Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Tyranie: 20 lekcí z 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341832/mid_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4 705 160

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka , Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century , 2017

Foruss9005
12.04.2024 2 z 5

Ač jsem se na knihu těšil, byla pro mě nakonec poměrně velkým zklamáním. V první řadě jsme se nedozvěděl nic nového a vše se dalo shrnout prakticky na čtvrtině stránek. Za druhé se mi nelíbil jednostranný pohled na věc a přílišný tlak na ten "správný" názor a "správnou" stranu. Čekal jsem více faktů a méně osobních domněnek a názorů. Osobně nepotřebuji, aby mi knížka říkala, co si mám myslet a kdo je ten dobrý. Raději mám knihy, které čtenáři rozšíří obzor a nechají ho si vytvořit názor vlastní. Z téhle knihy jsem ten dojem neměl. Za mě tedy zklamání.

Renatka11
28.03.2024 5 z 5

Velmi čtivá a praktická doporučení, jak může každý z nás pečovat o demokracii, a apel na to, že bohužel ani v dnešním světě není její zachování samozřejmostí. V souvislosti s tím Snyders zmiňuje nástup moci Hitlera, americké prezidentské volby v roce 2016, Havlovu Moc bezmocných, polskou Solidaritu, Putinovu koncentraci moci, Orwella, Hamleta, Harryho Pottera a mnoho delšího. Na poměrně malém prostoru jsem tak dostala spoustu námětů k přemýšlení a uvědomila si, co pro demokracii už sama dělám a co dalšího ještě dělat můžu. Opravdu hodně dobré a hodně inspirativní čtení, ke kterému se budu často vracet.

lenjak
11.03.2024 5 z 5

Perfektní Snyder, jako vždy. Proč jen tohle nečte povinně každý.

Warty
27.02.2024 4 z 5

Určitě zajímavá a důležitá kniha. Myšlenky jsou jasně formulované do jakéhosi návodu, co dělat a nedělat, abychom neskončili v nesvobodném tyranském režimu. Na druhou stranu je ale vidět, že sám autor nikdy v takovém režimu nežil, a tak je jeho návod dost idealistický (těžko říct, jak odvážný by byl, kdyby mu vyhrožovali mučením a vyvražděním celé jeho rodiny).

eliska2669
19.02.2024 4 z 5

Úvod do obrany demokracie, nic, co by člověk, který má obecný přehled, nevěděl předtím. Styl je trošku moc poučný, jako kdyby autor mluvil k dítěti. Nevyhovovala mi taky nenadčasovost, kdy je jasné, že autor mluví konkrétně o Trumpovi a srovnává ho v podstatě s tyrany minulosti, což dnes můžeme posoudit, že mezi roky 2016 a 2021 se z Ameriky žádná větší diktatura díky Trumpovi nestala, takže to zní lehce alarmisticky.

Zuzie
11.02.2024 5 z 5

Velmi útlá kniha, která ve mne vzbuzovala spíše smíšené pocity. Ovšem klidně bych si ji přečetla znovu a znovu. Se vším, co autor vyslovil, zcela nerezonuji. Například ta pasáž, že za informace si máme platit. Kdyby měl autor dostatek prostoru, čímž mám na mysli, kdyby své myšlenky mohl více rozpracovat (jít do hloubky), říci nám více, než jen shrnout vše na stránku či dvě mnohdy, byla bych radši. Ačkoliv už by to nebyla kniha o pár desítek stránkách. Za mne dobře sepsaná kniha, která vesměs donutí zvídavého čtenáře, aby neskončil svou cestu u této publikace.

MišCA
01.01.2024 5 z 5

Toto vydání se mi velmi líbí díky ilustracím. Určitě přináší jen osekané a zkrácené informace a neobsáhne do hloubky myšlenky autora, ale rozhodně stojí za přečtení a zvídavého čtenáře povede k tomu, aby si přečetl rozšířené vydání autora.

Africanus
13.08.2023 3 z 5

Velmi útlá kniha, která už jen kvůli tomu nemůže obsáhnout popisované téma v celé šíři a tím pádem pouze klouže po povrchu. Některé poznatky zajímavé, mnohé mi ale přišly zavádějící a jednostranné.

_Knihomolka_
30.07.2023 4 z 5

"Nejsme o nic moudřejší než Evropané 20. století, kterým se demokracie přímo před očima proměnila ve fašismus, nacismu či komunismus. Naše jediná výhoda tkví v tom, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit."
Podobně jako Snyderova Cesta k nesvobodě, i tato publikace je velmi cenným odkazem minulosti a zároveň důležitým tématem současnosti a blízké budoucnosti. Kniha je opravdu dobrá, co se otázky úvah týče a ani v politické sféře nezůstává pozadu.

Makii
12.05.2023 5 z 5

Za mě skvělá a znepokojivá kniha, líbila se mi moc. Doporučuji všem.

NemmamSlov
23.03.2023 4 z 5

Buďte stateční: Pokud nikdo nebude ochoten položit život za svobodu, pak všichni zemřou v nesvobodě.

Je to druhá kniha od Timothyo Snydera, čo som čítal. Kniha o Tyranii je dobrý začiatok pre ľudí, ktorí sa snažia pochopiť globálnu politiku a to hlavne politiku medzi Ruskom a Amerikou. Autor je trochu zaujatý a to hlavne proti exprezidentovi Donadlovi Trumpovi, no pohľad na svet má správny. V tejto knihe sa toho človek moc nedozvedá, len to poctatné, preto ak niekoho táto kniha zaujala, potom odporúčam prečítať od tohot autora knihu o Ceste k neslobode. Veľa toho autor predpovedal, keďže je kniha písana ešte pred vojnou na Ukrajine.

