Tvůrce / Atlas / Spříseženci

Tvůrce / Atlas / Spříseženci https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191705/bmid_tvurce-atlas-sprisezenci-eJC-191705.jpg 4 12 2

Do 6. svazku Borgesových Spisů byly zařazeny vůbec první překlady Borgesovy poezie do češtiny. Kniha obsahuje tři sbírky: autorovu nejoblíbenější sbírku Tvůrce (1960) a dvě sbírky z 80. let, Atlas (1984) a Spříseženci (1985). Spojení krátkých prozaických textů – mini-esejů a mini-povídek – a básní ukazuje čtenáři dosud neznámou tvář tohoto argentinského tvůrce.... celý text

Literatura světová , Povídky , Poezie

Vydáno: , Argo

El hacedor / Atlas / Los conjurados

Luvák
10.04.2017 4 z 5

Já z této knihy tak nadšený nebyl, a to z toho důvodu, že jsem většinu z toho, co zde je řečené četl už jinde. Nicméně pro komplexnost je to dobré čtení. Vypíchl bych především báseň o krétském labyritu.

puml
06.06.2016 5 z 5

Pokud bych měl doporučit právě jeden svazek ze sebraných spisů J. L. Borgese, tak by to byl právě tento. Jednak proto, že povídky (až asi na tři kousky) vyšly kompletně v 80. letech ve výboru Obecné dějiny hanebnosti a Zrcadlo a maska. Následně v 90. letech komplet v nakladatelství Hynek pod názvem Nesmrtelnost. (Zrcadlo a maska a Nesmrtelnost navíc ve skvělé grafické úpravě.) III. IV. a V. díl spisů je určen spíše náročnějšímu čtenáři. V VI. svazku najdete jak velmi pěkné básně, tak drobné povídky, postřehy a úvahy na téma: čas, paměť, minulost... to vše nazírané fantastickým borgesovským kaleidoskopem. Takový stručný úvod do Borgesova myšlenkově velmi pestrého světa. Doporučuji.

argentinská literatura hispanoamerická literatura

Jorge Luis Borges