Univerzální stroj

Univerzální stroj https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323700/bmid_u-p-v-o-6-univerzalni-stroj-HBM-323700.jpg 5 55 9

Ú.P.V.O. série

Po osudném boji s obludným bohem Katha-Hemem, odjíždí doktorka Kate Corriganová na francouzský venkov pátrat po starověkém textu, který by pomohl opět oživit Rogera. Mezitím v sídle Úřadu paranormálního výzkumu a obrany vypráví kapitán Daimio o vlastní smrti, Johann Kraus se přiznává k bizarnímu milostnému trojúhelníku, jehož byl součástí na jedné ze svých seancí, Abe zase vzpomíná na Hellboye a společnou misi během jejich prvních dnů v Ú. P. V. O. a Liz odhaluje podivné okolnosti prvního projevu jejích pyrokinetických schopností, které vedly až ke smrti její vlastní rodiny. Zkratka Ú.P.V.O. znamená Úřad paranormálního výzkumu a obrany, který by vám měl být více než povědomý, pokud jste někdy zavítali do světa Hellboye. Pro fanoušky rohatého bojovníka je tahle pobočná série naprostou nutností.... celý text

Literatura světová , Horory , Komiksy

Vydáno: , Comics Centrum

Universal Machine , 2005

Norri
26.03.2023 5 z 5

Další skvělý díl. Je sice jiný než předchozí díly, je tam méně akce, ale atmosféry má na rozdávání. Tentokrát žáby ustupují do pozadí a hlavním tématem je snaha o získání tajemné knihy, která by mohla pomoci oživit Rogera. Tuto hlavní linku doplňují příběhy, které jsou do celého vyprávění velmi šikovně vložené a celek pak vypadá velmi kompaktně. Dozvíme se v nich mimo jiné to, jak to bylo se zmrtvýchvstáním kapitána Daimia a že Johann Kraus nebyl vždy jako médium gentleman. Oceňuji, jak Arcudi ve scénáři umě míchá strašidelnou či tajemnou atmosféru s jemným humorem.

Terva
31.03.2022 4 z 5

„Je velmi složité
diagnostikovat smrt u homunkula,
protože v podstatě
nebyl nikdy živý –
z klinického hlediska“.

Dlouho jsem Úřad Paranormálního Výzkumu a Obrany ( Ú.P.V.O.) odkládal. Ba doslova ignoroval. Trochu jsem se ho i bál. Teď jsem však překvapen a potěšen, že vlastně příběhy na sebe přímo navazují. Krom prvních dvou povídkových knih je tohle, zatím, ucelené dobrodružství. Tak že tady začínáme koncem předešlého příběhu. Čekal jsem zmatené, na sebe nenavazující příběhy. Ale opak je pravdou. Jsem tomu rád.

Malá ochutnávka:
Jsem tady šťastnej. Vládne tu mír. Nejsou tady žádní nepřátelé, který bych musel zabíjet. Mě se všechno to zabíjení nelíbilo. Nelíbilo se mi, jak snadný to pro mě bylo.

Příběh nás zavádí do Francie v lokaci Ableben. Doktorka Corriganová tam pátrá po knize Tajný oheň. Skupina našich vyšetřovatelů se snaží vrátit zpět k životu homunkula Rogera. Ten přišel k újmě v předešlém dobrodružství. Snad jen kapitán Benjamin Daimio pochybuje, že se jim to povede. Ale on je oproti skupině, které velí jen „obyčejný“ a kouká na svět jinak – jaksi „normálně“. Ostatní věří, že se jim to povede. A já byl zvědav, zda se jim to opravdu povede.

Citát: Váš „dar“ z vás udělal zrůdu – živého muže hledajícího lásku mezi mrtvými.

Tento příběh je současně i náhledem do minulosti agentů Ú.P.V.O. Své minulé JÁ nám tu prozradí třeba Johann Kraus nebo „skeptik“ Benjamin Daimio. Ale stejně je nejzajímavější minulost Rogera. Musím přiznat, že tento svazek není tak akční, jako ty předešlé. Tohle je hodně o vyprávění a rozuzlení problému kolem doktorky Kate Corriganové. Držel jsem jí palce.
Není to na sto procent, ale 90%. Zde tedy za čtyři hvězdy.

