Účinný lék

Účinný lék https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81827/ucinny-lek-81827.peg 4 399 67

Svůj nejčtenější román Účinný lék napsal Hailey po těžkém onemocnění. Zaujalo ho zákonitě prostředí skrývající pod svým zdánlivě nudným povrchem dramata, která nepoučený laik nemá šanci objevit. Farmaceutickými firmami jako na běžícím páse produkované stále nové a nové léky totiž přinášejí pacientům nejen pomoc a mnohdy záchranu, ale také nebezpečí poškození i smrti.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Riopress

Strong Medicine , 1984

mgeisselreiter
23.03.2024 4 z 5

Autor zestárl a to se, zdá se mi, promítlo do tohoto románu. Je napsán tak, že se velmi dobře čte, čtenář netápe, je stále v obraze, ale na to jsme byli zvyklí i dříve. Co se mi tolik nelíbí je příběh, který je až příliš rozvláčný, občas doplňován nepodstatnými vedlejšími odbočkami, chybí mu více spádu, více dramatičnosti, ba co víc - více přesvědčivosti a uvěřitelnosti. Hailey prostě jen suše vypráví. Jeho hrdinové jsou nemastní neslaní, a to včetně hlavní hrdinky. Ve svém postavení se prostě nemůže chovat tak, jak je vylíčeno. Je to taková trochu pohádka. Na druhou stranu určitě román neodsuzuji a jsem rád, že jsem si ho přečetl, protože i přes mé výhrady přináší zajímavý a užitečný pohled na farmaceutický průmysl. Proto při 70% dávám 4*. 23. 3. 2024.

Bedřich63
05.02.2024 4 z 5

Autor je známý tím, že dokáže detailně a s velkou mírou znalostí popsat problematiku, které se rozhodl věnovat. Už dříve jsem četl některé jeho knihy a nyní se k nim opět po létech vracím.
Léky, lékařství, různé doplňky stravy, vitamíny, přípravky na zlepšení života aj. ovlivňují každodenní život a mají na něj u mnoha jedinců výrazný vliv. Tak tomu bylo před skoro 40 lety, kdy kniha vyšla, a je tomu tak i dnes, asi i v mnohem větším měřítku. Stačí se podívat na reklamy v TV nebo vnímat chvíli reklamy na internetu.
V knize se hodně řeší etika podnikání farmaceutických firem a jejich zaměstnanců, jejich společenská zodpovědnost a také kontrola nad výrobci a prodejci léků a různých podpůrných prostředků.
Je to vlastně životopis a popis profesního života hlavní postavy, která svůj život zasvětila farmaceutické firmě.
Kniha se mi líbila, jen některé pasáže byly trochu delší. A hlavně konec mě překvapil, čekal jsem dotažení příběhu, ale skončilo to tak nějak do ztracena.
Autora mám rád a jeho knihy budu číst i v budoucnu.

raty
23.10.2023 5 z 5

Opakovaná četba po letech, tentokrát ušima :-)

Zajímavá sonda do světa farmaceutických firem. Klasický autorův rukopis, kdy nám prostřednictvím svých černobílých postav dává nahlédnout pod pokličku odvětví, kde často zisk převažuje nad morálními hodnotami.
Neskutečné, co vše musel pan Hailey nastudovat, aby mohl takto věrohodně podat obraz doby i prostředí, ve kterém se jeho příběh odehrává.

Lady.Lucrezia
04.09.2023 4 z 5

Další čtivý kousek z pera Arthura Haileyho, ač mě jiné jeho knihy oslovily více, nehodnotím ji špatně. Je vidět odstup od dříve napsaných děl a možná trochu z předmluvy je procítěno v duchu celého díla, hlavně pak ve finiši.

Leona333
06.01.2023 3 z 5

Arthur Hailey, bezesporu své místo u mě v knihovně má. Ovšem u této knihy jsem nadšením, ze čtení nikterak ,,neomdlévala." Tentokrát mi to přišlo, jako takové melodrama, s jasnou vizí kdo je kdo... a o velice zjednodušeném, černobílém vidění dobra - zla.
Každopádně za nakouknutí a poodhrnutí roušky do světa farmaceutických firem, jejich finančních zisků..., to stálo. 3,5 hvězdiček si kniha ode mne zaslouží právem.

Luigi1
24.12.2022 5 z 5

Do této knihy jsem se tak začetl,že jsem byl vykulenej,že je konec,

Jessica007
09.10.2022 5 z 5

Můj oblíbený autor od mládí. K této knize jsem se ale dostala až v poslední době. Líbila se mi také. I když třeba některé autorovy knihy, které jsem četla kdysi, se mi líbily o něco více. I tak se mi líbila tato hodně. Kromě knihy Přetížení, do které se mi tolik nechce, neb by mohla být dost aktuální, jsem od autora četla všechny knížky, které u nás vyšly. Některé jako mladá, některé v poslední době.

jaroiva
02.09.2022 3 z 5

Naposledy jsem Haileyho četla někdy v minulém tisíciletí... Líbilo se mi na jeho knížkách, že to je napínavé a čtivé.
Nevím, jestli se mi změnil čtenářský vkus, ale spíš bych řekla, že je to tím, že tato knížka je úplně jiná. Ale tento autorův styl mi moc nesedl.

