Ubik

Ubik https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15938/bmid_ubik-DN7-15938.PNG 4 290 36

Spása ve spreji, tak by se mohl jmenovat tento originální románový žert od mistra kafkovské Sci-Fi a pronikavého vizionáře groteskní budoucnosti lidstva. Mrtví tu dávají rady živým, a pokud se netřesou o svůj život, obávají se o svou smrt, aby si ji nemuseli zopakovat. Obchod s prodlužováním života po smrti je totiž zatraceně výnosný a velké nadnárodní společnosti si krvavě konkurují. Někdy to ale dojde hodně daleko...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo

Ubik , 1969

ANATS
07.04.2016 5 z 5

To bylo psycho teda...!
První knížka co jsem od Dicka četla, takže jsem nevěděla co mám očekávat, ale tohle bylo "něco"...
Ubik, kterým sem se tak trochu předávkovala.
Nejdřív jsem měla problém se začíst, ale potom se to pěkně rozjelo. Občas jsem nevěděla, kdo je skutečný a kdo už jen v položivotě. Naprosto mě to chytlo. Zůstává pár nezodpovězených otázek mé hlavě.....ale asi to tak má být. :)
Každopádně perfektně, čtivě napsané originální sci-fi dílko, které ať chcete nebo ne, Vás donutí přemýšlet.

"Celý můj život je jedna velká halucinace."

Dryáda
28.11.2015 2 z 5

Kniha se rozjíždí slibně, futuristický svět prekogů a intertů mě zaujal, myšlenka moratorií a semivitálů mi přišla originální. Bohužel se záhy seznámíme s hlavním hrdinou (hrdiny?) a tady vidím největší kámen úrazu. Joe mi přijde otravný, nezajímavý a naprosto neschopný, nikam se nevyvíjí a dějem jen tak nějak proplouvá (dokonce se vyhýbá i jakékoliv příležitosti dělit se s ostatnímu o informace). Ostatní postavy jsou představeny v jediném odstavci a není na nich nic specifického, aby je bylo možné si zapamatovat. Jejich osudy mne ponechávaly naprosto chladnou. Děj se začíná protahovat a jakoby cílil pouze na sledování časové regrese. Všechny zvraty jsou již předem jasně naznačeny a tedy na nich není nic překvapivého. Konec byl už jen hřebíčkem do rakve. Dvě hvězdy dávám pouze za zajímavý začátek.

kosmi
29.06.2015 5 z 5

to bylo hustý :-) ! těm co napsali do komentáře obsah knihy, zvažte jestli je to vhodné, potenciálnímu čitateli tak můžete pokazit zážitek.

gan112
23.01.2015 3 z 5

Bola by to úplne zlá knižka, keby to nebola vcelku výborná knižka. Odhliadnuc od mnohých logických chýb či zmätkov ktoré príbeh sprevádzajú sa číta veľmi dobre. Skladá sa vlastne z dvoch častí. Prvá, rozbehová v ktorej spoznávame svet budúcnosti r.1992, a biznis opatrnostnej firmy Glena Runcitera, ktorý vedie firmu za pomoci svojej mŕtvej manželky Elly s ktorou komunikuje čoby zo semivitálom („mŕtvym“) napojeným v mraziacom boxe na komunikačné prístroje. Príbeh sa velmi kvalitne rozbieha ako špionáž medzi Runciterovou opatrnostnou firmou zamestnávajúcov inertov s blokačnými schopnosťami, a firmou pána Hollisa, ktorý zamestnáva prekogov a telepatov ktorým majú Runciterovi zamestnanci na objednávku blokovať ich schopnosti. Do deja vstupuje nová runciterová zamestnankyňa Pat Conelyová zo svojimi zvláštnymi schopnosťami, ktoré však pre firmu môžu byť nebezpečné. Tu som si začal myslieť aká bude knižka vynikajúca s takým druhom schopnosti akými Pat disponuje. Dávajú totiž budúcemu deju veľké možnosti utvárania zápletiek a príbehu (podobné mal Nicolas Cage vo filme Next na námet knižky od PKD). Ale na mieste je sklamanie, pretože dej sa nimi osvieži len asi 2-krát, a to v nepodstatných veciach. Prvá polovica knižky ma nadchla v mnohom – vernými zobrazeniami obchodného života, futurizmom, postavami, špionážou inertov… bola na úrovni najlepších diel Alfreda Bestera. Príbeh sa začne rozvíjať vo chvíli keď do Runciterovej firmy zavíta Zoe wirtová (pod falošným menom), a objedná pre svojho tajného nadriadeného partičku najlepších inertov na vyčistenie tiež tajného projektu, od telepatov. Táto práca si žiada vycestovať na Mesiac (alebo Mars?). Medzi odcestovanými nechýba napr. nováčik Pat, testér nadprirodzených schopnosti Joe Chip (hlavná postava a Runciterov zástupca), s ktorým už Pat stihla mať pomer, a aj samotný Runciter. Tu dôjde k zvratu a na Runcitera a jeho ľudí dôjde k atentátu. Tímto sa začína druhá časť knihy. Kto zomrel a kto je živý, a kto je v položivote? To je trápna a nudná otázka, pri ktorej riešení PKD zväčša ťahá čitateľa za nos, až mám z toho pocit že si stačilo prečítať len koniec každej kapitoly a bol by som aj tak v obraze. Číta sa to pomerne hladko a dochádza tu aj k zaujímavým zvratom, ale aj tie zaujímavé zvraty sa strácajú v množstvé tých nezaujímavých a tak trocha aj prebytočných. Čo ma hlavne sklamalo je že tu nájdete minimálnu náväznosť deja na prvú polovičku knihy. Teda náväznosť tu samozrejme je ale nie taká akú som očakával a na akú som sa tešil – tudíš menej SF, viac detektívky a noir. Do úplného konca som čakal že sa ten pre mňa podstatný príbeh odohráva mimo dej, ale márne. Keď už ako tak zistíte čo sa vlastne s hrdinami deje nájdete XY jednoduchých riešení ktoré bohužiaľ hrdinom nenapadnú. Posledná kapitola knihy možno bola bomba a trhák v 69-tom, ale dnes má určite tento druh ukončenia príbehu v literárnej vede svoj osobitný vedecký názov a je pomerne častý hlavne v poviedkach. Niekedy dielo zachráni a niekedy, ako v tomto prípade, nie. Záver – dobrá kniha, aj obrovské sklamanie bez predošlých očakávaní.

