Tajná historie Twin Peaks

Tajná historie Twin Peaks https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321555/bmid_tajna-historie-twin-peaks-jxB-321555.jpg 5 82 24

Twin Peaks série

< 3. díl

Je to jako ten nejkrásnější sen a ta nejhorší noční můra dohromady. Vítejte v městečku Twin Peaks. Mysteriózní thriller, balancující mezi fikcí a realitou, osvětlující, co a proč se před pětadvaceti lety v městečku Twin Peaks vlastně událo. Když se v roce 1990 na televizních obrazovkách objevil seriál Městečko Twin Peaks, získal si okamžitě srdce fanoušků po celém světě a stal se jedním z kultovních televizních seriálů. Režisér David Lynch vybudoval bizarní, fantaskní a často děsivý svět zdánlivě poklidného maloměsta, v němž se postupně rozplétá předivo záhad, započatých vraždou mladé dívky. Ale byl to skutečně opravdový začátek všech podivností, které jsou s městečkem Twin Peaks spojeny? Nyní přichází spolutvůrce přelomového televizního seriálu Mark Frost s příběhem, na který miliony fanoušků čekaly dlouhých 25 let. Kniha Tajná historie Twin Peaks rozšiřuje svět původního seriálu a nevysvětlitelné jevy, ke kterým zde docházelo, zasazuje do nesmírně vrstevnatého a rozsáhlého příběhu. Na jeho počátku se prostřednictvím cestovních deníků Lewise a Clarka vracíme na samý počátek 19. století, k prvním kontaktům Američanů s domorodými indiány. Vše totiž nasvědčuje tomu, že kořeny záhad leží hluboko v dávné minulosti. Jedno tajemství však vede ke druhému… až k závěrečným šokujícím událostem… Kniha představuje ten nejlepší způsob, jak se naladit na blížící se pokračování seriálu, který natáčí David Lynch za scenáristické spolupráce Marka Frosta.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Fantasy
Vydáno: , Jota

The Secret History of Twin Peaks , 2016

marta2081
28.12.2023 5 z 5

Pro skalního fanouška jako jsem já, je tato knížka naprostý masterpiece.

terimila
01.02.2023 5 z 5

Kniha nádherná zpracováním (přemýšlím, zda mám vůbec v knihovně něco hezčího a lépe propracovaného) a fascinující obsahem. Nenazvala bych to románem, ale spíše pseudodokumentární koláží... bezprecedentně krásnou. Pro příznivce Lynchova seriálu absolutní povinnost. Tohle je ukázkový příklad transmediálního vyprávění příběhu, o kterém jsem kdysi psala diplomku. Takhle krásně a propracovaně rozvinout a rozšířit příběh z kanonického díla... to je nádhera. Je vidět, že to psal jeden z hlavních tvůrců seriálu. (Dechberoucí soundtrack už máme, tak ještě počítačovou hru bych prosila!)

Moc se mi líbí důraz na linku nikoli přímo ze Soví jeskyně a Glastonburského háje, ale na věci související zdánlivě trochu méně... ale jen zdánlivě. Vede to k dalším úvahám, kombinování, pátrání... a to je přesně to, co od mysteriózního díla a jeho doprovodných děl chci. Krásně to původní příběh rozšiřuje a oživuje.

No a u setkání s Dámou s polenem a s nádherně oddaným a vědoucím majorem Briggsem jsem málem slzu uronila. To bylo jako potkat se se starými přáteli. Četla jsem to pomaličku snad půl roku a vychutnávala si to jako vzácnej koňak. A myslím, že tímto nastal ten pravý čas pustit si konečně novou řadu TP.

Plná palba a není co řešit. Pro příznivce TP povinnost; pro ty, kdo seriál ještě neviděli a maj rádi komplexní mysteriózní a fantasy příběhy - koukejte to napravit (a nedejte se probůh odradit tou přepjatostí a důrazem na vztahy, to, co je uvnitř, fakt stojí za to). Uvařte to nejlepší kafe na světě, upečte třešňovej koláč a vzhůru za tajemstvím. Já se tam taky znovu vypravím... a do plánu své vysněné životní cesty na západ USA přidávám vodopády ve Snoqualmie... pardon, Twin Peaks, samozřejmě.

