Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Tyranie: 20 lekcí z 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341832/mid_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4 705 160

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Paseka , Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century , 2017

Dandulka
05.02.2021 5 z 5

Jen několik stránek, ale plných zamyšlení. Není to kniha na rychlé přečtení, je potřeba se k ní stále vracet a číst jednotlivé pasáže stále znovu a znovu. Autor nabádá čtenáře ke čtení papírových knih! Nikoli obrazovek!!! Já s ním musím jen souhlasit, papír je papír- ten se nedá nahradit. Doporučuji k přečtení a k přemýšlení. Čím víc tím líp.

Šnek86
27.01.2021 3 z 5

Rozhodně zajímavá publikace, která se věnuje problematice režimů, jako je komunismus a fašismus a manipulaci s lidmi. Čeho všeho jsou lidé schopni pod nadvládou. Ovládáním se z nich stává postupem nemyslící většina, neutvářejicí vlastní objektivní a hlavně pravdivý názor.O médiích a hrozbě v podobě cílených dezinformací.Nemůžu říci, že bych s autorem souhlasil naprosto ve všem, nicméně je to kniha k zamyšlení, o důležitosti svobody a demokracie.Vadil mi rozkazovací způsob uvádění kapitol.

Malýmedvěd
26.01.2021 4 z 5

Krátké, jednoduché a "dostupné" i pro zlenivělé čtenáře. Je dobře, že se taková fakta připomínají a je dobře, že takové knihy vznikají. Měly by se i číst. Jen se bojím, že takové knihy čtou ti, kdo už to vědí a ti co by je číst měli, o nich ani netuší.

Knihomol90
08.01.2021 5 z 5

výborná kniha, k zamyšlení

ondra54321
24.10.2020

V ruce Evropana dává tohle dílo pohodlnější smysl, když si budeme všímat historických souvislostí nám známých a při čtení si je připomínat. Snyder možná jen vybírá vhodné a více či méně známé události a osobnosti z minulého století (a někdy otevřeně okatě a účelně), ale určitě se nemýlí, nepřekrucuje dějiny a nemanipuluje se čtenářem.

Dílko je určené hlavně občanům USA, ačkoli mám pocit, že víc se bude bohužel číst kdekoli jinde. Knížka vyšla těsně po amerických prezidentských volbách v roce 2016 a dnes (podzim 2020) před novými volbami v USA se s podivem musím pozastavit nad tím, kolik kauz za tu dobu utichlo a zapadlo někam do neurčita.

Hodnocení má kniha dost, já k nim svoje nepřidám. Jestli někdo váhá, zda si ji přečíst, tak odpověď je snadná. Ano, měl. Pokud někdo neváhá, protože sám nehledá a tudíž neví, pro takové ta kniha není, i když by chtěla být.

HenikP
07.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelně aktualní kniha k zamyšlení, která by měla být "povinnou četbou" před každými volbami.

blowfish
13.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Nic převratného. Důraz na vlastenectví zde není vhodný.

tittanie
18.07.2020

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Super kniha.

pablito
27.06.2020 5 z 5

V dnešní době by měla být tato kniha povinnou četbou. I když je psaná pro američany, tak nás se týká stejnou měrou.

olliea
20.06.2020 5 z 5

Tuto knihu považuji za to nejdůležitější, co by si člověk vůbec měl přečíst. 20 lekcí, které trefně uvádí paralelu mezi historickými a současnými událostmi.

Iv8
14.06.2020 5 z 5

Útlá knížka. Několik desítek stran. 20 krátkých kapitol. K přečtení za pár dnů. ALE: po každé kapitole je zapotřebí si dát oddech a pozastavit se nad sílou slov a argumentů, které autor předkládá, když nám ukazuje, jak je možné (postupně a pomalu) podkopávat demokratické principy. Myslím, že kniha není prvotně zaměřená proti Trumpovi (jak je uvedeno v některých komentářích), ale na jeho chování se dá krásně nalézt paralela v porušování demokratických zásad, o nichž je v knížce pojednáno a navíc je autor Američan, tak se ho to logicky více dotýká a vidí konkrétní případná nebezpečí politického směřování USA. Stejně tak by Snyder našel příklady i u nás s AB, kdybychom mu stáli za větší současné zkoumání. I dnešní doba covidová je nebezpečím pro demokracii a např. některá narychlo (a původně plánovaná i nadlouho) omezování svobod by nás měla uvést do stavu zpozornění.
"Když současní politici mluví o ...nebezpečí...a když se nás snaží přimět, abychom se ve jménu nebezpečí instinktivně vzdali svobody, musíme být ve střehu"(s.91).
Bohužel ale i např. aktuální složení Rady ČT, může být krůčkem k omezování nezávislého média a prosazování "žádoucích názorů."
Dle antických filosofů je tyranie stavem "kdy na sebe jedinec nebo skupina strhnou moc anebo momentální držitelé moci pro vlastní prospěch obcházejí ustanovení zákona" (s.6).
Podle této definice už jsme částečně tam...proberme se včas.
Podle jednoho níže uvedeného komentáře inteligentní lidé o spoustě uváděných věcí vědí, dobře, ale jak dostat knihu k té zbývající skupině?

ZuzanaK.
09.06.2020 5 z 5

Je znát, že je to psáno pro Američany, ale Evropané by si rozhodně tuhle útlou knížku měli přečíst skoro až povinně.

E_Lan
07.06.2020 5 z 5

Krátké, výživné, neskutečně poučné. Přirovnání vzniku tyranií ve 20. Století s tím co se děje dnes je velmi děsivé, ale bohužel asi pravdivé. Stojí za to přečíst a zamyslet se nad dnešním děním.

