Tyrolské elegie

Tyrolské elegie https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18998/tyrolske-elegie.jpg 4 1070 111

Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém (nenavrhuje lepší). Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládá se z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších.... celý text

UMIKO
03.01.2020 3 z 5

Pěkná krátká vtipná satira na Havlíčkovo zatčení a deportaci do Brixenu.

DuncanIdaho
31.12.2019 3 z 5

Poezii nečtu, ale tohle jsem si přečetl. Je to krátké, svižné a trochu i vtipné. Havlíčkovi současníci v tomto díle určitě našli daleko více než my dnes.

Yabac
30.12.2019 5 z 5

Havlíček byl rozhodně mistr ironie, alegorie a satiry. Líbí se mi, jak používá citoslovcí.

-LaraRead-
10.12.2019 2 z 5

Tak teď nevím... Nepochopila jsem to nebo je tahle "kniha" tak docela o ničem?
Nechápu, proč je to klasika.
Ale třeba to pochopím, až poznám historický kontext.
Ale jsem si jistá, že ani po tom tahle kniha nebude patřit k mým oblíbeným. Co se dá dělat.

Phyl
01.11.2019 4 z 5

"Svěřiti svůj osud také jednou
koňům splašeným se já mám bát
občan rakouský? což se mi může
horšího již stát?"
Může být hůř. Být třeba občan Svazu komunistického.

MilanCFC
18.10.2019 5 z 5

Pán satiry, bez debat. O takové situaci přijít s něčím takovým, vyloženě se jim vysmát... bravo.

Radka1911
27.06.2019 4 z 5

Jsem vášnivá čtenářka už od dětství a ve škole jsem dobrovolně a ráda přečetla celou povinnou četbu. Samozřejmě že ne všechno se mi líbilo, něco i velmi nelíbilo, ale dílo K. H. Borovského mne bavilo a jsem ráda, že jsem ho poznala.

sarka3708
12.06.2019 3 z 5

Krátká, přečtenou jsem ji měla asi za 10 minut ale člověk se na ni musí víc soustředit tím jak je to napsaný v poezii. Kdybych ji nemusela číst k maturitě asi bych si ji jinak nepřečetla :)

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

Myslím, že je dobře Tyrolské elegie znát, a to nejen pro jejich literární kvality a vtip, pro obrázky Josefa Lady a pro Havlíčkův přínos pro to všechno, o co se snažil a z čeho se mu mnohé podařilo. Je dobře je znát i pro lepší vcítění do těch nám už vzdálených událostí, které bychom možná měli sklon zlehčovat, a přitom to byla tragédie. To, že okolnosti byly na první pohled celkem příznivé (relativně slušné zacházení a prostředí, placený pobyt atd.) nemění nic na odloučení od přátel a rodiny. Tím myslím i dobu, kdy přijela do Brixenu manželka a dcerka, protože ve vyhnanství se člověk nemůže stýkat s širší rodinou, nemůže živit své blízké vlastní prací a podle svého vlastního svědomí, nemůže dost dobře pokračovat v díle, které mu leží na srdci. A nešlo ve skutečnosti o bourání Rakouska, šlo o zlepšení poměrů, o posílení vlastního vkladu a zodpovědnosti, o náš jazyk, o spravedlivější uspořádání mezi národy. Když si člověk zároveň s Tyrolskými elegiemi přečte i ukázky z rodinné korespondence a vypočítá si, o jak mladé lidi se vlastně jednalo, představí si někoho stejně starého na jejich místě, běhá z toho mráz po zádech.

alzbeta4340
12.02.2019 5 z 5

Krátké, leč velmi velmi výstižné.

Hoshi
29.01.2019 5 z 5

Čteno v rámci ČT a ačkoliv jsem se bála toho, co mě čeká, jsem mile překvapena s jakou lehkostí, sarkasmem, ironií autor toho krátké dílko napsal.

Twinny
16.01.2019 5 z 5

Krásná báseň plná sarkasmu a ironických narážek. K pochopení poselství Tyrolských elegií potřebujete znát některé historické souvislosti.