PS: Jé, a ještě se hodí do Čtenářský výzvy :) Původně jsem doufala, že mi zaplácne Knihu, která obsahuje mapu; no, nakonec je z toho jen kniha brýlatého autora :) I tak dobrý.

uzivatel9146
04.09.2022 5 z 5

Už jen za to zpracování to je full. Nikdy jsem nic podobného nevidět, je to takový self vyšetřování kdy procitate spisy, výpovědi apod. Celkově jsi tak dáváte do kupy obrázek o událostech beyond tv show. Tohle je frostova novela takže nehledejte nějaký 100% odpovědi ale kdo je blíže lynchovy než jeho co creator Frost?

desert.fox
26.08.2022 5 z 5

Esence tajemství, které se nikdy nevydá světu vplen; radši bude navždy provokovat představivost a samo se bude těšit z významů, které mu přisoudíme.
Jako redakční a technický počinek je to oslňující dílo - vlastně si nevzpomínám na nic, co by bylo vydáno s větší pečlivostí.

kobejn
06.01.2021 2 z 5

Kniha má perfektní look, zato obsah je diskutabilní. Prvních 100 stránek se řeší něco, co s TP nemá nic společnýho a ve zbytku se píše o tom, co každej fanda TP už zná a ví, takže je ve výsledku tato pěkně vypadající kniha zhola zbytečná a nění v ní nic, co by pravej TP fanda už nevěděl. Ale jako pěknej artefakt může posloužit.

k009
20.01.2020 5 z 5

Už ve druhé poloviny knihy jsem věděl, že čtu něco mimořádného a že podobný zážitek ze čtení se nemusí hodně dlouho opakovat. Ano, jsem fanoušek Twin Peaks a je jasné, že kdo nezná nebo nemá rád seriál, kniha mu bude k ničemu. Twin Peaks je ten nejpodivnější mýtus všech dob; Lynch a Frost vytvořili kult se spoustou otázek a dějových linií. U Twin Peaks se musí přemýšlet, vracet se zpět a znovu hledat odpovědi. Jenže s odpověďmi přichází nové otázky. Kniha navazuje na první dvě série a film a zároveň čtenáře/diváka připravuje na třetí řadu odehrávající se bezprostředně po nálezu této knihy. V seriálu objeví i agentka Tamara Prestonová, která zkoumá právě dočtený svazek. Vše dohromady funguje dokonale - seriál, kniha a soundtrack, pro mě největší kulturní dílo moderní doby. A myslím, že je na čase znovu shlédnout seriál, protože po přečtení této knihy dostane znovu nový rozměr.

Terror
29.12.2019 5 z 5

Vadou téhle knihy je, že tam moc nejsem. Na druhou stranu je to pro Vás možná dobře. A bacha na čištění zubů před zrcadlem. Jsem všude. Bob.

werewolf88
22.08.2019 5 z 5

Absolutní nutnost pro každého fanouška Twin Peaks. Grafické zpracování knihy je dokonalost sama. Pochopíte až uvidíte... .-)

Crowley
11.01.2019 5 z 5

Tak jsem zpátky, juchů!
Konečně jsem se opět dostal ke čtení po fakt dlouhý době a musím přiznat, že jsem zvolil fakt pecku. Tajná historie Twin Peaks by neměla chybět v knihovně žádného fanouška seriálu. Ti ostatní sice z ní nadšení nebudou, ale pokud znáte seriál alespoň obstojně a máte zájem prohloubit své znalosti nebo najít odpovědi, tak nemůžete šlápnout vedle. Pokud jste tedy fanoušek seriálu, prokažte si laskavost a okamžitě si tento kousek zajistěte. Nic víc Vám o tom nenapíšu. Nechte se překvapit. Zklamaní nebudete.
Co se týče lidí mimo fanoušky Twin Peaks, které zaujalo zpracování, tak musím s lítostí oznámit, aby dali ruce pryč. Bez znalostí seriálu totiž budete neuvěřitelně tápat a především Vám kniha nebude dávat absolutně žádný smysl. Je to totiž spíše takový dodatek s několika odpověďmi a tradičně i novými otázkami. Neznalý čtenář se tedy může rychle ztratit ve změti jmen a dokážu si představit, že velmi brzy začne být kniha nezáživná. Jako taková totiž nemá souvislou příběhovou linku. Tudíž ostatním musím tedy sdělit: ruce pryč. Nebude Vás to bavit.

