Turzovci

Turzovci https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110587/bmid_turzovci-P2E-110587.jpg 4 3 2

Osudy ľudí, ktorí spoluvytvárali našu históriu. Príbeh o hľadaní a nachádzaní úspechov na tejto zemi, o ceste k bohatstvu, o jeho užívaní a o jeho rozplývaní sa. Je to príbeh o ľuďoch z mäsa a kostí, spravodlivých i náruživých, veľkorysých aj úzkostlivých, dodržujúcich princípy i hľadajúcich výhody bez ohľadu na ne. Turzovci patrili k najvýznamnejším magnátskym rodinám v strednej Európe od konca 15. do prvej štvrtiny 17. storočia a v tom čase zastávali celý rad významných spoločenských, politických a podnikateľských pozícií. Najvýznamnejší príslušník rodu Juraj Turzo sa stal uhorským palatínom (1609) a založil slovenskú luteránsku cirkev (Žilinská synoda 1610). Kniha spája beletristický a faktografický prístup k tejto širokej historickej téme.... celý text

Aurellia
01.03.2013 4 z 5

Pozitívne hodnotím najmä druhú, faktografickú časť knihy. Tak rozsiahle spracované (takmer do súčasnosti) osudy turzovských žien som nevidela v žiadnej odbornej publikácii.

Atuin
05.02.2013 4 z 5

Kniha velice přehledně a velkoryse spojuje fakta s tokem života. Velmi lákavě nabízí obraz doby, jako dvě strany jedné mince, někdy se zdá že stran je daleko víc život snad ani nebyl v některých směrech možný. A rozhodování bylo o to těžší. Být rozprostřen všude, znamená nebýt rozprostřen nikde.