Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341832/tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4.3330
Literatura naučná, Historie
Vydáno · Paseka, Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century · 2017

Kniha Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Harrick

Velmi současné a varovné čtení.

thorir

Timothy Snydera respektuji pro jeho knihy zabývající se temnými dějinami střední a východní Evropy, Krvavé země a Černá zem. Zde se naneštěstí nechává unést davovou psychózou, na vlně hysterie levice z volby Trumpa prezidentem USA. Jeho panická hrůza je za hranou a od myslitele jeho formátu bych očekával víc.

Na druhé straně, plně souhlasím s některými komentáři níže, jádro knihy je zcela jinde a samo o sobě přináší velmi silné a podnětné poselství.

Zcela se ztotožňuji s názorem, že boj proti tyranii nekončí nikdy, lidé se neustále musí mít na pozoru, neboť historie ukazuje, že tyrani využijí jakýkoliv nestřežený okamžik, jakékoliv zaváhání, jakékoliv upozadění svobody.

Souhlasím s tím, že dnes žijeme v nebezpečné a nestabilní době. Nedomnívám se však, že nebezpečí přichází v prvním sledu od takových, jako je Trump. Domnívám se, že svět se naučil odhalovat pravicový extrémismus ve všech jeho podobách, při sebemenším projevu se objeví alergická reakce (alespoň na západě) společnosti. A to je dobře. Imunitní systém však trestuhodně selhává v případě odhalování levicového extrémismu, jehož projevy jsou dnes možná právě proto nebezpečnější. Bují, nikým nevyzván, nikým neodhalen, naopak často omlouván, stále převládá jakási idealizace a fascinace komunismem a dnes post-modernismem, jako tím konečným a ideálním lidským zřízením, nic však nemůže být dále od pravdy. Snyderovy lekce samozřejmě stejně snadno odhalí bující komunismus i fašismus (a jakýkoliv další zárodek tyranie, skrývající se v dalších ismech – ano, třeba zrovna ve fanatickém enviromentalismu, stačí jen pozorovat vnější projevy).

U každé kapitoly my v mysli vytanul nějaký současný společensko-kulturní jev, kterým se blížíme k tyranii, ne nutně v Evropě, ne nutně v Americe.

Mrzí mě, že autor, jako vzdělaný a respektovaný historik, je ohledně Trumpa tak hysterický. Poslouchal jsem s ním jeden starší rozhovor z května roku 2017 (Sam Harris podcast) a nic z toho co tam tehdy prorokoval ohledně Trumpa, se nenaplnilo, při zpětném pohledu to působí to až groteskně. Demokracie nebyla zrušena a objektivně, jediní, kdo se snaží demokracii v USA narušit, jsou paradoxně Demokraté (jejich snahy o překreslení map volebních okrsků, zrušení „Electoral College“, apod.). Trump není ideální, Trump je možná špatný, ale není to tyran a není o nic horší, než jeho předchůdci. Tyrany naopak vidím v takových jako je vycházející hvězda „Demokratů“ AOC. Tím není řečeno, že nemusíme být na pozoru, musíme, jen si myslím, že ti opravdu nebezpeční tyrani se skrývají jinde. V řadách těch, kdo se nám snaží diktovat, jak máme mluvit a myslet, vše v zájmu vyšších ctností, nedefinovaného humanismu, nedefinované korektnosti. Měli bychom se mít na pozoru před těmi, kteří nám zakazují vyjadřovat nepohodlné a sporné myšlenky, zkoumat v jejich očích morálně pochybné jevy, před těmi kteří násilně narušují akce obhájců svobody projevu a kteří neváhají hromadně udávat a pořádat kampaně za smazání toho a toho nepohodlného názoru (a člověka) ze sociálních sítí. Dnes a denně jsme svědky porušování oné zlaté zásady liberalismu: „nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat“. Jako by autor byl zaklet ve vlastní historii, všechno co píše je pravda, těch 20 lekcí je zcela na místě, ale zároveň se na ně dívá očima člověka z 20 století. Dnes je situace zcela jiná. Např. neziskovky považuje za garanty demokracie a politické svobody, ano, tak tomu bylo dlouhá desetiletí, a dnes se pod nátlakem vedoucích elit mění v nástroje tyranie menšiny.

A ještě na jednu důležitou lekci autor trochu zapomněl. Totiž humor. Neboť tam kde ustupuje humor, tam je cesta k tyranii volná. Pozorujte dnešní svět a to jak zachází s komiky a kam se posunuje Overtonovo okno „povolených“ vtipů, to o směřování světa napoví asi nejvíc.

Přesto všechno knihu doporučuji, jak tu již bylo uvedeno, přečtou si ji ti, kteří to nepotřebují, a ti kdo by to potřebovali ji ani nenajdou.

Šárka_D

Nemůžu si pomoct, přišlo mi to jako návod ke správnému chování pro žáky středních škol. Zjevná protitrumpovská rétorika a důraz na jediné správné vidění světa, tedy to autorovo. Další díla Snydera spíše vyhledávat nebudu.

freejazz

Celý problém tejto knihy je v tom, že ľudia, ktorí ju vezmú do ruky, ju vlastne nepotrebujú čítať, pretože si zložitosť situácie uvedomujú a zväčša sa snažia s tým niečo robiť. A tí, ktorým je určená, vezmú do ruky radšej Blesk alebo Plus, aby si prečítali a nasali do hlavy (v tomto prípade by som radšej použil výraz zaneřádili myslidlo) ďalšiu várku klebiet a denunciácií pochybného polosveta pseudocelebrít. Že tí prví sa riadia heslom Karla Kryla: „Politikům se nemá věřit, politiky je nutno kontrolovat!“, kým tí druhí si osvojili slogan z kampane z prvej polovice 90. rokov: „Veríme vám, veríme!“ a nejako si nevšimli, že naše životy kaličia odborníci, ktorí sa chvália: „Vedieme a budeme vedieť!“.
Napriek tomu čítanie, ktoré môže pomôcť pri odhaľovaní ďalších užitočných idiotov.

Jennkie

Stručné. Jasné. Výstižné. - V podstatě jsou to rady pro každodenní život, nejen pro život občana a voliče. Tohle by se mělo tesat do kamene.

marara

Velmi zajímavé čtení. Jak jsem se tady někde dočetla, kniha by opravdu mohla sloužit jako učebnice pro středoškoláky. Obsahuje varování před situacemi v nichž se pozvolna, nepozorovaně rozpouští demokracie a zvrhává se v tyranii. Řadu těchto varovných momentů bohužel zažíváme i my Češi, netýká se to jen vzdálených zemí jako je Rusko nebo USA. Týká se to i nás.

Marta08

I když je kniha psaná převážně pro amerického čtenáře, samotné "lekce" jsou dobře srozumitelné a doporučení jsou uplatnitelná i v českém prostředí.

vakkets

Kniha je určená spíše americkému čtenáři, tomu odpovídá stručnost textu, na druhou stranu vyzdvihuji srozumitelnost sdělení, že každý se může zasadit o fungování demokracie a čerpat poučení z historie v konkrétních situacích každodenního života.