Finn69
28.12.2018 5 z 5

Abyste z tohohle něco měli, je nutně potřeba znát (a mít rád) původní seriál. Pokud tomu tak je, určitě si to užijete - dozvíte se toho spoustu o minulosti jak městečka, tak obyvatel. Do toho havárie mimozemských lodí, pátrání po UFO, historie Indiánů Nez Percés a další věci, které ještě zahušťují tajemnou atmosféru, kterou je celé Twin Peaks zahalené. Samozřejmě včetně sov, které rozhodně "nejsou, čím se zdají být".
Tohle vlastně ani není kniha ve smyslu nějakého příběhu, je to spíš artefakt, který si správný fanda Twin Peaks uloží na polici a obloží sbírkou DVD se seriálem. Tak jak to mám já :)

Patapuf
18.12.2018 5 z 5

Jenom pro zajímavost koukněte se na mojí profilovou fotku :)

callahanh
14.10.2018 4 z 5

Kdybych viděl první dvě řady TP někdy v poslední době a ne před několika lety, určitě bych se v knize orientoval mnohem lépe. Je každopádně fascinující, jak moc si na ni dal Frost záležet a fiktivní historii Twin Peaks propracoval do nejmenšího detailu a do už tak nejasného seriálu vnáší různými konspiracemi ještě více nejasností, pochybností a dalších interpretací. Každy fanoušek seriálu si tu najde, co potřebuje a ještě si prohloubí další a další informace, které trochu mění náhledy na některé postavy a celkové dění. Ocenit musím fantastickou českou podobu knihy, která musela dát neskutečnou práci a vizuálně vypadá úchvatně a simulace tajných složek vypadá dokonale, k tomu ještě jen minimum překlepů a snad žádná gramatická chyba, opravdu klobouk dolů před lokalizací! Hvězdičku tak strhávám čistě jen proto, že někdy jsem se moc neorientoval a přišlo mi to zdlouhavé. Jinak ale naprostá povinnost pro všechny fanoušky legendárního seriálu. 90 %

Kinison
11.08.2018 5 z 5

Tato kniha krásně doplňuje chybějící informace do spletitostí vztahů, situací a událostí městečka Twin Peaks, po kterých touží každý fanoušek seriálu. Mnohé mi docvaklo, něco upřesnilo a zejména spousta nových věcí se objevila a s universem TP propojila.

Doporučuji k přečtení ještě před třetí sérií seriálu, kam chronologicky patří. Pro fanoušky povinnost. Jinak nebudete "úplní".

Současně je kniha krásným artefaktem simulujícím fyzickou složku, kterou představuje. Jedna z fyzicky nejkrásnějších knih, jaké jsem měl možnost mít v ruce. Toto vysázet muselo být peklo. Ale asi krásné peklo.

Crimble
13.05.2018 5 z 5

Jedna z graficky nejlepších knih, co jsem viděl. Pouze pro diváky Twin Peaks, jinak se nechytáte. Atraktivní forma dokumentů poskládaných ve složce, komentovaných vyšetřující agentkou FBI Tammy Preston. Nemám žádné výhrady.

trudoš
29.03.2018 5 z 5

Mark Frost pojal osud jednoho amerického maloměsta uprostřed temných lesů skutečně mistrně. Na základě různých archiválií, utajených dokumentů, dopisů a novinových výstřižků předkládá čtenáři komplexní shrnutí základních motivů, které definují seriál z roku 1990. Indiánské kletby, létající talíře, démonické dimenze, to vše a ještě mnohem víc skrývají mlžné pahorky a jejich soví strážci. Kdo tedy chce začít s novou sezonou a zároveň má strach ze zapomenutí předchozích událostí, neexistuje pro něj lepší spis, jenž by mu je mohl připomenout. Stinnou stránkou publikace je pouze její bezdějovost. Střípky sice dávají dohromady obrazce, které fascinují svou nápaditostí, ale v důsledku se nedá říct, že by byl k dispozici nějaký konkrétní příběh nebo dramatická osnova.
Po technické stránce ovšem jedna z nejlépe zpracovaných fabulačních knih, co se mi kdy dostala do rukou. Nakladatelství Jota má mou uctivou poklonu, protože počeštění dotáhlo k naprosté dokonalosti. A že to nemohlo být jednoduché.

