Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436166/bmid_tulak-po-hvezdach-CXn-436166.jpg 5 3004 513

Když vyplujete katamaránem z městečka Larkspuru, zanedlouho se objeví panorama San Francisca, jehož stříbřité věže pronikají mlhou, do které se většinou halí průliv Golden Gate. Vyhlížíte město, a nevšimnete si, že za vámi je San Quentin. Ve vězení zasazeném do rajské přírody se odehrává děj románu. Vězně – hrdinu románu tam nechávají ležet na podlaze ve svěrací kazajce celé hodiny i dny, ale on se naučí trápení uniknout tím, že se vydává na astrální pouť mnoha minulými životy. V převtělení do prehistorického jeskynního člověka bojuje o život, jako francouzský středověký šlechtic se s mečem v ruce účastní divokých bitev, jako holandský námořník před stovkami let ztroskotá na pustém pobřeží severní Koreje, žije osud římského vojáka v Ježíšově Jeruzalémě. Tulák po hvězdách oslavuje vypravěčství, jež pomáhá zapomenout na vlastní utrpení. Nabízí zdravý únik z reality. „Žít jen vzpomínáním je cesta k šílenství,“ říká hrdina. Člověk musí také umět zapomínat… Smír a tichá radost se dostaví, když si hrdina uvědomí, že ve všech svých životech vždy bojoval – a mnohokrát i zemřel – pro lásku k ženě. Pro ni zkrotil koně, ulovil mamuta i sklízel obilí: Přišel jsem k závěru, že nejvýznamnější v mém životě, ve všech životech, pro mě a pro všechny muže, byla, je a bude žena. Tak to bude, dokud hvězdy budou plout po obloze. Naši dřinu, hru idejí a fantazie, bitvy, pohled na hvězdnou oblohu a jakékoliv tajemství – všechno to převyšuje žena. Tulák po hvězdách náleží k nejlepším světovým románům, a to nejen pro svoje magické kvality. Kniha, kterou často přirovnávají k Hraběti Monte Cristo, propojuje téma reinkarnace s historickým dramatem i snahami o reformu společnosti a představuje strhující četbu také pro ty, kdo se zajímají o mimotělní zážitky duše nebo o spojení s minulými životy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

The Star Rover , 1915

artlucie
03.07.2022

Jak člověk stárne, tak si dovolí ten luxus zavřít knihu po přečtení 1/3 a prostě to nechat být, neztrácet čas. Možná nemám správný věk a duševní rozpoložení na tuhle klasiku, ale mě to nebavilo. Těšila jsem se na ten příběh, ale u čtení jsem přemýšlela nad jinými věcmi a celé to holt byl krok vedle.

Nika151
29.06.2022 5 z 5

Celkem náročné čtení obsahující dost filosofických myšlenek ( o síle ducha, reinkarnaci, vývoji lidstva, vztahu žen a mužů…), cizích slov, historických a zeměpisné údajů. Nikdy jsem nečetla nic podobného. Vězeň, který se naučí “přivodit si malou smrt”, a díky tomu brouzdat v minulých životech. Mně se kniha líbila, i přes pasáže, které byly nudné- opakující se myšlenky a obtížně se četly. Myslím, ze se v průběhu života ke knize ještě vrátím.

Darja.8
29.06.2022 5 z 5

Obdivuhodná síla ducha, jež přežila všechny útrapy.

Luvy
28.06.2022 4 z 5

To je asi ta nejdrsnější kniha, kterou jsem kdy četla a vracet už se k ní radši nechci.

morienhithwen
23.06.2022 4 z 5

Stejným dílem působivě depresivní jako prostě náhodné.

JarosLondon
18.05.2022 5 z 5

Kniha mého mládí. Pevně se vryla do paměti.

goergina
11.05.2022 3 z 5

Hlavní myšlenka knihy je úžasná. Pojetí příběhu též. Přelouskat to ale dalo zabrat. Občas jsem se ztratila v běhu událostí. Celý příběh je hluboký a k zamyšlení. Některé pasáže mě přesto nebavily. Celkově mám pozitivní dojem, ale London má určitě lepší knihy.

Ticiana
19.04.2022 3 z 5

Musim říct, ze knihu mi trvalo dlouho přečíst. Myslim ale, ze v době vydání to je fenomenální myšlenka. Mne bohuzel kniha úplně nenadchla.

