž společným motivem je dosud neznámá oblast v nás samých, tušené možnosti lidského ducha na hranicích současného poznání.

ludek.n
12.05.2021 3 z 5

Beletristická prvotina Jiřího Čihaře má všechny předpoklady probudit zájem o podivuhodné fantastično, které autor umně splétá ve svých metapovídkách z těch nejprostších, nejobyčejnějších, a přesto unikátních ingrediencí. Už úvodní douška o smrti otce s názvem Zlaté oči dává tušit, že Čihař se ve svých fantaziích bude držet při zemi a vědeckofantastické prvky bude hledat především u lidí na Zemi, než kdesi v kosmických dálavách. Z povídek také okatě vykukuje Čihařova odbornost - absolvent přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a pracovník zoologického oddělení Národního muzea. S přírodou je jeho literární svět prostě bytostně spojen a nejeden ze zde uvedených výtvorů to přímo dokumentuje (Holopyge, Rostlina, Transplantace, Jasmínu loubí). Dalších velkým Čihařovým zájmem jsou lidské schopnosti a vědomosti, které člověk dokáže rozvíjet stejně tak ke svému prospěchu jako k neprospěchu (Holčička, Sugesce, Petr, Experiment, Odpovědnost). Každá povídka je něčím zajímavá a velmi často nutí k zamyšlení. Tu největší pecku si pak Čihař schoval až na samotný konec a vlastně po ní pojmenoval i celý soubor. Údolí svým humanistickým poselstvím bezpochyby rozechvěje dušičku každého čtenáře.

Renatka11
14.01.2020 5 z 5

Krásně napsane mystické povídky. Čte se samo.

Pavelpi
04.12.2019 5 z 5

Ta knížka mi ležela v knihovně už hodně dlouho a teď jsem se k ní konečně dostal a bomba !!!
Takové povídky jsem ještě nečetl.Povídky připomínají trochu Scifi,ale moc se mi líbily.Určitě se ke knize ještě vrátím.

NinaLin
20.10.2019 4 z 5

K této knize jsem se dostala čistě náhodou, když jsme při stěhování třídili knihovnu mých rodičů, zaujal mě název a tak jsem po večerech četla povídky, které jsou tak nějak tajemné, ale některé moc hezké, odpočinkové...některé pohladí po duši, jiné donutí se zamyslet... Po dočtení jsem hledala další povídky od autora, jaké překvapení bylo, že toto je jediná autorova beletrie, jinak jde o autora řady odborných publikací.

Část díla

1988  84%Údolí moudrých hlav
1983  80%O rybách a rybaření
1976  93%Naše hory
1978  86%Naše přehrady

Kniha Údolí moudrých hlav je v