Tvář baroka

Esejistická knížka z pera vynikajícího českého historika Zdeňka Kalisty je zároveň jeho knihou poslední – jejího vydání se autor již nedočkal.

„Poznámky, které zabloudily na okraj života, skicář problémů a odpovědí,“ jak zní podtitul této knihy, nevznikaly snadno. Ve svých pětasedmdesáti letech Kalista začal náhle ztrácet zrak, což mu znemožnilo pracovat dále na svých rozpracovaných věcech. A tak naslepo, závislý na pomoci svých přátel a spolupracovníků, vyťukával na psacím stroji své úvahy o barokní epoše. Historické prameny mu byly nedostupné, a tak jediným zdrojem, z něhož mohl čerpat při promýšlení svého celoživotního tématu, byla jeho obdivuhodná paměť. Baroko a jeho duchovní rozměr zaměstnávalo Kalistu už od třicátých let 20. století, ale teprve v Tváři baroka nabývají jeho úvahy působivě emotivního, osobního rázu. Kalista rozvažuje o tom, proč jeho badatelský zájem spočinul právě v této oblasti, a uvědomuje si, že základ jeho vnitřního spříznění s barokem leží v principech, které utvářely jak charakter doby, tak jeho samého – tedy nikoliv v činitelích vnějších, nýbrž v osudových danostech hlubinného rázu. A onou osudovou daností je Kalistovi snaha poznat Boha skrze tento svět… a zastihnout v přirozeném nepřirozené.

Knihu lze doporučit jak historikům a kunsthistorikům, tak zájemcům o historii a umění vůbec.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16129/tvar-baroka-16129.jpg 4.412
ISBN:80-86379-90-6

Kniha Tvář baroka

pald
včera

Krásná esej o baroku, kterou jsem četl kdysi dávno. Její myšlenky mi hodně pomohly chápat nejen umění, ale i životní pocity barokního člověka. Doporučuji.

JulianaH.

Moje první setkání s nemarxistickou historiografií. Osudové. Nikdy nezapomenu na ten slunný dubnový den, kdy jsem náhodou po cestě ze školy narazila na knížku doktora Kalisty odloženou u kontejneru na papír. Začetla jsem se do ní v zahradě pod Emauzy a bylo to jako zjevení. Od té doby holduji baroku.

baacinka
25.09.2018

V této knize snad nejvíce vynikne jednak autorův poetický vypravěčský styl, jednak jeho dokonalé pochopení ducha doby. V každém Kalistově díle vynikne jeho hluboká láska k baroku, zde jí ale mohl dát průchod. Snad právě ke konci života byl tomu "druhému světu," ve kterém žil jako profesionál celý život, nejblíže. Zkrátka, kdo chce pochopit baroku, jeho atmosféru, mentalitu barokních lidí, přečtěte si tuto knihu. Není jednoduchá, je plná hlubokých myšlenek a autor vám svým poetickým jazykem plným metafor rozhodně naproti nepůjde. Ale stojí to za to.

ladyfromskye
09.11.2014

Jedná se, jak sám autor píše, o knihu poznámek, která však má význam pouze v kontextu znalosti dalšího Kalistova díla, které se věnuje baroku. Přiznávám, že jsem vlastně pořádně nevěděla, o čem čtu. Sotva jsem začala číst další větu, ta předchozí se mi úplně vymazala z paměti. Text byl přehlcen informacemi, Kalista se zřejmě snažil do tohoto dílka vnést všechno svoje vědění o baroku, což ale podle mého názoru nebyl příliš chytrý tah. Způsobilo to nejen krátkodechost textu, ale rovněž jeho chaotičnost, a někdy dokonce jeho nelogičnost. Jistě by pomohlo alespoň přidání odstavců na vhodných místech, to už se ale nikdy nestane.