Tyranie – 20 lekcí z 20. století

Tyranie – 20 lekcí z 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345256/mid_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-O9q-345256.jpg 4 705 160

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: ekniha , Paseka , Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

Svijanskej
10.11.2018 odpad!

Ani se mi nechce věřit, že tuto knihu má na svědomí autor Krvavých zemí nebo Černé země. Ubohá proti Trumpovská agitka, ve které jsou historické zkušenosti a události v nacistickém Německu a komunistických zemích aplikovány na US prezidenta. Typická je např. následující pasáž, která myslím dílo dobře reprezentuje:

Kdybychom náhodou objevili video, na kterém prezident Trump před tleskajícím Vladimírem Putinem tančí kozáčka, nejspíš bychom požadovali, aby se zopakovalo totéž, ale prezident přitom byl převlečený za medvěda a mezi zuby žmoulal rublové bankovky.

Dle autora prý Trump omezuje svobodu tisku a nabádá k útokům na své odpůrce. Přitom každý se může denně přesvědčit o pravém opaku - Trump, jeho rodina i spolupracovníci jsou denně vystavováni kampani, jaká nemá obdoby (snad jen kdysi v SSSR) a kdejaký xindl je beztrestně častuje těmi největšími nechutnostmi. A stačí se podívat, čí podpůrci jsou v USA vystaveni fyzickým útokům.

iva23
31.08.2018

Knížka pomůže srovnat si hodně věcí v hlavě, pochopit jak to funguje ve společnosti a jak se poučit z chyb našich předků.

Finn69
22.08.2018 5 z 5

Krátké, stručné a výstižné dvacatero liberální demokracie pro každého, přestože primárně určené Američanům. Při čtení si často vzpomenete na myšlenky Václava Havla a utřete slzu při srovnání s naším současným prezidentem.
Bohužel voliči Trumpa, Zemana, Okamury a podobně tohle rozhodně číst nebudou a pokud náhodou ano, odhodí to jako liberální žvásty. Čili všechno závisí na té "normální" části populace, která je často až příliš pasivní - a o tom tahle knížečka je. Tady máme stručný návod na to, jak se nenechat zmanipulovat a co se proti tomu dá dělat, je to vlastně jednoduché a samozřejmé...

Chajda69
06.08.2018 5 z 5

Jednoduché, a přesto tak složité. Na trefných příkladech Snyder upozorňuje na to, že kdo se nepoučí (z vlastní i cizí) minulosti, je odsouzen k tomu ji opakovat.

Pro zastánce liberální demokracie explicitní rukověť k jejímu zachování, jakési "dvacatero" liberálního demokrata se značným přesahem do oblasti morálky. Za mě výborné a vzhledem k rozsahu a stylu by se kniha mohla objevit na seznamu doporučené maturitní četby.

Lethania
25.07.2018 4 z 5

"Prezident v kampani slíbil snížit daně všem, odstranit státní dluh a navýšit výdaje na sociální politiku i obranu. Tyto sliby jsou navzájem v rozporu. Je to stejné jako říct, že z kurníku vezmu vejce, uvařím je natvrdro a naservíruju manželce, současně je usmažím a nakrmím jím děti, pak je slepici vrátím nerozbité a budu se dívat, jak se klube kuře."

Asi tak nějak to vystihuje naši demokratickou zem. Kniha byla plná zajímavých úvah, jsem ráda, že se autor zmínil i o ČSR. Jediný problém byl v tom, že se autor nechoval objektivně a evidentně vyzdvihoval americkou demokracii a kritizoval Rusko. Ale za mě příjemná oddechovka, ze které aspoň něco mám.

kalinkacz
24.06.2018 5 z 5

Tohle bylo prostě skvělé! Nechápu, proč jsem přečtení tak dlouho odkládala... Tuto knihu by měl mít doma skutečně každý... je malá, tenká a výstižná... Donutí vás se zamyslet a zjistíte, že jsme na spoustu věcí za ty roky zapomněli... Výstižně a jednoduše popsáno a rozhodně jsem knihu nečetla poprvé a naposledy... Brzy po ní sáhnu znovu...

