Twelve fables

Twelve fables https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502503/bmid_twelve-fables-1WT-502503.png 4 10 4

Anglická verze dvanácti bajek známého exilového spisovatele, které jsou doprovázeny autorovými vlastními ilustracemi. Křesadlovy bajky jsou psány volným veršem a přinášejí příběhy, v nichž autor využívá charakteristické znaky své tvorby. I zde totiž uplatňuje, třebaže na malé ploše, smysl pro fantaskní děje a pro groteskní či komické situace, jež mu zároveň umožňují poukázat na malichernost a zlobu, namyšlenost a často i trapnost lidského konání. Právě bajka se pro Křesadla stává ideálním nástrojem, aby záporné vlastnosti člověka v plné míře zachytil v útočném satirickém tónu nebo je s ironickým nadhledem zesměšnil.... celý text

InaPražáková
05.03.2023

Rychle jsem nakoukla do Havlíčkových Epigramů, abych měla srovnání - osobní a občas i jmenovité jsou potrefené cíle obou pánů, chyba je tudíž ve mně. Výsměch dávno mrtvým čtu jen jako literaturu, kdežto Křesadlovy bajky mě místy dráždí, protože jsou přehnané, generalizují a zkrátka se mě ta zahořklost a poučování víc dotýká. Což ovšem nijak neumenšuje autorovu bravuru a vyhlášenou vzdělanost. Za pár desítek let možná Bajkám střelím pět hvězd, ostatně většina jeho pouček je platná bez výhrad a vtip nechybí žádné.

MadlenkaM
01.11.2022 5 z 5

Fakt se mi líbí styl, jakým autor přenáší svou vlastní zkušenost a pohled. Krása!

myryjam
23.08.2022 5 z 5

Pobavilo

Awča
18.03.2022 5 z 5

Jednohubka pro pobavení.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Pták moa
PACHYORNIS ELEPHANTOPUS

na Novém Zélandě, když ještě živ byl, potkal,

kiviho jakéhos APTERYX SPECIES.

Tu pravil ten pták moa kivimu:

„Hé, kivi, hele, jak jsem veliký,

a ty jsi proti mně tak maličký!“

Tu pravil v odvět kivi moovi:

„No ale — já byl loni nemocný!“

Část díla

všech 10 částí díla