Citát: Nejošidnějšími stránkami historie jsou právě fakta.

jarynek
07.03.2021 5 z 5

Ze začátku mi UPVO série přišla jen jako nedonošený mladší bratříček Hellboye, ale UPVO rychle rostlo a posilovalo a v minulém díle dospělo do plnohodnotného sourozence. Trochu jsem se bál, zda to nebyl jen můj letmý pocit, ale Univerzální stroj potvrdil, že ne. Sice oproti předchozímu dílu s epickým koncem boje s žábami se jedná o mnohem komornější pokračování. Hlavní dějová linka obsahuje opět pořádnou zápornou postavu, vše prodchnuté tajemnem, hororovým nádechem s upíry a k tomu je přidáno několik kratších retrospektivních vyprávění ohledně jednotlivých členů UPVO, které rozhodně nejsou pouhou vytou vyplňující hlavní děj. Bavilo mne to:).

trudoš
08.10.2018 4 z 5

Dojemná tryzna za padlého kamaráda, kombinující v sobě jak velké vyprávění s hororovým podtextem, tak několik kratších příběhů z minulosti jednotlivých hrdinů. Mike Mignola přichází se skvělými nápady a John Arcudi jim dává perfektní dějovou formu, jež neopakuje skladbu předchozích historek. Guy Davis to celé pak už jen posvěcuje stylovou kresbou.
Univerzální stroj je zkrátka napínavý i zábavný zároveň a Hellboyovské univerzum je díky němu mnohem celistvější. Pravdou je, že se základní linkou se moc nehne, ale celý ten „žabí mor“ byl víceméně uzavřen v předchozím díle. Přestože jsou tu stále náznaky dalšího šetření, je otázkou, jestli se ve stejném duchu pojede dál, anebo autoři už konečně přikročí k novým dobrodružstvím. Tady se každopádně bojuje o duši přítele, a ten boj je vysloveně fantastický. Postavy baví víc než jindy, přičemž ty nové perfektně zapadly, až je mi málem líto, že v týmu nebyly od začátku. Jen Abe Sapien trochu moc trudomyslní, snad se časem dostane zpátky do nálady.

madonna6956
06.11.2017 5 z 5

Miluju Ú.P.V.O. Tohle je snad díl, který se mi líbil nejvíc, hlavně ten poslední s tím vampírem.
Baví mě i víc než Hellboy. Je zde tajemno, napětí a paranormální jevy. To se mi líbí. :)

Disease
31.07.2017 4 z 5

Po dvou ne úplně povedných dílech se žábami je tohle opět parádní. I na tu kresbu už si pomalu začínám zvykat.

martinstefko
20.12.2016 5 z 5

"Ú.P.V.O. 6: Univerzální stroj" představuje tým, který vás s sebou strhne ještě víc. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/12/1332-upvo-6-univerzalni-stroj-95.html

Kapis
14.12.2016 5 z 5

Tak to byl teda napínák! Ještě větší, než když jsme teď naposledy snědli zkaženou játrovou závařku do polívky! Oproti takovému Goonovi je to i čtivo hustší a tím nemyslím, jak děcka teď říkají debilně "to je hustýýýý", ale stejné množství stran zabere dvakrát více času. Je to zkrátka obsahově i textově celkově nahuštěnější. Oproti poslednímu epizodnímu natahovanému Hellboyovi je to série mnohem zajímavější, temnější a zábavnější. A posledních pár stran dokonce kreslil sám Mignola, což šlo hned poznat, asi se s Rogerem chtěl rozloučit osobně, tuš R.I.P., za mě 95% a už vyhlížím vydání dalšího dílu. Myslím, že by ho CC už mohlo vydat normálně a ne na přání, protože své jisté čtenáře tato série už dávno má.

DennisMoore
08.12.2016 5 z 5

S výjimkou drobného zakolísání v případě druhého dílu je série Ú.P.V.O. stále kvalitní čtivo, které mě nikdy nezklamalo, no a šestá kniha to jedině potvrzuje. Postavy jsou už naprosto skvěle vykreslené, čtenář je má rád a rád objevuje jejich tajemství, jež zejména tentokrát vyplouvají na povrch velmi zajímavým způsobem. Co do příběhu to je (nebo se to velmi úspěšně zdá být) perfektně promyšlené a zapadá to nejen do světa Ú.P.V.O., ale do celého hellboyovského vesmíru. Všechny příběhy se díky tomu dají číst pořád a pořád dokola a neomrzí.

upíři záhady duchové a přízraky Hellboy

Autoři knihy

John Arcudi