Tomáš_1
11.03.2023 5 z 5

Praktický průvodce vědomého občana.

katy238
10.01.2023 5 z 5

Tenká jasně červená knížka autora Timothyho Snydera Tyranie: 20 lekcí z 20. století je návodem i inspirací do dnešních dnů. Autor knihu napsal ještě za doby prezidentování Donalda Trumpa a mnoho kritiky je věnováno hlavně jemu, zdaleka všechen prostor však ne. Podíváte se do historie a budete sledovat žáby, jak se pomalu vaří ve vodě tyranie napříč dějinami minulého století po celé Evropě. Každá lekce je však mimo temné připomínky také optimistickým návodem k tomu, aby se dnes podobné věci nemohly opakovat nebo aby to alespoň neměli roztoužení diktátoři tak jednoduché. Jedná se o nadčasové čtení pramenící ze smutných zkušeností našich dějin, ale doporučuji jej každému, kdo s otevřenou myslí chce udělat něco více pro naši svobodu.

sabina5156
07.01.2023 3 z 5

Velice povrchní popis událostí století minulého. Jednoduchá kniha, která má spíše povzbudit potencionální budoucího intelektuála k rozvoji myšlenek ohledně našeho světa. Je to ale stále velice povrchní zdroj informací, který nic podstatného neříká. Čte se snadno a rychle a doporučuji především dětem a...podobně.

TheMelorry
09.11.2022 3 z 5

Jednoznačně zajímavá, byť velmi krátká, publikace, která stojí za pozornost. Autor předkládá 20 lekcí/rad jak nahlížet na současnou situaci pomocí událostí z minulosti, jak si z nich vzít příklad a pochopit je. Jistým způsobem je ale na čtenáře kladena nutnost znát jednotlivé dějiné události, které jsou předkládány. Bez nich aktualizace nebude možná.
Celkově bych knihu shrnula jako zajímavou a v něčem poučnou. Líbily se mi také zmínky o událostech v ČSR.

mahdal
08.11.2022 4 z 5

Velmi zajímavá analýza tyranie v průběhu lidské existence. Provokativní byly komparace různých režimů (ať už demokratických, či jen hrající se na demokracii). Dech beroucí kapitolou byla problematika Ruska a jejího diktátora; autor tuto publikaci vydal v roce 2017 (kdy se tento diktátor už snažil o mocenské machinace), přesto však tyto poznámky nabírají v dnešním kontextu jiných rozměrů.

Doporučuji!

MacGuffin
18.05.2022 1 z 5

V každé ze svých knih dává Timothy Snyder publiku mnoho lekcí o příčinách, způsobech a důsledcích úpadku demokracie v jakékoli době, ale jen v knize Tyranie 20 lekcí z 20. století jich dává přesně tolik a tak rychle. Víkendoví i těkaví čtenáři s prázdnými diářem a demokratickou myslí prahnoucími po jejich zaplnění jsou na správné stopě. Pokud ji na ni autor skutečně navedl. P.S. To je zpráva o jejím smyslu, ne o samotné anorektické knize.

absolutmachal
07.05.2022 5 z 5

Tuhle Snyderovu tenkou knihu beru jako učebnici, učebnici průběhu ztrácení svobody. Nebo jako checklist, který by měl mít u sebe každý, kdo usiluje o svobodnou společnost, a řídit se podle něj. Vůbec nevadí, že je to takhle stručné. Je to naopak přednost. Musí to být kdykoliv k dispozici. Když přijde nějaký fašista a začne společnost měnit podle fašistických kuchařek. Tohle je protijed. Skvěle napsaný protijed.

smazenaryba
06.05.2022 4 z 5

Človek by možno povedal, no čo, veď to sú samozrejmé veci. Nič nové som sa nedozvedel. A predsa, keď sa pozrieme čo sa dnes deje, aké zvláštne figúrky sa stávajú populárne a akými postojmi sa snažia zaujať, nuž, zdá sa, že to samozrejmé veci ani zďaleka nie sú. Dobre nieje, to veru nie. Ale ľudia si neuvedomujú, čo všetko ešte môžu stratiť. A ako odznelo v knihe, stačí málo a niet cesty späť.

Pablo70
27.03.2022 4 z 5

Dost už tu bylo řečeno těmi, co brožuru přečetli. Myslím, že autor je dost erudovaný, aby mohl psát o tom, jak čelit tyranii (viz jeho Krvavé země). „Tyranie“ je jen takový agitační výcuc před US volbami, na druhé straně ji máte hned přečtenou. O Putinovi se tam píše také a vy si uvědomíte, proč Trump na začátku tažení na Ukrajinu prohlásil: „Putin je génius.“ Jediný evropský Churchill teď sedí v napolo obleženém Kyjevě a Putin si svými prebendami v ropných a podobných společnostech zajistil výhodnou pozici pro rozšíření svého impéria. Snad by stálo za to, aby někdo napsal podobnou knihu o tom, jak jsme mu v tom pomohli. Jestliže jste jako já prožili úpadek komunismu, určitě si uděláte analogii s tím, jak to nyní vypadá v EU a USA. „Na konci svého života musím říct, že mě nejvíc zklamal Západ,“ prohlásil můj kamarád. Přečtěte si o tyranii a hledejte cestu k pravým hodnotám! Třeba už pan Snyder píše knihu, jak čelit současnosti.