LucyBooks
12.01.2019 5 z 5

O životě K. H. Borovského jsem při četbě nevěděla tolik informací, takže kniha k tomu byla dobrá, zase mi nějaké věci přiblížila. Možná mohla být i delší, nezlobila bych se.

Lymril
02.01.2019 5 z 5

Babča má obrovskou knihovnu plnou starých knížek. Když si k ní zapomenu vzít svoje čtivo, tak se přehrabuju těma stoletýma bichlema co tam má. Náhodou (díky bohu za ně!!!) jsem tam našla Tyrolské elegie od Borovského. Už předtím jsem byla překvapena, že mě povinná četba baví, ale tohle je jiná liga. Tohle je prostě skvělí. Všem doporučuji!!! (Je dobré vědět něco o životě borovského - kamarádce jsem knížku půjčila, ale jelikož nevěděla nic o jeho životě, tak jí to zas tak nenadchlo.)

KURACHJO2018
27.12.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal- jak jinak- v rámci přípravy na maturitu a v zamiloval jsem se do ni. Borovský se stal nedílnou součástí vybavení mé knihovny a nedám na něj a na jeho dílo dopustit. Tak jak on dokázal ironicky a vlastně asi i pravdivě vykreslit absolutismus , to neuměl nikdy nikdo.
O to víc mě dokáže rozhněvat komentáře, nerad, ale cituji níže uvedený kus komentáře, rádoby českého, inteligentního čtenáře : "Proto je tohle rádoby dílo úplná sračka a katastrofa, která by měla být vyřazená z povinné četby."
Borovského, jehož cit pro český jazyk a naprostý talent nám záviděl celý zbytek Rakouska-Uherska a paní Němcová mu na rakev dala trnovou korunu , by tento analfabet- hňup chtěl vyřadit z povinné četby .
No nic, většina našich , českých čtenářů jeho dílo chápe a kdyby byl sám Borovský na živu, pravděpodobně by se před tímto analfabetem obhájil - a bravurně - sám.

Petulla72
04.11.2018 5 z 5

Četla jsem v rámci povinné četby a musím říct, že nelituji. Jak dokázal pan Borovský podat humornou ironickou formou své vlastní vyhnanství je pro mě skutečně záhadou.
Před touhle knížkou musím doporučit něco málo se dozvědět přímo o Karlu Havlíčkovi Borovském.

Lewi
03.11.2018

Po knize jsem sáhla jen kvůli maturitní četbě. Děj mi nic moc neříkal, forma také ne. Najdou se zde tací, kteří ji budou vychvalovat do nebe, žel já se k nim řadit nebudu.

RemiBlack
14.09.2018 2 z 5

2018/41
Dnes už se asi nenajde moc lidí, kteří po téhle knize sáhnou z vlastní iniciativy. Děj není nijak valný, ale pokud máte titul v povinné/maturitní četbě, tak mohu jedině doporučit. Stejně tak rozbor a audioknihu, oboje k dohledání na Youtube.
Jak říkám, sice nic moc, ale děj docela srozumitelný, a 45 stran se přelouskat dá.

Zlatinka.Emilly
25.06.2018 2 z 5

Občas je dobré přečíst si něco, co nás nebaví. A tahle útlá knížečka, kterou jsem přečetla za cca 10 minut, mě opravdu nenadchla. I když důvody, proč byla napsaná, jsou dnes legendou. Nechci zlehčovat osud K. H. Borovského, pro kterého čas vzniku elegií nebyl vůbec příhodný. A tak jsem si Elegie přečetla ještě jednou, snad pak lépe pochopím … nepochopila.

Pazúzu96
03.05.2018 4 z 5

Ač velmi úzká knížečka, dlouho jsem se k ní nemohl dostat. Nakonec jsem ji přečetl a rozhodně nelituji vynaložené půlhodiny :-). Už ze školy jsem dobře věděl, co budu číst, ale jsem rád, že jsem se dozvěděl spoustu nových slov.