adorjas
20.06.2018 3 z 5

Kniha priemer, neznášam neobjektívne úvahy a táto kniha bola "pro-clintonovská" a "proti-trumpovská". A ja si myslím, že svet nie je čiernobiely, ale šedy, šedý a šedý... Kniha mi minimálne inšpirovala k prečítaniu Eichmana v Jeruzaleme a to je jej plus.

flanky
31.05.2018 5 z 5

Stručná, leč velice výstižná kniha o současném stavu společnosti. Ačkoli je zde pojednáváno o Americe, resp. příklady a rady jsou směřovány Američanům, kteří si zvolili Trumpa, mnoho (bohužel ale opravdu mnoho) informací se až neuvěřitelně podobá i současné české společnosti. Možná se ne každé rady dají brát doslovně (třeba ta o tom, že bychom si měli předplatit noviny, což sice u Američanů může fungovat, u nás však, s ohledem na jednoho známého česko-slovenského politika, který vlastní většinu novin, bohužel nikoli), nicméně je opravdu důležité se zamyslet nad současným stavem, který je až hrozivě podobný předválečnému Německu, Itálii či poválečnému komunistickému uspořádání v Československu.

Inozuka
19.05.2018 4 z 5

Chválihodný počin, ze kterého je ale občas cítit pachuť aktivismu - rozuměj mírné manipulace. Nicméně zůstává pocit veskrze kladný a také mírná pochyba o cílové skupině. Nemohl jsem se zbavit dojmu o přesvědčování přesvědčených. Ale budiž, realita posledních let je tvrdá a směřování k tyranii a totalitarismu v ní může nevidět jen bláhový snílek. A ve stínu tohoto faktu všechny potenciální výtky ke knize blednou ...

Sandy007
13.05.2018 3 z 5

Z některých kapitol mě mrazilo proto, že to, co popisují se děje, a děje se to u nás. Z jiných mi běhal mráz po zádech z toho, že se mi autor snaží něco vnutit apelativním imperativem a omezuje mé vlastní kritické myšlení.

georgearrow
12.04.2018 5 z 5

Tahle útlá knížečka přináší v podstatě jednoduchou pravdu - pozor, nebude pořád stejně dobře, pokud necháme zlo roztahovat se. Trochu jako můj oblíbený citát, u kterého se neví, kdo jej napsal, i když je připisovaný Burkemu: K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí jediná věc: aby dobří lidé nedělali nic.

Naše doba "vymknutá z kloubů", teď už nikoli hamletovsky, ale zcela postmoderně a postfakticky, postruthovsky, chcete-li, ovšem na koncept dobra a zla z podstaty věci pomalu rezignuje. Kdo si stále myslí, že něco takového existuje, třeba ve smyslu lewisovského morálního "přírodního" zákona, rád si knihu přečte - možná nikoli jen za půl hodiny, jak se při své útlosti dá, ale třeba meditativně, s tím, že se nad každou myšlenkou zastaví a nechá jí u sebe dozrát.

A nakonec - kapitola dvacet. Cituji: Pokud někdo není ochoten zemřít za svobodu, potom všichni zemřeme v tyranii. A zdá se mi, že přece je svoboda to, pro co má smysl žít a pro co má smysl zemřít ...

PS Včera jsem byl na projekci filmu The Death of Stalin. V Rusku zakázaný film ... Tož tak.

slapaktomas
04.04.2018

Mohu ubezpečit řadu účastníků této diskuze, že jako učitel dějepisu na základní škole mnohé myšlenky knihy do výuky zařazuji (a zařazoval jsem i před jejím přečtením). Mohu však vycházet pouze z příkladů z minulosti (2. světová, komunismus), na spojitost nebo nespojitost se současností si musí každý žák přijít sám. Pokud bych jim to předkládal já, ocitl bych se jako určitá autorita ve výhodě, hrubě řečeno: mohl bych se stát vymývačem jejich mozků.
Knihu je ale potřeba brát i kriticky – autor zkrátil myšlenky na minimum, aby to bylo stručné a čtivé, ale řada situací by si zasloužila "rozpitvat" víc.

