Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa

Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148610/bmid_udalosti-x-VWe-148610.jpg 4 8 3

Stala se naše vyspělá, na technologiích závislá civilizace vratkým domečkem z karet – příliš složitým a stále náchylnějším k náhlému kolapsu? Dnešní svět moderní průmyslové společnosti je složitým systémem, složitějším než kdykoli v minulosti lidstva. Tento vzájemně provázaný systém, který je závislý na technologiích a má celoplanetární rozměr, nabízí zdánlivě neomezené množství stupňů volnosti – příležitostí, možností a vymožeností, voleb. Avšak jak se vyjadřují vědci zabývající se teorií složitosti (komplexity) jako John Casti, tatáž moderní civilizace – ano – může být stejně nestabilní jako domeček z karet. K tomu, abychom byli neočekávaně přinuceni zásadně „zjednodušit“ své životy – a vrátit se třeba do preindustriální éry – postačí náraz v podobě „události X“, jak Casti označuje tyto nepředvídatelné, zdánlivě nahodilé události, které mají extrémní, často až katastrofické důsledky. Když událost X jako důsledek „složitostního přetížení“ přijde a udeří (a vědci jsou přesvědčeni, že takové události X jsou prostě nevyhnutelné), některé nebo i všechny takové složité systémy vytvářené člověkem (finanční, komunikační, distribuční, obranné, dopravní aj.) se mohou rychle zhroutit. Zásobování potravinami, dodávky elektřiny, pitné vody i poskytování zdravotnických služeb mohou být na celé měsíce či dokonce roky ochromeny či přerušeny. John Casti, odborník v oboru dynamiky složitých systémů a systémové analýzy, v knize představuje a rozebírá jedenáct scénářů, událostí X, které mohou být začátkem konce moderního světa, jak jej známe. Vysvětluje nesmírnou složitost dnešního světa, tolik závislého na vyspělých technologiích, jejichž další vývoj probíhá exponenciálním tempem. Zcela nezpochybnitelné ovšem je, že rubem neustále se zvyšující složitosti systémů je jejich zvyšující se křehkost a náchylnost k náhlému a dramatickému kolapsu. Čtivá a zároveň vzrušující a znepokojující kniha pravděpodobně jednou provždy změní váš pohled na svět. Casti předkládá varovný obraz možných budoucností lidské civilizace (jeho scénáře zahrnují nejen rozsáhlé zhroucení internetu, ale i destabilizaci jaderných arzenálů, vyčerpání světových zásob ropy, globální pandemii, vznik nového globálního geopolitického řádu (nepořádku), rizika ochromujících útoků s využitím elektromagnetických pulsních vln, vytvoření a dopady úniku exotických fyzikálních částic, důsledky genových manipulací, nanotechnologií či vyspělé umělé inteligence, které se vymkly kontrole) a naznačuje, jak události X identifikovat, analyzovat a do jisté míry i modelovat (předvídat), resp. jak jim předcházet a popřípadě i minimalizovat jejich následky.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Management Press

X-Events - The Collapse of Everything , 2010

Flipper
19.12.2015 3 z 5

Casti je skvelý v častiach o udalostiach ktoré môžu zmeniť svet nepolitického razenia (koniec internetu, vírusi, singularita) a málo korektný pri politike. Treba vedieť že autor bol systémový prognostik pri vtedajšej studenej vojne a preto na celý systém udalosti sa pozerá s pohľadu kapitalistického Američana, ktorý si "americkým snom" a chápaním zložitosti (ako sám priznáva) zarobil na terajší luxus. Kniha bola aj viackrát prepisovaná a pri chápaní zahraničnej politiky nekorektná a vyvracajúca sama seba. Napr. Ak má byť znižovanie zložitosti pozitívnym znakom a Rusko tak urobilo - to už je negatívne lebo zrazu pripisuje zreteľ menšej demokraticia a iným znakom. Ak viete rozlišovať politickú korektnosť - stráviteľná kniha, ktorá však môže vadiť maľovaním "čertov na stenu" - no citujem
"Udalosti, ktoré sa môžu stať sa aj stanú"

dalimoni
23.10.2013 5 z 5

Pro mě velmi zajímavá kniha, čtivě a poutavě napsána, čtenář se nenudí.Událost X, událost, která pokud nastane, zasáhne miliony lidí a ovlivní současný civilizovaný svět (teoreticky může současný civilizovaný život také skončit). Autor popsal scénáře, které by mohly nastat, pokud by určité události (nazvány X) zasáhly svět. Mezi tyto události patří např. atomová válka, EMP (elektromagentický pulz), sucho, vyčerpání surovin, obrovské black - outy (výpadky elektrické energie). Pro někoho to může být bráno jako scifi ekologický thriller, ovšem před 100 lety by si lidé těžko představili, jak budeme závislí na elektřině, ropě, moderních technologiích, jaké zbraně budou lidem k dispozici....Určitě doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi tento typ knih. Je to napsáno jednoduchým jazykem, takže se to čte "lehce".

Melic
18.07.2013 4 z 5

Zajímavá knížka. Přiznám se, že chvílemi jsem měl pocit senzacechtivosti autora. Takový styl "pojďme vyvolat paniku". Taky ne se vším souhlasím. Ale na druhou stranu, ty jednotlivé scénáře kolapsu má propracované a některé aspekty problému si člověk při zběžném pohledu na věc neuvědomí. (Např. dojde ropa....no co, holt se bude jezdit na kole nebo si lidé najdou práci poblíž, elektřina pofrčí z jádra a obnovitelných zdrojů....ale to, že selže zásobování všech potravinových obchodů kvůli nepojízdnosti kamionů a letadel, mě už na první pohled nenapadlo).

A taky potěšily odkazy v textu na "led typu devět". O tomto díle (Kolíbka) jsem neměl potuchy a zní to moc zajímavě, takže tip na další čtení.

monografie technologie globální problémy technologický rozvoj prognózy

Autorovy knížky

John Casti
americká
2012  85%Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa

Kniha Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa je v