Tyrolské elegie

Tyrolské elegie https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413385/mid_tyrolske-elegie-Xc5-413385.jpg 4 1061 109

Báseň Karla Havlíčka Borovského, která vznikla v době jeho zatčení a odvozu do Brixenu. Jedná se o ostrou, útočnou satiru na rakouskou vládu a státní policii. Rukopis byl dokončen roku 1852.

Vendula39
Vendula39
12.09.2021 5 z 5

Elegie se mi velmi líbily, protože mám ráda humorné básně. Nejvíce mě zaujalo zobrazení černého buldoga, měsíčku nebo verš o borovském kostelíčku. Určitě si na tyrolské elegie ještě někdy vzpomenu a znovu si je ráda přečtu.

irskádívka
irskádívka
30.08.2021 4 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě (a předtím kvůli maturitě a ještě kdysi dávno ze zvědavosti).
Patří to ke klasice, je to krátké, posměšné vyprávění ve verších o zatčení a převozu Karla Kavlíčka Borovského do Brixenu.
Autor s humorem a nadhledem popisuje absurdní situaci, do které se dostal.
Jestli číst? Je to povinné a navíc velmi krátké. A slova jsou poskládaná do tak nádherných ironických popisů a výrazů, že nebudete litovat.

radimch
radimch
18.08.2021 3 z 5

mne zde černý dvojhlavý orel
drží v klepetech

Pěkné

koolsavage
koolsavage
09.07.2021 3 z 5

Hory, skály ohromnější ještě
než jest hlouposť mezi národy,
vedle cesty propasť bezedná jak
držka armády.

Bmisarova
Bmisarova
11.06.2021 5 z 5

Opravdu úžasné! Miluju to, jak my Češi si dokáže dělat legraci ze všeho i z ran osudu. Satirické básně mě pobavily a kdo trošku zná život K. H. Obrovského určitě neprohloupí s přečtením.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
02.06.2021 4 z 5

Výstižné satirické verše o Havlíčkově zatčení a umístění V Brixenu. Na knížku jsem zapomněla a vzpomněla jsem si na ni díky mému oblíbenému uživateli zde Awča.

Awča
Awča
02.06.2021 4 z 5

Vtipné verše, čtou se dobře, dílko je překvapivě krátké.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Kortez
Kortez
25.03.2021 3 z 5

Audiokniha
Poezie není můj šálek kávy, no narazil jsem na audio s přednesem mého oblíbeného Martina Hofmana, tak jsem si to vychutnal a vcelku dobře procítil situaci o které je tohle dílko.

willy9203
willy9203
23.03.2021 3 z 5

Sice klasika a důležitý popis deportace do Brixenu, ale na Havlíčka ty verše až moc někdy kulhají.

Amneris
Amneris
07.03.2021 5 z 5

Klasické dílo české literarury 19. století, avšak stále velmi aktuální. Elegie se dobře čtou díky úderným veršům. Havlíček byl velmi známý svými politickými satirami a kritikou politického systémů tzv. Bachova absolutismu.

SydBarrett

Četla jsem do výzvy.

Hani77
Hani77
11.02.2021 5 z 5

Přečteno jen díky čtenářské výzvě, i když začátek básničky jsem znala už ze školy. Dobře se to četlo, krátké, doporučuji.

DejnaDee
DejnaDee
13.01.2021 5 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě a musím říct, že se mi to líbilo. Ve škole mě to sice dvakrát nenadchlo, ale po letech jsem si to s chutí přečetla.

PohadkyNovyVek
PohadkyNovyVek
20.12.2020 2 z 5

Dílo významné především jako důležitá výpověď doby (cenzura za kancléře Bacha), vhodné do školních osnov jako přístupná četba pro všechny ucha, aby vnímali rozdíl mezi demokracií a tím, co tu bylo předtím. Co se čtení samotného týká, je to příjemná rýmovaná jednohubka, ale nic, co by stálo za opakovanou četbu. Mimochodem, politické umlčování umí být mnohem nechutnější, než čeho se z popisu dočkal Havlíček - ani asi nevěděl, jaké má "štěstí".

Ronnie68
Ronnie68
12.12.2020 4 z 5

klasika ... pár stran ... doporučuji

Kontryhelka
Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Za mně klasika. Spolužáci ohrnovali pysk a já Borovského hltala. Asi jsem v tomto jiná,no.

PerfectionistKa
PerfectionistKa
01.12.2020 4 z 5

Přečteno a zpracováno v rámci seminární práce o politickém postoji KHB v Tyrolských elegiích a překvapivě mě to bavilo. Stěžejním bylo načíst si předem o životě Havlíčka, abych se zorientovala. Sice poezie, ale nakonec dílko pochopitelné, výstižné a sarkasticky zábavné. No a ultra tenké!

kotasbk
kotasbk
29.11.2020 4 z 5

Přiznám se, že jsem se KHB vybíhal jak čert kříži. Poezie nebyla nikdy můj šálek kávy, protože vždy jsem četl nějakou chujovinu o přírodě, o septajicim mechu a tam podobně. Tyrolské elegie jsou ale něčím jiným a jsem za to rad. Bylo potěšením číst verše o zatýkání a cestě do Brixenu. Páni policajti na něj ještě počkali, aby se pan redaktor oblékl. V kočáře si kouřil cigaretu a očividně se měl fajn. Nejspíš jiná doba, jiný mrav. Za padesát let později v jiné zemi někde na východě by pro něj četníci přišli a odešli s prázdnou. Přece jenom se Karel měl dobře.

Elevant
Elevant
28.11.2020 5 z 5

Havlíček ve svých verších výmluvně komentuju historickou epochu, se kterou byl nucen se potýkat. Jsou do jisté míry i nadčasové, nicméně nedají se vnímat jinak než v kontextu doby.
Domnívám se, Elegie jsou zásadní pro pochopení Havlíčka, protože na jedné události, která mu definitivně změnila život - tedy deportace do Brixenu - vystavěl všeobecnou kritiku dobové politiky. A učinil tak s pomocí svižných, ironizujících a báječně zesměšňujících veršů.