mclusky
18.03.2018 5 z 5

Pro fanoušky Twin Peaks povinnost. Zároveň vizuálně asi nejhezčí kniha, kterou jsem kdy držel v ruce.

Patapuf
12.03.2018 5 z 5

Neberte můj komentář jako stoprocentně objektivní, jelikož sem tam byl a tudíž pro mě to byl návrat do vzpomínek, nicméně čtení je to zajímavé... Dozvíte se něco více o jednotlivých postavách ze seriálu a autor zabloudil tématem celkem zajímavým směrem...

OldaB
02.01.2018 5 z 5

Asi ne úplně to, co jsem očekával, přesto výborné. Po nějaké době zase kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout. Přesně vystihuje tajemno a podivnost kultu Twin Peaks. Já prostě miluju záhady.

dedliipf
01.12.2017 4 z 5

*vložte humor se sovami*

Samotné Twin Peaks je někdy náročné na paměť. Mnoho postav a mnoho vývojových linek je přítomno i v tomto "románu", ale pokud znáte seriál, máte v hlavě jakousi mapu, po které se pak s knihou dobře pohybujete. I tak je to boj všechno pobrat. Je to dokumentace, kde se nachází několik úrovní poznámek různých autorů z různých časových období a s různými motivacemi.

Spokojený bude ten, kdo:
a) miluje jednotlivé postavy, i ty okrajové
b) miluje tajemno, easter eggy, konspirace, městské legendy, sekty apod.
c) čeká, kdy zvláštní agentka TP ukáže nějakou hloubku a osobnost

Konspirace převažuje. Pokud vám konspirace všeho druhu přijdou jako pitomost, Tajná historie Twin Peaks by vás nejspíš frustrovala. Proč to riskovat.

Je vhodné začíst se, pokud jste neviděli seriál?
Ne. Podívejte se na 2 série, pak teprv začít číst. Je zásadní znát jména a příběhy ze seriálu, protože bez nich se nebudete orientovat. Kniha dobře ladí k třetí sérii.

Výčitky: Z českého textu čiší určitá prkennost, ale nedokážu říci, jestli to byl nešvar, nebo záměr původní anglické verze. Jinak se s tou českou verzí neodflákli. Části psané na stroji jsou moc úhledné. Copak tehdy nebyly běžné překlepy a přepisy? Lži!

Poznámky na okraj:
- zdá se mi, že tu pracují více s fakty než některé historické knihy
- součástí je i filosofie Twin Peaks, to ale neznamená, že vám kniha zodpoví všechny otázky

antuka
09.10.2017 5 z 5

Čtu si fakt ráda, pokud možno skoro pořád, když neni co číst, čtu si klidně i nápis na balíku toaleťáku, ale málo co mě fakt potěší. Respektive, největší radost mám z knížek, ve kterých je spiknutí, zednáři, ilumináti, ufoni, indiáni, mytologie, biblické odkazy, ideálně všechno najednou, celý je to trochu meta a neni to blbý. Do této chvíle tuhle kategorii naplňovalo v podstatě jenom Foucaultovo kyvadlo (tzn. posledních deset let jsem byla v podstatě čtenářsky frustrovaná...). Takže mám vážně, vážně rádost, že už tam není samo! V Tajné historii Twin Peaks je tohle všechno a ještě Twin Peaks! Plus tahle knížka je fakt nádherná a přeju jí každému zmatenému fanouškovi seriálu. Na druhou stranu nevím, jestli by bez seriálu dávala takový "smysl".

FBI fiktivní dějiny Twin Peaks Pacifický severozápad

Mark Frost