U nás, Kniha III., Osetek

U nás, Kniha III., Osetek https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249356/bmid_u-nas-iii-osetek-249356.JPG 5 31 5

Marla
29.08.2023 5 z 5

Dílo mimořádné svým poetickým kouzlem, s jakým dokázal Jirásek vyprávět obyčejné příběhy mnoha obyčejných lidí, čtení je skoro dobrodružné, ale zasazené do skutečně krajiny a osídlené lidmi, kteří skutečně existovali. Skvostné čtení!

lampernaqui
06.05.2020 4 z 5

Havlovický stále zůstává tou hnací silou celého románu, ale přidávají se další zajímavé postavy. Z nich vynikne celé to pašerácké pokolení. Na chvíli také opustíme Jiráskův rodný kraj a dostaneme se do centra všeho dění - do Prahy, kde dochází ke korunovaci krále. Zatím se U nás stává jedním z mých nejoblíbenějších děl od Jiráska.

Apo73
27.04.2020 5 z 5

Navazuji na svůj komentář prvního a druhého dílu.
Tady to vypadá, že se kompozice trochu zadrhla. Ale opak je pravdou. Jirásek přivádí na scénu nové hrdiny (taky po choleře minulého dílu mnoho lidí zemřelo), pašeráky. Nejsou to zločinci, jsou to lidé z masa a kostí, kteří jsou ochotni leccos překonat. Nejdojemnější je postava malého sirotka, kterého se nakonec ujmou. Páter Havlovický se snaží bojovat s nevědomostí, snaží se povznášet český duch, ale musí překonávat překážky, včetně různých udání. Scéna korunovace v Praze je jakoby protnutím s F. L. Věkem, Jirásek dává naději a posiluje své postavy.
Příběh teče širokým řečištěm, má mnoho meandrů, ale rozvíjí všechny motivy velmi umně.
Doporučuji všemi deseti!

mol378
04.03.2020 5 z 5

Kroniku U nás doporučuji číst od prvního dílu, jen tak se nejlépe seznámíte s hlavními postavami a zejména knězem Havlovickým - skutečnou významnou postavou náchodského kraje páterem Josefem Regnerem, člověkem velmi osvíceným. Měl snahu nejen povznášet duchovní stránky lidí z farnosti a to velmi otevřeným způsobem, ale také se snažil zvelebit chudý kraj po hospodářské stránce. zajímavým poznatkem pro mě byly začátky těžby uhlí v okolí Malých Svatoňovic a Hronova.

maryzka
07.05.2014 3 z 5

Kniha ukazuje to co se udalo opět za dva roky některý lidi zemřeli, někde vyrostli děti. Musím A. Jiráska obdivovat jak do této kroniky zařadil mnohé osobnosti národního obrození at už známé nebo neznámé nebo ty lidi, který už upadli do zapomnění. Docela se nedivím, že tato kniha byla velmi populární mezi lidmi mapříč generacemi, ovšem dnes to není v modě.

Alois Jirásek
česká, 1851 - 1930