Tundra a smrt

Tundra a smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481260/bmid_tundra-a-smrt-8pm-481260.png 5 13 5

Autobiografický hrdina knihy Martina Ryšavého (mj. autora románů Cesty na Sibiř, Vrač či Zlaté vidění) se vydává na dobrodružnou a nesnadnou výpravu k doposud neprobádaným končinám lidské existence. Cesta se mu stává příležitostí k niterné rekapitulaci bohatých životních zkušeností světoběžníka, spisovatele a filmového dokumentaristy. Na horizontu jeho pouti se neotřelá pozorování a vyprávění prolínají s úvahami o smyslu vysněných, dosažených i nenaplněných životních cílů. Nedohledné sibiřské a arktické dálavy se tak protagonistovi proměňují v symbolickou trajektorii lidského údělu. Potřeba promýšlet a sdílet vyprávěním to podstatné z prožívaných a vzpomínkami evokovaných událostí, k níž se Martin Ryšavý na stránkách prózy přiznává, je vlastní hrdinům všech jeho knih. Tundra a smrt mezi nimi ovšem vyniká soustředěností autorské meditace o smyslu této potřeby vyprávět svědectví o lidském životě jako osudový příběh.... celý text

Booka
20.11.2022 4 z 5

Pěkně se četla, zajímavé postřehy, příběhy, i dávkování postav.

puml
31.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha po rozpačitém Zlatém vidění. Osobně mi Tundra přišla lepší než Cesty na Sibiř, které mi přišly místy přeci jen dosti rozvleklé. Tady se naopak osvědčuje zkratka, ale určitě ne na úkor hloubky. Jen prostě to co by dalo na celou stranu autor zhutnil a zkoncentroval do dvou, do tří vět. I ty libůstky a různé historky jsou podány daleko hutněji. Z kapitoly o televizní propagandě a Ukrajině mrazí. Celkově moc dobrá kniha. Od Ryšavého asi zatím ta nejlepší. Doporučuji.

DiskretniBarman
26.05.2022 5 z 5

Martin Ryšavý konečně napsal knihu, která tím nejlepším způsobem navazuje na Cesty na Sibiř a čte se jedním dechem (oproti Vrači a Zlatému vidění, u nichž jsem se musel do čtení nutit). Hlavně o tundře a často bizarních lidech v ní, včetně letmého návratu k Anželice z Cest na Sibiř nebo režisérovi Utkinovi z Vrače. A se smutně prorockou předzvěstí války na Ukrajině, která byla díky ruské propagandě dávno jasná i lidem na tak vzdálené Sibiři.

Laaca
25.02.2022 5 z 5

Martin Ryšavý prostě umí psát.

MuříNoha
15.12.2021 5 z 5

Komu se líbily Cesty na Sibiř, bude nadšený!

Arktida

Martin Ryšavý
česká, 1967
2008  84%Cesty na Sibiř - 1. díl
2010  84%Vrač
2011  77%Cesty na Sibiř
2001  72%Lesní chodci
2021  91%Tundra a smrt

Kniha Tundra a smrt je v