Učňovská léta Duddyho Kravitze

Učňovská léta Duddyho Kravitze https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29243/bmid_ucnovska-leta-duddyho-kravitze-q0P-29243.jpg 4 35 5

Tento román získal svému autorovi věhlas jednoho z nejlepších světových autorů humoristické prózy. Duddy Kravitz, vyrůstající na přelomu 40. a 50. let uprostřed montrealského židovského ghetta, bere za své dědečkovo heslo „Chlap bez půdy je nula“. Při své zarputilé honbě za majetkem se pouští do krkolomných čachrů a podvodů a přes všechny nezdary nikdy neztrácí víru, že jeho sen skutečně stojí za to.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Apprenticeship of Duddy Kravitz , 1959

Majto
Majto
20.10.2023 3 z 5

Spočiatku som si príbeh a jeho osobitú atmosféru užíval, no potom mi celý dojem začal ničiť hlavný "hrdina" svojou bezohľadnosťou. Neodradilo ma to ale natoľko aby som neskúsil aj iné knihy autora. Tak uvidím. Možno pri opätovnom prečítaní po rokoch zmením názor aj na túto knihu.

vlad6485
vlad6485
24.02.2021 5 z 5

Ambice Duddyho Kravitze ho přivedou k bodu, kdy sice dosáhne skoro všeho o čem snil jako mladý výrostek, ale za cenu, že stratí všechny, co ho milují a nebo mají rádi. Jinak je to úžasná ukázka života židovské komunity v poválečném Montrealu. Speciálně druhé poamerikanizované generace židovských uprchlíků z Evropy.

puml
puml
11.08.2016 5 z 5

Dospívání a zrání jednoho židovskýho "self-made-mana", kterej se rozhod koupit všechnu půdo kolem jednoho zapadlýho jezírka v kanadský divočině. Je to zpočátku humorný, ale postupem času se přidává stále víc arogance a hamižnosti, když se hlavní postava Duddy snaží za každou cenu získat to co chce, aniž by hleděl na druhý, což hodí i nový světlo na události Duddyho dospívání a celkově na situaci židovskýho obyvatelstva v Kanadě ve 40. - 50. letech.

Napsaný je to ale skvěle, má to takovej až filmovej drajv a dialogy jiskřej jak prskavky na Vánočním stromku. Doporučuju.

Luvák
Luvák
17.06.2016 5 z 5

Velmi drsný román o sobectví a touze po uznání.

bosorka
bosorka
16.02.2012 5 z 5

Knížka, po které jsem sáhla díky perfektní obálce Maťo Mišíka, mě absolutně dostala. Jak jsem vůbec nevěděla, o co půjde a o M. Richlerovi slyšela poprvé, byla jsem příjemně překvapena. Antihrdina Duddy, kterému by člověk občas nafackoval, má své kouzlo i díky své vůli, s kterou si jde za svým. Knížka je navíc vtipná.

zfilmováno kanadská literatura

Mordecai Richler