Víla
10.04.2022 5 z 5

Jeho nejlepší kniha vůbec. Úplně vybočuje z jeho stylu, tady překonal nejen sebe.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Dávna múdrosť hovorí "nesúď knihu podľa obalu", no buďme k sebe úprimní, prepracovaný dizajn či dychberúce ilustrácie nám predsa len čas od času dokážu poriadne popliesť hlavu. Pridajme k tomu zaujímavo znejúcu anotáciu či zvučné meno autora a ani sa nenazdáme, "problém" v podobe ďalšej knihy na nočnom stolíku je na svete. Niekedy tak šliapneme vedľa, no v prípade Londonovho Tuláka po hviezdach, ktorý týmto spôsobom zlákal mňa, to našťastie neplatí.

Fantastické dobrodružstvo v podobe príbehu na doživotie odsúdeného väzňa, ktorý sa pod vplyvom krivého obvinenia ocitá na čakačke trestu smrti, deň čo deň čelí barbarskému zaobchádzaniu hraničiacemu s mučením a sladké vykúpenie (či útechu) nachádza v akomsi odosobnení (respektíve astrálnom cestovaní), ponúka zážitok kdesi na pomedzí halucinácie a duchovnej reinkarnácie.

Roky utrpenia strávené v obkľúčení väzenských stien, v pevnom zovretí zvieracej kazajky či rozjímaním na samotke, sa prelínajú so zážitkami tisícich životov (so skákaním v priestore a čase), prostredníctvom ktorých London reflektuje silu ľudského ducha, akúsi filozofiu v zmysle "mind over matter", i pokrivenú morálku a etické hodnoty tiahnuce sa naprieč ľudskou históriou,

Darrell či Guillaume, Jesse či Adam... Nech už sa ocitáme v Jeruzaleme, USA, Kórei či Ríme (miesto, postavy ani samotné príbehy nezavážia), London zakaždým spoľahlivo nachádza spôsob, ako vykresliť obraz ľudstva. Zabŕda do problematiky spoločenskej zodpovednosti, kritizuje zhýralosť justičného systému, koketuje s náboženstvom i s ideou minulých životov, polemizuje nad odlišnými definíciami slobody (sloboda ducha vs. sloboda tela) a v neposlednom rade sa zamýšľa aj nad zmyslom života.

Tak ako je náš odsúdenec Darrell Standing mužom mnohých životov, tak je Londonov Tulák románom mnohých tvárí. Do istej miery spoločenský, do istej miery fantastický. Dobrodružný aj filozofický, existenciálny aj psychologický. Zasahujúci do času i priestoru, pohrávajúci sa s ľudskou fantáziou a ponúkajúci množstvo otázok i odpovedí, ktoré vyvolávajú ďalšie otázky.

Leona333
03.03.2022 5 z 5

V době, ve které kniha vznikla, mohla pro mnohé čtenáře svým obsahem, působit tak trochu zvláštně, až mysticky. Je v ní spousta filozofování a podpůrných myšlenek. Je o reinkarnaci, dobrodružství, snech i svobodě... O imaginárních ,,křídlech," které nás mohou zanést opravdu až k samým hvězdám.
Tím vším nás Jack London skrze postavu odsouzeného Darella, znamenitě provede.

oblakaknih
25.02.2022 2 z 5

2,5/5
S Tulákem po hvězdách jsem strávila poměrně dost času. Vzhledem k tomu, jaký názor na knihu mám, to bylo až moc.

Nejprve bych ráda uvedla, že mi kniha moc nesedla. Nejsem totiž kdovíjaký fanoušek filozofie, spoustu věcí z ní jednoduše neuznávám a připadají mi nereálné. To je čistě můj osobní názor, který se ale promítá v názoru na knihu.

Nadchlo mě prostředí, ve kterém se kniha (bohužel ne po celou dobu) odehrává, tedy vězení. Těšila jsem se, co vše bude z vězení popsáno, ale brzy se ukázalo, že vše končí u svěrací kazajky.