ZuKo
25.02.2018 5 z 5

Lidi co by si měli tuhle knížku přečíst po ni nikdy nešáhnou.

Stamby
14.02.2018 4 z 5

Je sranda, že americký autor klade Havlův odkaz jako vhodnou obranu proti postupující fašizaci kdy u nás tu pliveme po tom kdo nás tu zvedal z prachu.
Přišlo mi to jako málo, jako malé, tezovité náčrty toho jak každý z nás může bránit nástupu tyranie, ale kniha se má číst podle jejího záměru a jestliže touto knížkou chtěl Snyder upozornit na možná selhání každého z nás, tak účel splnila.
V závěrečném epilogu skvělý argument proti konci dějin dle F. Fukuyami.

TYRANII do škol!

francouz
11.02.2018 5 z 5

Pro někoho to může být opakování něčeho co jsou obecné teze, ale pro jiné to mohou být úplně nové myšlenky, nebo alespoň myšlenky z jiného úhlu pohledu.
Pro mě například odznak ANO u fašistův roce 1933, kdy se hlásili veřejně k nacismu, tedy vládě jedné strany, je něco co jsem nevěděl, ale v těch souvislostech, které nyní hýbou naší politickou scénou, začínám mít velké obavy..
Je to opravdu jednohubka, která by měla být Vaší duševní hygienou. Já osobně jsem se dnes opravdu duševně vzdělal.
Krásně popsané vlastenectví nebo podpora těch, kteří to potřebují, by mělo být něco co bude pro většinu z nás samozřejmostí.
Bohužel ve společnosti spíše vidíme něco naprosto jiného, rostoucí nacionalismus a sním spojené prvky nesvobody, nebo chceteli slovy autora tyranie.
Je to knížka, kterou by se měli pokusit učitelé začít přenášet na nastupující generaci, která začne v dohledné době chodit k volbám.
Takže hledej, pátrej a analyzuj.

amigo17
08.02.2018 5 z 5

Myslím, že táto kniha by si nielen mohla, ale aj mala nájsť uplatnenie ako učebnica na strednej škole. Poskytuje veľa priestoru na ďalšie rozvíjanie či diskusiu a podľa mňa má potenciál podnietiť u študentov záujem o veci verejné (ak aj nie hneď, ale v momente, keď sa začnú zaoberať politikou, tak si na ňu spomenú).

iz67
07.02.2018 4 z 5

Určitě jako Povinná četba. Nic překvapivého, prostě základy.

Vidlička
06.02.2018 4 z 5

Rozhodně zařadit jako povinnou četbu!!

r@bert
30.01.2018 4 z 5

Některé kapitoly víc než aktuální. Bohužel se mozek často brání srovnání např. s nacismem s tím, že to je přece nesrovantelné. Ale není, ani nasicmus nepřišel ze dne na den. Jenomže mám dojem, že jen málo lidí je schopno a ochotno podívat se na současnou situaci z takového odstupu a perspektivy.

irskádívka
26.01.2018 4 z 5

Kniha je čtivá, zajímavá, obsahuje znepokojiné myšlenky, které by měl aspoň zvážit každý. Je pojata do dvaceti velmi stručných kapitol. Na předsazené stránce každé kapitoly je napsána nosná myšlenka, které se kapitola věnuje.

Kniha je trochu jednodušší, napsaná americkým autorem pro americké čtenáře, přesto v ní lze najít odkazy na Havla a evropskou politiku. V dnešní situaci u nás je autor nesmírně aktuální.
Přes velmi polopatické vysvětlení historických událostí a myšlenek v téměř až schematické podobě zůstaly zachovány myšlenky autora a nejde jinak, než knihu doporučit, poslat všem známým a předčítat na ulicích.