Turecké zrcadlo

Román Turecké zrcadlo je dobrodružnou výpravou do 16. století na území dnešního Maďarska, do země položené mezi dvě říše, jejímž pánem je právě teď sultán Sulejman Nádherný, pán všech pánů tohoto světa a Majitel lidských hrdel. Procházíme světem osmanských bejů a uherských šlechticů, ulicemi raně novověkého Pětikostelí korzují kupci, měšťané, vesničtí starostové, čas od času sem zabloudí anděl, džin nebo podivný létající stroj. Kráčejí tu velbloudi, větve stromů se ohýbají pod tíhou meruněk a trsů datlí, lesem slídí lapkové, ve městě stavějí první mešitu a turecké lázně. Kouzlo knihy, kterou maďarský spisovatel Viktor Horváth uhranul svět, tkví ve způsobu, jakým čtenáře provádí někdejším světem Uhrů, totiž z perspektivy příslušníka osmanské vojenské aristokracie. Jeho očima náhle spatřujeme zemi plnou nebezpečí, kde vládne rozvrat a zmatek. V porovnání s kultivovanou civilizací Osmanské říše něco nepochopitelného. Vše, co nám je povědomé a známé, se mávnutím kouzelného proutku stává exotickým a cizím. „Abych mohl napsat tuto knihu, musel se ze mě stát osmanský Turek. Četl jsem korán, svaté texty. To je velmi důležité. Tehdejší svět byl svatý, každičká součást života souvisela s Bohem,“ říká spisovatel o knize, která vyšla přeložena do mnoha jazyků, za níž posbíral náruč prestižních ocenění a která se stala světovým bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/312318/turecke-zrcadlo-Chc-312318.jpg 3.73

Török tükör (2009)

Vydáno:, Větrné mlýny

new.elyel

Příběh, kde realita je schována v barvitém vyprávění pohádek Tisíce a jedné noci. Je to také příběh, který Vás přiměje s původní nedůvěrou, věřit magickým prvkům vyprávění moudrého muže, jenž v mladí udělal mnoho chyb. Vše má hlubší význam. Co se mě týče, velice mě zaujala linie konfliktu náboženství mezi sebou a taktéž vědy. Ústupky, které byly utvářeny a kvalita života 16. století sebou nesou značný přesah. Vřele doporučuji :)

Viktor Horváth

Viktor Horváth