Kiť Kať
14.01.2015 5 z 5

Údajně se Nolan inspiroval ve svém filmu Inception právě tímto dílem... nevím, zda je to pravda, či nikoliv... nicméně ústřední téma knihy i filmu by tomu odpovídalo. Jaká je realita a jaká je fikce? Žijeme, anebo čicháme ke kořenům kytek... tedy pardon, to by nebyl ten správný Dickovský přístup... v roce 1992 (tedy v tom dickovském pojetí) nemáte totiž ani po smrti chvilku kldiu, nemůžete se jen tak rozložit, stát se potravou pro červy a nechat svoji duši volně plynout dál a případně nechat ji žít v myslích pozůstalých, to ne... Dick vás prostě vrazí do ledového boxu v jakémsi moratoriu, kde vás nechá bojovat o své další "přežití". Že to zní divně, nepravděpodobně, absurdně? Ne u Semivitálů... Ne u Dicka! Ve světě, kde vaši hlavu neustále vykrádají telepati a prekogové, ve světě, kde si musíte najmout spolehlivé inerty z ochranářské firmy, kterou její konkurenti obviňují z toho, že chce nastolit nový všeobecný řád, resp. se povýšit nad ten současný, nad řád Severoamerické konfederace... Ve světě podle Dicka, kde je všechno možné!

Začátek jako vždy matoucí, nechápete, o co na jednotlivých stránkách přesně jde, a i přes útlost knihy má všechno svůj čas na vysvětlení, anebo také ne... Znovu a znovu si pokládám otázky typu "kdo to tedy zemřel?", "kdo se stal čí obětí?", "kdo je vrah?"... "kdo je z masa a kůže a kdo jen polopřeživá?".

Jednoznačně skvělé dílo!!!

GOD-Complex
24.01.2014 5 z 5

100% Essential Dick! Mozna vubec nejlepsi a celkove nejkompaktnejsi PKD v knizni forme. Naprosto kalsicky Dick jak to jen jde s jeho oblibenymi tematy a influence pro desitky a stovky, nejen knih, ale i filmu a kdovi ceho vseho na nasledujicich xxx let. 10/10

opic 12
23.01.2014 5 z 5

Třetí kniha co jsem od PKD přečetl. Bylo jasné,že nezustanu jen u této knihy. Cosi se zmněnilo v mojí (možná) hlavě a autor se stává okamžitě uctívaným...Instatní Ubik má svěží vuni...stačí si nabídnout...je neškodný pokud budete připravovat dle návodu :-) Mě chutnal moc,repete prosím...

Dnepr
10.10.2013 4 z 5

Pro mě první setkání s P.K. Dickem a rozhodně mne nezklamalo. Knížka mě strhla a hnedka budu shánět další. Asi i něco delšího, přišlo mi líto, že už je konec.

wewercak
26.09.2013 5 z 5

Není to rozhodně lehké čtení, začal jsem číst originál, pak jsem ale sáhnul po českém překladu, což byl rozhodně dobrý krok vzhledem ke složitosti děje.

