Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436166/bmid_tulak-po-hvezdach-CXn-436166.jpg 5 3002 513

Když vyplujete katamaránem z městečka Larkspuru, zanedlouho se objeví panorama San Francisca, jehož stříbřité věže pronikají mlhou, do které se většinou halí průliv Golden Gate. Vyhlížíte město, a nevšimnete si, že za vámi je San Quentin. Ve vězení zasazeném do rajské přírody se odehrává děj románu. Vězně – hrdinu románu tam nechávají ležet na podlaze ve svěrací kazajce celé hodiny i dny, ale on se naučí trápení uniknout tím, že se vydává na astrální pouť mnoha minulými životy. V převtělení do prehistorického jeskynního člověka bojuje o život, jako francouzský středověký šlechtic se s mečem v ruce účastní divokých bitev, jako holandský námořník před stovkami let ztroskotá na pustém pobřeží severní Koreje, žije osud římského vojáka v Ježíšově Jeruzalémě. Tulák po hvězdách oslavuje vypravěčství, jež pomáhá zapomenout na vlastní utrpení. Nabízí zdravý únik z reality. „Žít jen vzpomínáním je cesta k šílenství,“ říká hrdina. Člověk musí také umět zapomínat… Smír a tichá radost se dostaví, když si hrdina uvědomí, že ve všech svých životech vždy bojoval – a mnohokrát i zemřel – pro lásku k ženě. Pro ni zkrotil koně, ulovil mamuta i sklízel obilí: Přišel jsem k závěru, že nejvýznamnější v mém životě, ve všech životech, pro mě a pro všechny muže, byla, je a bude žena. Tak to bude, dokud hvězdy budou plout po obloze. Naši dřinu, hru idejí a fantazie, bitvy, pohled na hvězdnou oblohu a jakékoliv tajemství – všechno to převyšuje žena. Tulák po hvězdách náleží k nejlepším světovým románům, a to nejen pro svoje magické kvality. Kniha, kterou často přirovnávají k Hraběti Monte Cristo, propojuje téma reinkarnace s historickým dramatem i snahami o reformu společnosti a představuje strhující četbu také pro ty, kdo se zajímají o mimotělní zážitky duše nebo o spojení s minulými životy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

The Star Rover , 1915

Hakate
29.01.2023 5 z 5

Krásné filozofické, dobrodružné dílo. Velmi nadčasové dílo. Ke knihám se velmi málo vracím, ale toto dílo bude pravděpodobně zařazeno na úzký seznam knih, k znovu prečtení. Rozhodně doporučuji.

Ema22
04.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak je možné, že se mi tato kniha dostala do rukou až nyní? Měla jsem dojem, že čtu hned několik románů najednou (Mistra a Markétku, Robinsona, Hrozny hněvu, Staříka...). Stránky plynuly a přitahovaly mou pozornost v každé volné chvíli. Hledala jsem souvislosti na internetu, hltala informace.
"Protože žena je krásná...pro muže. Je sladká jeho jazyku a voňavá jeho chřípí. (...) ona mu umí rozechvět duši."
"Jen duch sám přetrvá a pokračuje v budování sebe sama, jak se stále probíjí ke světlu prostřednictvím následných a nekonečných inkarnací. Čím budu, až zase ožiju? To bych rád věděl...Rád bych to věděl..."

KiMaLu
29.12.2022 5 z 5

"Tisknu ti ruku na rozloučenou, kamaráde. Vím, že zhoupnutí na provaze pro tebe bude hračka."

Top.

jaroiva
20.12.2022 4 z 5

Hodně filozofické dílo. Sama jsem si na základě tohoto zkusila trochu se "odpojit" a bylo to dost meditační.
Věřím, že když (až) to budu číst znovu, bude v tom úplně něco jiného.

Avila
08.12.2022 4 z 5

Jsem ráda že díky doporučení od kolegyně z práce jsem se k této knize dostala. Velmi zajímavý místy bolestný příběh o síle a nezdolnosti duše. Chování dozorců k vězňům mě hodně zarazilo, ano byli to násilníci a lidé odsouzení za vraždy ale je dozorce lepším člověkem než vězeň když je sám násilník....? jen své krutosti provádí ve jménu spravedlnosti....

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Říká se, že Star Rover je klasika. No, ok. Líbí se mi, jak o duši J. L. přemýšlí a celé to krásně popisuje v příběhu, jenž se neutápí v dlouhých popisech, ale jde tvrdě po ději.
Zase jsem jednou rozšířil řadu svých Oblíbených.

