Účinný lék

Účinný lék https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79775/ucinny-lek-79775.jpg 4 397 67

Svůj nejčtenější román Účinný lék napsal Hailey po těžkém onemocnění. Zaujalo ho zákonitě prostředí skrývající pod svým zdánlivě nudným povrchem dramata, která nepoučený laik nemá šanci objevit. Farmaceutickými firmami jako na běžícím páse produkované stále nové a nové léky totiž přinášejí pacientům nejen pomoc a mnohdy záchranu, ale také nebezpečí poškození i smrti. Kde je hranice mezi lékařskou a vědeckou etikou a přirozeným předpokladem obchodního zisku? Celie Jordanová se z postu řadové reprezentantky farmaceutické firmy vypracovala až na její prezidentku. Její manžel, internista Andrew Jordan, se jí snaží být jako lékař poradcem i korektorem pochybených rozhodnutí při zavádění nových léků do prodeje. Jejich vzájemně se prolínající profesní kariéry i společně prožitá léta šťastného manželství provázejí čtenáře dějem plným napínavých zápletek, ilustrujícím nesnadnou, odpovědnou a mnohdy i riskantními rozhodnutími naplněnou cestu účinného léku ke svým pacientům. (méně textu)... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Československý spisovatel

Strong Medicine , 1984

Korejš
25.03.2021 5 z 5

Concordy sice už nelítají ale to ve výsledku pramálo změní, protože kšeft je pořád kšeftem, politika politikou a prachy se pořád musí točit protože co by tomu jinak řeklo představenstvo? Příběh je oddechový ale přesto plný pravdy a zajímavých myšlenek. Je zkrátka neuvěřitelné, jak nadčasová dokáže být téměř 40 let stará kniha. Účinný lék byla moje první kniha od pana Haileyho a rozhodně ne poslední.

karelk
24.03.2021 4 z 5

Rozhodně to byla zajímavá knížka, nicméně mě nechytla tak, jako mě chytlo Letiště, Hotel, nebo Penězoměnci.

Záplatka zajímavá, i když, jak už tu někdo napsal, nešlo ani tak o dramatičnost, jako spíš o prostý popis businessu (ale i to se mi líbí). Tématicky aktuální je to i teď, vzhledem k vakcínám proti koronaviru...

animovanej medv
16.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, vlastně dost feministická, ale příjemně. Hlavní postava má charakter je uvěřitelná, dělá molární rozhodnutí, ale taky občas chyby a snaží se je napravit. Do toho je matka, manželka a žena, která se snaží vybudovat kariéru v mužském světě. Není divu, že to Arthur Hailey napsal na počest své ženy :)

Rapeh
01.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí,mého oblíbeného autora

Eldar80
13.12.2020 4 z 5

Typický Hailey. Na jedné straně vážné téma a na druhé pohádka pro dospělé. Nelze tak očekávat nějakou vysokou literární úroveň. Přednost má autentičnost a věrohodnost. Je to napsané tak, že by se to klidně mohlo odehrát.
Právě nutnost držet se reálného světa svazuje Haileyho možnosti. Proto asi dnes vzniká tolik fantasy. Jeho umění je v tom, že běh farmaceutické firmy povýší na zajímavý a čtivý příběh. Navíc se něco dozvíme.
Čtete jak někdo chodí do práce a nejen, že vám to nevadí, ale ještě to čtete se zaujetím. Díky farmaceutickému průmyslu to není tak všední jako Kola o výrobě aut. Lékařské prostředí a vývoj nových léků je poutavější.
Sledujeme život manželského páru lékaře a jeho ženy, která pracuje ve farmaceutické společnosti. V Haileyho knihách se prolíná víc dějových linií, ale tady je prakticky jen jedna. To je škoda. Příběh tím ztrácí a děj je dost lineární.
Místo toho je kniha obohacená spoustou historických vsuvek. Čtenář má intenzivnější pocit ubíhání času skrze desítky let. Jinak je to jednoduché čtení. Ani popis prostředí farmaceutického průmyslu nejde úplně do hloubky.
Bez přímých pracovních zkušeností to asi není možné. Já bych uvítal víc informací, ale čtivost by asi klesla. Vědecký vývoj nových léků je popsán tak akorát. Je vidět, že to Hailey napsal pro širokou vrstvu čtenářů.
Vyvážené je to dobře. Jen to postrádá jakousi lehkost, kterou má třeba Hotel. Kvůli absenci jiných linií, které by se na konci střetly, to nemá nějaký závěr. Pouze opustíme životy postav, které žijí dál… Kvůli tématu léků doporučuju. 85%

kvitko7875
26.10.2020 5 z 5

Už jsem četla snad 20x , moc mě baví.