Všiml jsem si, že tu hodně lidí zmiňuje v komentářích Počátek (Inception). Tento film byl skutečně touto knihou inspirován, proto je tu silná podobnost: semivitální život - sny (1), upravování snové/semivitální reality podle tvůrce (2), konec (3).

Hodnocení asi 4,5, ale protože je tu spoustu horších knížek (alespoň podle mě :)) s lepším hodnocením, zaokrouhlím nahoru.

Melic
05.08.2013 4 z 5

Povedená sci-fi. Nemám co vytknout, jen chybělo něco, co by mě vyloženě nadchlo. Čte se skutečně "na jeden zátah", jak vzhledem k ději, tak i rozsahu.

anteza
20.04.2013 5 z 5

V poslednej dobe najlepšia kniha čo som čítala, od začiatku až do konca ma ani na chvíľočku nezačala nudiť. Pred koncom už som se obávala, že to stratí grády, ale pán spisovateľ to ukončil excelentne :) Pre mňa maximum hviezdičiek :)

Popluh
05.04.2013 5 z 5

Výborné a silně rozvrstvené dílo, které lze číst jak jako zábavnou a vychytanou sci-fi adventuru, tak i jako metaforu náboženství a víry a v obou případech funguje dokonale. Ve výsledku je úplně jedno, čí hlava se ocitne na minci v čí peněžence, tahle knížka klasika svého vlastního žánru existenciální paranoidní sci-fi chytne a nepustí tak jako tak.

JP
02.11.2012 4 z 5

Snad v žádné jiné knize si se čtenářem Dick tak precizně nepohrál, jako právě v Ubikovi. Jde o poměrně komplexní dílo - nikoliv však teologicky nebo filozoficky, jak byste u autora asi čekali, ale zkrátka a dobře jednoduchou logikou a mnohovrstevnatostí, ačkoliv odkaz na samotný Ubik jisté teologické narážky obsahuje.

Nejdříve jsem to musel v prosinci '11 odložit. Od prvních stran mi to nic neříkalo, absolutně mě to nebavilo a nedokázal jsem se do toho začíst - možná za to tehdy mohlo značné množství stresu z mé strany. A ne, že bych na Dicka neměl žaludek - Valis jsem přečetl jako jeho první knihu téměř hned a dodnes jej považuji za jeho nejlepší dílo i navzdory všem negativům a nejednoduchosti a nejednoznačnosti.

Teď, napodruhé, jsem od osmdesáté strany prostě chtěl vědět, jak to bude vysvětleno. Nebudu tvrdit, že to je tak šíleně poutavě a úžasně napsané, abych tomu musel dávat nejvyšší hodnocení, protože není. Chápu ty, kteří tak činí, protože - vysvětlení příběhu, po něm otevřený konec... a závěrečný mindfuck twist, to udělá svoje.

Chytře vystavěná kniha (taky jsem si v jeden moment vzpomněl na Počátek... pak na Matrix... a zabloudil tím pádem až k Neuromancerovi). Možná mě zradilo, že jsem ten konec tak trochu čekal, protože to mě v podstatě ke knize nalákalo. Ale fakta jsou, že mě to nutilo číst dál a zapojit mozek a to je lepší, než pseudointelektuální literatura, která se tváří, že osvětluje smysl bytí, i když je o ničem a ještě ke všemu nuda.

Amnesiac
04.09.2012 3 z 5

Po prečítaní musím povedať že Ubik je trochu precenená kniha. Netvrdím že je zlá, len je okolo nej velmi veľký hype. Osobne sa mi viac páčil Muž z Vysokého Zámku, aj keď to bol iný šport.

p.mihoc
21.03.2012 5 z 5

Paranoidní scifi šleha jako prase. Filmy jako Matrix nebo Počátek byly výborné a do teď pro mě novátorské a originální. Nene. 30 let zpátky podobné vize chrlil na papír jeden geniální psychouš.

Vojta
15.01.2011 5 z 5

Dávno před Matrixem a podobnými filmy vytvářel P.K.Dick světy virtuální reality. Už tehdy pochyboval o tom, zda realita, ve které žijeme je tou "pravou" a jestli nějaká pravá vůbec existuje. Ubik je jedna z knih, ve které zhmotnil své myšlenky. Ani hlavní postavy, ani čtenář neví, co je skutečné. Když už se zdá být všechno vysvětleno, přijde poslední kapitola a... Zkrátka typické Dickovo dílo, které čtenáře uchvátí, ale nedává mu moc odpovědí. Ale o to je to právě zajímavější...