Terezka_U
14.11.2022 5 z 5

Jak já tuhle knížku miluju! Je to jedna z těch knížek, kterou si můžete přečíst v jakémkoliv věku a vždy pro Vás bude znamenat něco jiného.

Žhy
04.11.2022 5 z 5

Není to klasicky dobrodružný román, ale spíš příběh o transcendentním převtělováním.

Kopta
16.10.2022

Klasika od klasika. Za mě po třetině knihy nic, co by mě zaujalo. Příběh rozhodně silný, ale autor mě nedokáže nijak zaujmout, že bych se pohyboval dobře v příběhu nebo měl zájem pokračovat. Škoda.

medjed
03.10.2022 5 z 5

Na předních příčkách top10 mých nejoblíbenějších knih, četl jsem několikrát a vždy si něco nového odnesl. Dokonce jsem zvolil jako četbu našim větším dětem, také ony byly nadšené. Tolik zážitků a jen jedna knížka...

kure91
02.10.2022 5 z 5

Knížka o nezdolnosti ducha ve střetu s vězeňským systémem v Americe v prvních desetiletích 20. století. Příběh Darrell Standinga nám ukazuje optimistické vyprávění o naději, životě a vůli žít.
Pro fajnšmekry lze dodat, že na motivy knížky nahrál brněnský Progress 2 album Tulák po hvězdách a po přečtení knížky mě album začalo bavit ještě více.

Romcha
28.09.2022 5 z 5

Copak se smíme holedbat, že jsme holou zvířeckost v sobě překryli nějakou učasnějšií slupkou, pokud si naši spolubližní dovolí pokládat takové dotazy odsouzenci, vyadném jim napospas se vším všudy?

Nevycválaný janek se od poslušného tahouna liší pouze mírou drezury. Z mravního hlediska se dnešní individuum od svého praděda toliko odlišuje drilem. Pod nablýskaným pozlátkem se však ukrývá obdobný barbar jako v dávné minulosti. Morálku si společenský tvor lopotně pěstuje po staletí. Novorozeně do skonání zůstane neotesancem, pokud se jeho surové hrany důkladně neuhladí sáhodlouze vypilovaným brusem.

Ptám se vás, milí zlatí, oč vybroušenější móresy do nás vtloukají naši mravokárci, než nám kdysi vštěpovali Kristus, Budha, Sokrates, Platon, Konficius i autor Mahábháraty, vespolek? Pane na nebi, v úplném pravěku matky našich klanů mívaly daleko čitší štít a mnohem pečlivěji dbaly na rodinná pouta.

Tvrdím, že tehdy měly o dost vybranější manýry. Než se proti takovému tvrzení s hodnocením šmahem ohradíte, rozpomeňte se laskavě na dtěskou práci, zmanipulovanou policii, úplatné politiky, ošizené potraviny a zaprodávání dcerek z chudých poměrů. Tak hluboko bychom neklesli ani ve snu. Veškeré bytosti ovládané pánem tvorstva vydržely až doposud bez poskrvny - teprve on - samozvaný vládce, si osedlal hmotu a pustil fantazii na špacír. Leckdy proto upadá až na samé dno mravní bídy. Ostaní stojí možná pod ním, nicméně hlouběji se jakživi nepropadnou.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalifornský spisovatel zde velmi mistrně propojil tehdy rodící se sci-fi žánr s filozofickým pojednáním o neznalosti ducha a předvedl se ve své vrcholné formě jakožto zanícený filozof, jehož postřehy jsou stále platné i v 21. století.

Camri
17.09.2022 4 z 5

Jsem si myslela, že to bude nějaká tulácká elegie opěvující krásy Ameriky.