Chytuš
05.06.2020 3 z 5

Pokud by v letošní čtenářské výzvě byla "Kniha, která se k vám dostala naprosto nečekaně", měla bych svojí favoritku právě tady. Knížku objevila dcera a její zájem o problematiku mě doslova nadchnul - takže proč si také nepřečíst to, co frčí v současných gymnaziálních kruzích?
Bohužel velmi brzy se mé nadšení změnilo v mírnou deziluzi. Autor stručně vypíchl základní pilíře svobody a demokracie, nečekejte ovšem nic objevného, je to prostě stručné shrnutí toho, co už každý přemýšlivý jedinec dávno ví. Navíc v mnoha případech podpořeno praktickými příklady, které jsou ale načrtnuté jako z rychlíku a jednostrannost tak z nich čpí jako sláma z bot. Například hned v první kapitolce "Nepodřizuj se předem" je uveden Milgramův experiment (o jehož děsivých výsledcích vůbec nepolemizuji, výsledek je děsivý), u jehož shrnutí autor uvádí, že žádná z pokusných osob se při opuštění experimentu nezajímala o zdánlivě poškozenou stranu, což tak úplně není pravda. A v tomto duchu pokračuje dál. Obecně pravdivé skutečnosti zaobalí do konkrétních příkladů, ve kterých čtenáře vmanévrovává přesně tam, kde je chce mít. Podkládat knihu o totalitě historickými případy z hitlerovského Německa nebo komunistických zemí je určitě správné, ale aplikovat příklady ze současnosti je sporné, až manipulativní. Stejně tak jako podložit kapitolu o pravdě Havlovými texty může jen ten, který o Havlovi zřejmě neví vůbec nic. Případně čtenáři "poradit", že internet je plný dezinformačních zpráv a tudíž si má předplatit nějaké tištěné médium (a věřit tedy té jediné předložené "pravdě")... Tedy shrnuto podtrženo, pokud by se autor držel obecnější roviny a nezabředával do jednostranných soudů, udělal by lépe...

lukas9608
30.05.2020 3 z 5

Celkem zklamání a rušivé paralely s politikou Trumpa

vysokaa
20.05.2020 2 z 5

Upřímně řečeno jsem od knížky očekávala trochu víc. Autor si dle mého vybírá z historie, co se mu zrovna hodí. Ve spoustě věcí má pravdu a souhlasím s ním, ale na druhou stranu.. Knížka ale i přesto stojí za to přečíst.

moira2912
10.05.2020 5 z 5

10.5.2020 - 4,5*
Upozornění a poznatky představené v této knize vedly k zamyšlení a vypíchly věci, nad kterými jsem se upřímně nikdy dříve nepozastavila. Z tohoto pohledu je tato kniha skvělá a měl by si ji přečíst každý, jak pro vytříbení svých vlastních názorů, tak u některých pro prosté "otevření očí".
Jedinou věcí, která ke konci lehce zmáhala - kniha byla napsaná za určité politické situace a za daným účelem, což jde hodně znát. Je to proti-trumpovská práce od začátku do konce. Což neznamená, že je špatná nebo nesprávná.
Je to krátká knížka, do které stojí za to investovat čas. :)

JP
06.05.2020 3 z 5

Několik postřehů skýtá pointu... pro inteligentní lidi je ale "Tyranie: 20 lekcí z 20. století" spíše jen rekapitulace věcí, co ví a nebo přinejmenším tuší. Ten americký pohled na mnoho otázek, které neskýtají jednoduchou odpověď, jde dost znát.

Rurian98
07.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která je napsána stručně, srozumitelně a jasně. Obsahem knihy je 20 lekcí určených přímo čtenáři, jak může přispět k udržení demokracie a včas rozpoznat její počínající konec.
Čtení není vzhledem ke zpracování a rozsahu knihy náročné a jasně z textu vyplývá, co chce autor každou lekcí sdělit.
Kdyby byla kniha více rozšířená i mezi lidmi, kteří by obvykle po podobné knize nesáhli, tak by se to nepochybně odrazilo nejenom na výsledcích voleb, ale i v obecných názorech na demokratické zřízení jako takové, které se v dnešní době, obzvlášť pro nás mladé lidi, častokrát může zdát jako samozřejmost a totalita jako něco z minulosti, co se zde "přece už opakovat nemůže".
Autor ukazuje, že tak tomu zdaleka není a o demokracii je nutné se starat a rozpoznat její potencionální ohrožení, pro což je tato kniha takovou stručnou příručkou.

marieke
03.04.2020 5 z 5

Po Krvavých zemích další výborné dílo autora. Dala bych přečíst každému, ale bohužel právě s těmi, kterým se představa návratu autoritářství a silných vůdců líbí a kteří věří jen hoaxům a dezinformacím a sami je aktivně sdílejí by tato kniha stejně nepohla a právě proto jsem byla během čtení spíš naštvaná, když jsem musela myslet na to, kolik lidí se z historie prostě nepoučí a co hůř, nebylo by jim proti srsti, kdyby se nějaké věci děly i teď. Přečteno za jeden den, proto se chystám i na Cestu k nesvobodě, kde jsou myšlenky, které autor uvedl tady v Tyranii rozepsány hlouběji. Já osobně jsem se na základě této knihy (samozřejmě ne jen proto) konečně rozhodla předplatit jedno naše stabilní, nezávislé a investigativní médium, protože mě napadlo, že brzy už může být pozdě a nerada bych, aby do budoucna přežily jen všelijaké Sputniky, Aeronety a Parlamentní listy.