V knize je poměrně velké množství postav, díky "cestování" hlavního hrdiny. Většina z nich je v knize uvedena i se jmény, což mi vzhledem k tomu, že byly uvedeny pouze jednou, připadalo naprosto zbytečné. Vztah jsem si dokázala vytvořit ke třem postavám. Mimo hlavního hrdinu to byly jeho dva spoluvězni, se kterými velmi originálním, přesto záhadným způsobem, komunikoval.

Dalo by se říci, že je kniha složena s více příběhů, máme totiž možnost nahlédnout do nejednoho hrdinova života. Bylo by to pro mne velké plus, bohužel mě ale většina těchto příběhů příliš nezaujala a já se tak často nudila.

Kniha se mi četla docela špatně a pomalu, často jsem v myšlenkách utíkala jinam.

Myšlenka, která se v knize skrývá a prostupuje celým příběhem, je rozhodně zajímavá a dá se nad ní přemýšlet dlouho, pro mě je přesto nereálná.

Knihu bych rozhodně neoznačila za špatnou, naopak si troufám říct, že v sobě nese hodně, bohužel ve mně nezanechala téměř nic.

Tohle ale určitě není mé poslední setkání s autorem, mám v plánu dát mu další šanci.

Nikusha
19.02.2022 5 z 5

Jako fakt dobrá whisky. Jako 96% čokoláda. Jako kubánský doutník mezi levnýma cigaretama. Prostě klenot.

Urabu
04.02.2022 5 z 5

Pro mne nejlepší London.

xxtom
30.01.2022 3 z 5

Putování hlavního hrdiny ve své mysli a minulosti.

zapina
12.01.2022 4 z 5

Kniha je podle mě dost nadčasová. Atmosféra z příběhu ve věznici byla pro mě dost silná a občas jsem si knihu musela dávkovat po pár stránkách, abych ji ustála. Příběhy z minulosti byly velmi poutavé a hezky se četly. Neustálé opakování toho, že za chvílí ho vyvedou a pověsí, mě od půlky knihy začalo celkem dost rozčilovat. Kdyby toho bylo v knize méně, bylo by to lepší. S názorem autora, že lidé dříve byli lepší, však nesouhlasím. I sama kniha dokazuje, že v základních věcech jsme se vůbec nezměnili, bohužel... Určitě se jedná o zajímavé a silné čtení.

Per-quiee
05.01.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách je opravu mistrovské dílo a ráda si od Londona přečtu více knih. Každý jednotlivý popsaný život Darrella Standinga by vydal na samostatnou knihu. Trochu mi stylem připomíná Ranhojiče nebo Egypťana Sinuheta, také jde vlastně o putování hlavního hrdiny, jen tentokrát minulými životy. Líbila se mi myšlenka, že lze porazit jakoukoliv bolest silným duchem a člověk se tak stává nezlomným. Jak se vnímáním a prožíváním těch nejobyčejnějších věcí dá udržet zdravý rozum i na tak nehostinném místě. Ta nenávist jakou Darrell musel cítit vůči zrádci Winwoodovi! Je těžké si to vůbec představit.

StihOMam
03.01.2022 5 z 5

Kniha byla zvolena na základě takřka povrchního průzkumu jednoho z témat Čtenářské výzvy, ale naprosto předčila má mírná očekávání. Doslova mě uchvátila! Neměla jsem ani tušení, co všechno mi Tulák na pouhých 333 stranách nabídne a s upřímným obdivem i vřelým díkem za potěšující počtení ji řadím nejenom mezi top klasiky, ale i mezi nadprůměrná díla, která se nebojím doporučit. Skvělý zážitek!

petrarka72
12.12.2021 5 z 5

Návrat po neuvěřitelných pětatřiceti letech. Okouzlení trvá. Jen těžiště pozornosti a libosti se posunulo - víc než dobrodružné a romantické příběhy od Francie a Mountain Meadows, přes Koreu, pustý ostrov, Judeu a Egypt plus chvála meditace mne zajímá nenápadné ohledávání vztahu života a smrti a to, proč hlavně London tuto knihu napsal - příšerné poměry v San Quentinu, nespravedlnost některých zákonů a nepřiměřenost trestů, včetně trestu smrti. A ten nabádavý, sebevědomý, chlapský styl s empatickými záblesky mi velmi vyhovoval.

lanaquila
11.12.2021 4 z 5

Kouzlo meditaci :) I kdyz zde ve velmi krute podobe.