Ale dobrý i tak, vážně. Taková odyssea po minulých životech, hoodně drsně převyprávěná (bohužel to taky občas drhne – tzn. dlouhé popisy, opakování myšlenek).

bookfan
14.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Těžko se mi hodnotí kniha s tak dobrými recenzemi od autora, který příliš nezapadá do mého čtenářského záběru. K četbě mě inspirovala právě kladná hodnocení zde a také doporučení od známého. Takže: líbí se mi nápad knihy, propojit několik dobrodružných příběhů jako líčení minulých životů hlavního hrdiny a líbí se mi také vítězství ducha nad tělem a odpoutání se od tělesné schránky, pomocí kterého hlavní hrdina "cestuje" svými minulými životy. Jeho příběhy mě většinou bavily, i když se v nich opakoval jistý stereotyp silného, výjimečného a výjimečně odolného a životaschopného muže nadaného extrémní houževnatostí. Někdy toho chlapáctví bylo až příliš, ale u dobrodružných příběhů to lze chápat. Téma reinkarnace mi není proti mysli, takže celkově mě vyznění knihy v tomto směru potěšilo. Co se mi líbilo méně byla závěrečná oslava lásky k ženě, která přišla až příliš nečekaně a ze které mi žena vyšla jako stvoření velmi hodné lásky, ale poněkud přízemní a tělesné. Jako ženu mě tento pohled příliš netěší. Co mi vadilo asi nejvíc, byla snad až idealizace vězňů, se kterými se hlavní hrdina přátelil ve svém aktuálním životě. Adorace jejich chlapáckého charakteru mi přišla neúměrná, když uvážíme, že ve svém předvězeňském životě spáchali závažné zločiny, patrně i vraždy. O těchto zločinech nebyla ani zmínka, žádné zamyšlení se, žádné pokání, což se týká i hlavního hrdiny. Podobně ani náznak, aby se zamyslel nad svými předchozími životy, plnými násilí. Celá kniha mi tudíž vyzněla jako oslava přímočarého násilí a obžaloba násilí posvěceného úřady a společností. Nejsem příznivce krutého zacházení s odsouzenými, nicméně tato jednostranná obžaloba vězeňského systému a "ctihodných občanů", kteří to tolerují, se mi zdála nevyvážená. I v případě reinkarnací by mě potěšilo, kdyby se hlavní hrdina nad svými minulými životy a jejich konci zamyslel a vyvodil z nich nějaké ponaučení, provedl sebereflexi a některé své činy kriticky zhodnotil. Překvapilo mě, že se ani jednou nepozastavil a neprojevil lítost nad tím, že zavraždil svého kolegu profesora. Pouze nenáviděl kruté dozorce a vyjadřoval respekt některým spoluvězňům, kteří obdobně jako on vzdorovali dozorcům a správci věznice. Absence takovéto sebereflexe hlavního hrdiny vedla k tomu, že knihu hodnotím pouze třemi hvězdičkami

konicekbily
07.09.2022 5 z 5

Kniha není žádným thrillerem ani dobrodružným románem. Podle mne je to autorova úvaha o neuspořádanosti světa, kdy jedinec nic neznamená a vše je podřízeno nějakému vyššímu řádu. Autor ve svém reálném životě zajistil, aby dostal z vězení nevinně odsouzeného a po obnově procesu byl potom vězeň Morell osvobozen a tento Londonovi popsal své zážitky z vězení a to bylo předlohou tohoto románu. Jack London na pozadí tohoto příběhu mohl ke konci svého života vyjádřit své postoje k životu.

Janizoun
06.09.2022 5 z 5

Tak tato kniha je má nejoblíbenější od mého oblíbeného spisovatele a patří k těm knihám, které určitě doporučuji všem ke čtení. I když bohužel neoslovila mé dospělé děti. Škoda. Mám ještě dvě malé děti a možná, že právě je, skvělý Jack London a třeba právě tato kniha jednou osloví :-)

klaraj093
06.08.2022 3 z 5

Začátek knihy se rozběhl v celku dobře, je to psané místy čtivě, ale čím dál jsem četla, tím víc jsem se musela do knihy nutit. Tento žánr asi není nic pro mne. Nicméně něco od autora ještě zkusím.

skippingrope
02.08.2022 5 z 5

neobyčejná kniha, neobyčejný příběh a neobyčejné poslání. úžasný zážitek.

Pettato
29.07.2022 5 z 5

Nadčasová kniha s ústřední myšlenkou síly a nesmrtelnosti ducha, koloběhu života a smrti, růstu i pádu lidské duše.

"Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Jen tělo umírá a pomíjí...
... duch trvá a dál buduje sám sebe postupným a nekonečným převtělováním, jak se propracovává vzhůru ke světlu..."

včelařka
13.07.2022 5 z 5

Dost jiná kniha, než ty dobrodružné. Docela útlá. Nutí k zamyšlení.
Za mě jedna z nejlepších knih o síle ducha. Vracím se k ní.