Turnaj – Poslání princezny Alžběty Tudorovny

Turnaj – Poslání princezny Alžběty Tudorovny https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288506/bmid_turnaj-poslani-princezny-alzbety-tu-5iH-288506.jpg 4 37 19

Obávaný sultán Sulejman Nádherný pozve evropské vládce na šachový turnaj. Do Konstantinopole se vydá i anglická delegace, k níž patří třináctiletá princezna Alžběta Tudorovna. Exotická nádhera paláce a spletité uličky města ji oslní. Rub té krásy je děsivý: barbarské vraždy, zvrácenosti a diplomatické čachry, to vše budoucí královnu nesmazatelně poznamená.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Alpress

The Tournament , 2013

Bepo
Bepo
27.07.2023 4 z 5

Reillyho znám, ale tohle mne překvapilo. Bylo to jiné, ale přecejen v tom byl Reilly. Pár míst by tam nemuselo být, jinak velice dobré.

Boby17
Boby17
14.06.2023 4 z 5

Zajímavá knížka, plná šachové hry, intrik a taky orientálního šmajchlování. Od tohoto autora jsem dosud znal jen dobrodružné akčňárny, tak mě téma této knihy docela překvapilo. Ale rozhodně to vůbec nebylo špatné. Na plný počet to není, ale poctivé čtyři hvězdičky dám rád. Vcelku jsem se divil, že výprava k cestování přes habsburskou říši nepoužila nejpohodlnější a asi i rychlejší cestu, tedy řeku Dunaj. Ale budiž. Mé předešlé přečtené knížce Ohnivá brána jsem vyčítal a zazlíval používání metrických měr. Tady bylo také, ale nevím proč, až tak velice mi nevadilo. Každopádně je to prohřešek proti popisované době, zvláště když Angličané či Britové až do současnosti masivně lpí na palcích, stopách, mílích či kamenech. A dodávám, že knížka splňuje podmínky 2., 4. a 9. úkolu ČV 2023.

čef
čef
26.02.2023 4 z 5

Románová fikce na téma šachy, erotika, intriky a vraždy v Konstantinopoli za Sulejmana Nádherného s budoucí královnou Anglie Alžbětou I. Vystupuje zde i mnoho dalších historických osobností a to je pěkné, že. Nečekejte ale nic převratného, je to takový milý detektivní románek se sem tam zajímavými místy.

Hajana
Hajana
15.11.2022

Kniha se mi líbila, mohu jenom doporučit.

petulik330
petulik330
16.06.2021

Poněkud jiný žánr než jsem zvyklá. Možná proto mě tato kniha tolik neoslovila jako ty předešlé co jsem četla.
Kniha nebyla napěchovaná akcí, ale za to obsahovala dost intrik, vražd a také zvrácenost u lidí, kteří měli lidem jít příkladem.
Není to úplně můj šálek čaje ale dala se číst.

Márinka
Márinka
26.02.2020 4 z 5

V Reillyho páté knize v mém seznamu jsem našla novou stránku – erotiku. Od jemné až po zvrácenou. Naštěstí ne příliš explicitní. A vzhledem k tomu, co v posledních letech prosakuje na povrch z církevních blat, se nemusí jednat o fantazii.

Potěšil mě reálný popis prostředí. Byť jsem se Konstantinopolí/Istanbulem procházela o 467 let později než hrdinové knihy, měla jsem pocit, jako bych tam byla s nimi. Velký bazar, Hagia Sofia, turecká lázeň…

Zajímavé jsou také úvody jednotlivých kapitol – „citace“ z pravděpodobně fiktivní knihy Šachy ve středověku. Popisují jednotlivé šachové figury, jejich podobu kdysi a dnes a důvody, proč se pohybují tak, jak se pohybují.

Ne, nejedná se o věrný popis dějin. Autor si s historickými postavami pohrál a přiměl je prožít události, o kterých se jim ani nezdálo. Na konci knihy si však v dovětku můžete přečíst jejich krátké reálné charakteristiky.

Maria95
Maria95
24.07.2019 4 z 5

Myslela jsem, že Reilly umí psát jen o Starasakovi, ale toto mě mile překvapilo. Hlavní hrdinka a pan Ascham byli velice sympatičtí a děj s nimi hladce utíkal. Takže za mě autor nezkalamal

hana4834
hana4834
04.06.2018 3 z 5

zatím nejslabší kniha od autora co jsem četla.

Tazz1
Tazz1
10.03.2018 4 z 5

Něco jiného, než na co jsme od autora zvyklí. Naprosto nereálné, ale zábavné.

NoelHudson
NoelHudson
20.10.2017 5 z 5

Mně se tedy kniha velice líbila a rozhodně doporučuji

Dandulka
Dandulka
03.10.2017 5 z 5

Začátek malinko slabší, ale jinak moc pěkné čtení.

Valove
Valove
29.12.2016 5 z 5

Z hlediska historie to je slabší knížka, což nic nemění na poutavém ději a zajímavém konci. Doprovodný příběh ( S Elsií ) se mi z počátku zdál velmi nudný, nakonec to mělo však zajímavé rozuzlení. Celkově je kniha poutavá, chvílemi i pobaví.