Andrea864
27.05.2022 4 z 5

Zajímavé a čtivé. Odborná stránka s osobní linií postav je vyvážená.

madem
22.04.2022 4 z 5

A po přečtení knížky se bojím vzít i paralen :)

Aribana
11.04.2022 2 z 5

Trochu těžkopádné a příliš farmaceutické…

Vydra57
03.04.2022 2 z 5

Audiokniha : hailyovsky typicky stavěný román, schopná žena, farmaceutický průmysl a svět v něm, konsekvence se společností, americkou historií , úskalími vědeckého výzkumu a lékařskými vazbami na farma business- pro čtenáře zajímavé, člověk lecčemus porozumí i v současnosti u nás. Bohužel občas limonádově americké.

Per-quiee
07.12.2021 5 z 5

Po přečtení "Hotelu" jsem si řekla, že si prostě musím přečíst nějakou další Haileyho knihu. Opět velmi čtivý příběh, tentokrát o farmaceutickém průmyslu. Opět žádné laciné ani přehnaně dramatické zápletky. Zároveň román upozorňuje na problémy v tomto odvětví. Líbilo se mi spojení s reálnými událostmi, které se ve farmacii odehrály, jako např. kauza thalidomidu, který způsobil znetvoření tisíce dětí v 50. letech.

Balenka
01.12.2021 1 z 5

Táto kniha mi teda vôbec nesadla, celé sa to v podstate točí okolo liekov a ich negatívnych účinkov, pričom tie isté situácie sa v obmenách opakujú. Za mňa veľmi naivné a nudné čítanie, musela som sa nútiť dočítať do konca.

Jelitovna
23.10.2021 4 z 5

Audiokniha. Dobře načtená příjemným hlasem. Červenou knihovnu (-1 hvězda) jsem nikdy nevyhledávala, ale tentokrát uznávám, že by to bez ní byla jen zpráva o fungování farmaceutického průmyslu, kterou by asi četl málokdo.

Usire
05.10.2021 4 z 5

V mnoha místech mi příběh přijde přeslazený a nerealistický. Prostředí velké farmaceutické firmy, která zápasí s novými léky je poplatné dodnes. Autorovo neuvěřitelné proniknutí do tématu, udává dobré tempo a čtivost je zajištěna.

heavy66
11.08.2021 4 z 5

Silný příběh s výraznými postavami a vysokými emocemi, které souvisejí s morálkou, ctí, etikou a spravedlností, a jako vždy u Arthura Hailey perfektní znalost prostředí a problematiky!
Postavy jsou tak kladné, že by se Mirek Dušín sotva vešel do Top Ten, ale řada z nich je autorem donucena zastavit se na etické křižovatce, a pokračovat v cestě za cenu chyb a kompromisů!
Červená knihovna je to také, ale proklatě dobře napsaná!

ddkk
22.07.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k Haileymu a knížce, s níž jsem se zatím nějak minula. Možná proto, že téma je docela aktuální.

Od 60. let minulého století se určitě řada věcí změnila. I když tomu mnozí nevěří, proces schvalování léků se podstatně zpřísnil, jejich vývoj se neuvěřitelně posunul a pravda, ve farmaceutickém průmyslu se otáčejí mnohem větší peníze. A pořád je to hlavně obrovský byznys ...

Příběh Celie je hodně idealizovaný, nemyslím, že by tak čestná osoba, navíc ženského pohlaví, by se vůbec v tehdejší době a v tak konkurenčním prostředí mohla tak neuvěřitelně vypracovat. Ale je to román a je zajímavý a docela čtivý. Je v něm plno informací, které dodnes nezastaraly.

Mně osobně trochu chybělo více přímé řeči, je to vyprávění...Ale i tak dávám krásné čtyři hvězdičky.

georginaa
16.04.2021 3 z 5

Posloucháno v audio četbě a příběh byl skvěle namluven p.Olivou. Nikdo vlastně ani neví, co do těla cpe za léky nebo svinstvo. Vždy je něco, co někomu ublíží a někomu pomůže. Jelikož tomu většina populace nerozumí, věří svému doktoru a polyká vše, co mu doktor napíše. Bohužel z části je to pokus, zda to pomáhá, to se zjistí poté. No v každém případě to uměl Hailey dobře napsat.

playada
26.03.2021 1 z 5

Skawin mi mluví z duše. Taky mi tito super úspěšní, neomylní a zeměkouli zachraňující lidi lezly na nervy. Petr Oliva má sice krásné zabarvení hlasu, ale ani to mě nedonutilo knihu doposlouchat do konce.