U stolu

U stolu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28936/u-stolu-28936.jpg 4 20 3

U stolu (Obrázky z venkovského dětství) Hrst básníkových vzpomínek na dětská léta, prožitá v malebném a za Hrubínova dětství ještě velmi odlehlém kraji neveklovském mezi Vltavou a Sázavou.

los
21.05.2023 3 z 5

poetické obrazy vzpomínek na dětství v posledních letech první války, motiv stolu jako středobodu chalupy - rodiny, kolem nějž a na němž se odehrává vše, co je v životě venkovanů podstatné: společné jídlo, čtení a psaní, vyprávění, draní peří, šití, pečení koláčů, námluvy, smlouvy, prodeje, (ne)vítaní hosté, opora při prvních krůčcích i podklad pro tělo nebožtíka

Hrubín nevypráví, ale maluje krásnými slovy, a přitom to nejsou črty sentimentální, ale mnohdy plné bolesti, ponížení či křivdy, opracované však něhou smíření

...a paján za dědečka, kdo chce víc, viz Romance pro křídlovku

Mrňous1
13.02.2022 5 z 5

Krásné a zajímavé. (Ne) obyčejné vyprávění o životě (ne)obyčejných lidí. František Hrubín nezapře v sobě básníka. Kniha určitě stojí za přečtení.

olga8832
18.09.2020 5 z 5

Jednoznačně zajímavé. Opravdu přínosný vhled do života prostých (může se ještě toto slovo?) lidí. Myslím, že pro spoustu mladších ročníků už bude řada slov neznámá a budou to vnímat jako archaické, ale třeba ne.
Za mne rozhodně poetické a milé jako všechny naše vzpomínky na dětská léta.