kuba3954
15.07.2020 3 z 5

Vcelku jsem si z knihy odnesl pár užitečných informací a toho si na knihách cením.Komentář píši s odstupem.

brectanka
18.06.2020

Jedna z nejlepších Haileyho knih. Od první stránky čtu jedním dehem a hlavní hrdince vždy fandím. Hailey uměl psát profesní romány a nahlédnutí do farmuceutického průmyslu je v jeho podání velice čtivé. A připomíná i nechvalně známé aféry s léky. Vynikající je i audiokniha.

DericCaster
28.02.2020 4 z 5

Další kniha od Arthura Haileyho a stejně jako vždy mám příjemný pocit z odpočinkového čtení. Není to asi příbeh u něhož by si člověk okusoval nehty napětím, přesto mne čtení bavilo. Příběh je hlavně o prostředí farmaceutické firmy a vývoji a schvalování nových léků, kdy ne všichni myslí v prvé řadě na pacienta, ale sledují i vlastní prospěch...

Radka1911
03.01.2020 5 z 5

Napínavá, krásně napsaná kniha mého oblíbeného autora.

Elea
31.12.2019 3 z 5

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí, i když - podle mého názoru - nedosahuje úrovně nejlepších knih autora.

Dada077
25.11.2019 5 z 5

na dobu vzniku dobré, hoci hlavná hrdinka je v skutočnosti zrejme zidealizované zbožné želanie. keby chcel hailey písať o dnešnom farmaceutickom priemysle, zrejme by mu vlasy vstali dupkom zlyhalo pero ...

rodak
24.08.2019 5 z 5

Zas dovolená tak jsem jakožto každý rok přečetl knihu od Pana spisovatele.Takto si jeho knihy šetřím.No chválím moc.Bavilo mne jak osudy hlavních postav tak nahlédnutí do lékařství a výroby léků.A že je kniha napsaná v tak dávné minulosti ji vůbec neubírá čtivost, děj, napětí ani orientace ve farmacii.Kniha na jedničku s hvězdičkou.

Elleniel
02.08.2019 3 z 5

Zajímavý vzhled do života farmaceutického průmyslu. Člověk si udělá obrázek o jeho fungování. Jako příběh ovšem pro mě osobně nudné, příliš přímočaré a stále se opakující. Hlavní postava mi lezla na nervy a byla od začátku do konce nesymatická, s chováním muže.

Han-nah
16.06.2019 4 z 5

Autora mám ráda a tato kniha asi nezaujme každého čtenáře. Ale téma knihy z dění ve farmateutickém průmyslu, vývoje léků a jejich následky na pacienty - to je téma pro každou dobu.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Příběh z prostředí farmaceutických firem, opět podán autorovým nezaměnitelným velmi záživným rukopisem.

Slunik127
29.11.2018 2 z 5

Jsem tak trochu z oboru, takže pro mě kniha nepřináší až tak moc nových informací, pro laika však určitě dostačující. Více mi ale vadí příliš černobílé vidění světa a postav.

PabloFuentes
15.08.2018 5 z 5

Velmi povedené dílo a kniha, která mi pomohla získat místo v mé první práci v nemocnici. Hailey má talent nastudovat danou problematiku dopodrobna, popsat ji s omáčkou zajímavého příběhu a vy pak máte pocit, že tomu rozumíte. Zajímalo by mě, jak by ten příběh pokračoval dál.

Sova15
06.06.2018 5 z 5

Hailey - autor mého mládí. Stále mě baví a knihy jsou napínavé, čtivé......

ujira
24.03.2018 4 z 5

Budu se muset přimět přečíst si něco dalšího od Haileyho, mám ho v knihovničce už léta, ale stále patřil k autorům, které odkládám. Kniha na mě zprvu působila jako esej novináře k problematice obchodu s léky, ale posléze jsem našla i čtivější pasáže a zvykla jsem si na styl, takže jsem nemohla knihu nakonec odložit. Zajímá mě jestli autorův styl bude i v dalších knihách podobný.

etika léky, léčiva lékárnictví, farmacie

Arthur Hailey
britská, 1920 - 2004