Elea
Elea
26.09.2016 3 z 5

Jednoznačně nejslabší kniha autora, působí dojmem, že vlastně neměl o čem psát, tak zařadil současné problémy do 16. století. Autorova znalost historie je velmi povrchní a jeho představy o sexuální výchově dívek v této době hodně absurdní.

orinka3
orinka3
08.09.2016 1 z 5

Autor své fantazii až příliš popustil uzdu. Neumím si představit, že by se mohlo stát, aby královská dcera pobíhala po sultánově paláci a zažívala nejrůznější dobrodružství tak, jak to tam popisuje on. Příběh je prostinký, průhledný a čtenář dopředu tuší, o co půjde dál. Kniha je čtivá, ale svou polopatickou jednoduchostí až nudná. Žádné překvapení se nekoná. Historické postavy jsou historické postavy a mělo by se s nimi zacházet s větší úctou i pochopením. A ta nymfomanka - to si mohl odpustit...to je skutečně příliš. Nene, tohle podruhé číst nebudu. Jedna hvězdička je za čtivost.

lynx
lynx
18.07.2016 5 z 5

Na knihu jsem se těšil, velmi mně zajímalo jak se autor "porve" se striktně historickým tématem. Je pravdou, že první třetina knihy není až tak nacpaná dějem, jak jsem u tohoto autora zvyklý. Postupně, ale příběh graduje až do překvapivého konce. Knihu jsem si velice užil a na dovolené jsem ji doslova zhltal.

ciaram
ciaram
04.07.2016 3 z 5

Nemůžu dát vyšší ocenění, protože je to podle mě nejslabší kniha, kterou jsem od Reillyho četla. Je mi jasné, že u historické detektivky asi nemůžu očekávat takovou dynamičnost, jakou se Reillyho knihy vyznačují. Na druhou stranu jsem opravdu neočekávala, že více jak půlka knihy bude popisná a to dost nudně - pro mě z toho čišel "návod pro blbce". I rozhovory mezi významnými osobnostmi jsou tak moralistické (viz situace kolem islámu), až mi to otevíralo kudlu v kapse. Nechápu, proč příběh vypráví 13letá Alžběta ústy své přítelkyně. Další postava Elsie, opět klišoidní rozhoďnožka, aby se do děje dostala trocha sexu? Nevím, prostě toto dílko u mě moc nezafungovalo, přitom Reillyho, historické romány a detektivky mám ráda. Ty tři hvězdy jsou za nápad a za tu detektivní část. Ten zbytek byl pro mě utrpení.

Modrina
Modrina
16.06.2016 5 z 5

Kniha mě zaujala anotací - a jsem moc ráda, že jsem si ji koupila. Děj jede jak po másle, exotické prostředí mu jen nahrává. Osud hlavních hrdinů by v životě rozhodně vypadal jinak, ale od toho pohádky (a detektivky nejsou nic jiného) jsou. Tady jsem se dokonce i něco naučila, kajícně přiznávám, že Valašsko pro mě na mapě existovalo zcela jinde. :) A jedinou výtku bych měla k překladateli - čeština přivlastňuje podmětu jiným zájmenem..

Moc se mi tohle čtení líbilo, dovedu si představit, že si Turnaj dám ještě jednou. :)

trudoš
trudoš
11.06.2016 4 z 5

Roku 1546 se v Konstantinopoli koná šachový turnaj, kterého se účastní všechny významné země té doby. Svého šampióna vysílá i Anglie a toho doprovází mladičká Alžběta I. se svým učitelem Rogerem Aschamem (jenž jakoby z oka vypadl Williamu z Baskerville). Při hrách dojde k vraždě a ne k jedné, pročež intrikánská motanice na pozadí fascinujícího šachového utkání může začít...
Musím říci, že vedle akčních románů, kterými je jinak Matthew Reilly proslulý, byl Turnaj docela příjemnou změnou. Tentokrát zabloudil do vod historické detektivky a vůbec nedopadl tak špatně, jak jsem se obával. Tedy co se týče detektivky, s tou historií to zas taková sláva není. Hnidopiši asi neocení zjednodušování společenských stavů, stejně jako zakomponování známých panovníků do rolí hlavních hráčů, ale příběh šlape a to se počítá. Zápletka se navíc drží rozumných mezí a závěrečné vyústění překvapí logickým pragmatismem. To ostatní buď člověk vypustí pro spád příběhu, nebo knihu zavře po první kapitole.

zuzana2599
zuzana2599
06.06.2016 4 z 5

Příjemná knížka pro oddech a odreagování, exotické prostředí Konstantinopole do které se vydá na šachový turnaj anglická delegace s mladou Alžbětou, budoucí královnou. Její učitel se zde zapojí do pátrání po vrazích, trocha napětí a dobrodružství, trocha erotiky, docela hezké čtení !

16. století šachy Osmanská říše historická fantasy

Matthew Reilly