Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436166/bmid_tulak-po-hvezdach-CXn-436166.jpg 5 3004 513

Když vyplujete katamaránem z městečka Larkspuru, zanedlouho se objeví panorama San Francisca, jehož stříbřité věže pronikají mlhou, do které se většinou halí průliv Golden Gate. Vyhlížíte město, a nevšimnete si, že za vámi je San Quentin. Ve vězení zasazeném do rajské přírody se odehrává děj románu. Vězně – hrdinu románu tam nechávají ležet na podlaze ve svěrací kazajce celé hodiny i dny, ale on se naučí trápení uniknout tím, že se vydává na astrální pouť mnoha minulými životy. V převtělení do prehistorického jeskynního člověka bojuje o život, jako francouzský středověký šlechtic se s mečem v ruce účastní divokých bitev, jako holandský námořník před stovkami let ztroskotá na pustém pobřeží severní Koreje, žije osud římského vojáka v Ježíšově Jeruzalémě. Tulák po hvězdách oslavuje vypravěčství, jež pomáhá zapomenout na vlastní utrpení. Nabízí zdravý únik z reality. „Žít jen vzpomínáním je cesta k šílenství,“ říká hrdina. Člověk musí také umět zapomínat… Smír a tichá radost se dostaví, když si hrdina uvědomí, že ve všech svých životech vždy bojoval – a mnohokrát i zemřel – pro lásku k ženě. Pro ni zkrotil koně, ulovil mamuta i sklízel obilí: Přišel jsem k závěru, že nejvýznamnější v mém životě, ve všech životech, pro mě a pro všechny muže, byla, je a bude žena. Tak to bude, dokud hvězdy budou plout po obloze. Naši dřinu, hru idejí a fantazie, bitvy, pohled na hvězdnou oblohu a jakékoliv tajemství – všechno to převyšuje žena. Tulák po hvězdách náleží k nejlepším světovým románům, a to nejen pro svoje magické kvality. Kniha, kterou často přirovnávají k Hraběti Monte Cristo, propojuje téma reinkarnace s historickým dramatem i snahami o reformu společnosti a představuje strhující četbu také pro ty, kdo se zajímají o mimotělní zážitky duše nebo o spojení s minulými životy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

The Star Rover , 1915

lencin
12.08.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih. Četla jsem ji už několikrát a pokaždé našla něco nového a úchvatného. Doporučuji!

Crimble
06.08.2016 4 z 5

Výborná kniha, návod k přežití za nelidských podmínek. Lidskost, nezlomnost, úchvatná fantazie. U mne trochu limitující překlad z 20. let minulého století, někdy to bylo až moc těžké, a nakonec to možná může i za tu hvězdičku dolů. Asi dva příběhy z Darrellových fantazií se mi zdály až příliš ukecané a zdlouhavé. Ale vrátím se jednou k této knize v modernějším překladu, a třeba tu hvězdičku doplním :)

DeeKrakova
03.08.2016 5 z 5

Jedna z knih na mém seznamu knih k maturitě. Myslím, že jsem si lépe vybrat nemohla. Zamilovala jsem se po pár stránkách.
Přiznám se, že jeden příběh jsem přeskočila a na můj v kus tam toho bylo moc ale nijak zvlášt to hodnotu knížky neovlivnilo.
Velice silný příběh, zaujalo mě, že se to zakládá na skutečném příběhu neprávem obviněného vězně.

Lesní_chodec
30.07.2016 5 z 5

Po "Železné patě", která mě zas tolik nebavila, (bohužel) teprve druhá kniha od JL co jsem četl. A musím říct, že čtení téhle knížky byl pro mě neskutečný zážitek. Vyvolávalo to vě mě přesně ty pocity, které by četba vyvolávat měla. Díky neskutečně preciznímu popisu reálii různých historických dob, jsem se stejně jako hlavní hrdina ocital napříč dějinami a cítil se neskutečně svobodný. Je obdivuhodné, jaký ohromný přejled měl JL o historii, mytologii, archeologii. Všechny tyto znalosti byly nezbytně nutné k napsání této úžasné knížky. Za mě jednoznačně 5*. Ještě dlouho mi tahle kniha bude probíhat hlavou!

AllyKumari
08.07.2016 5 z 5

London nachází krásu v bolesti. Tedy spíše v tom, jak i nepopsatelnou bolest a muka hlavní hrdina překonává. Kniha zároveň velmi temná a syrová, stejně jako plná barev a pocitů. Není pro ni slavný a při jméně Jack London si lidé už vždycky jako první vzpomenou na Bílého Tesáka, ovšem dost možná je Tulák po hvězdách jeho nejlepší dílo.

Aliii
08.07.2016 4 z 5

Byla to má první kniha od Jacka Londona a přistupovala jsem k ní dost rezervovaně, nicméně jsem hodně překvapená a mile. Byť mi téma není nijak blízké, kniha mě víc než zaujala. Některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé, ale celkově si odnáším hlavu plnou otázek k zamyšlení.
Navíc při popisu malé smrti se mi úplně vybavily hodiny tělocviku, kdy se nás učitel snažil zrelaxovat autogenním tréninkem a našeptával, abychom postupně nechali ztěžknout a nechat jakoby odpadnout prsty u nohou, kotníky, lýtka a tak dál - mám z toho úplně husí kůži...

Dáma s hrnstjm
04.07.2016 5 z 5

Jedu si takhle tu svojí vězeňskou sérii (Přítelkyně z domu smutku, Jeden den Ivana Děnisoviče, bude následovat minimálně Král Krysa), snad proto, že si kroutím druhý rok na mateřský (vtip) a sáhnu po Tulákovi v domnění, že jde o běžný vězeňský román. Omyl! To, co přišlo, mě naprosto dostalo... mé první pořádné setkání s prvky magického realismu (ostuda, já vím), naprosto vzrušující myšlenka podněcující fantazii a krásné "životy." Až se člověk diví, kde se to všechno v tom Londonovi vzalo... třeba všechny ty historické pikantnosti, tak uvěřitelné a smysluplné. Některé knihy mají ve zvyku, že zaujmou čtenáře jen tehdy, pokud je čte ve správný čas, ve správném životním období. Takovou knihou je i Tulák, což dosvědčují některé komentáře. Chápu všechny, kterým přijdou "toulky po hvězdách" jako halucinační nesmysl, pro mě ale byly obrovským zážitkem. Troufám si říct, že je to moje nejlepší přečtená kniha za poslední rok. A to naprosto nečekaně.

dadako
04.07.2016 5 z 5

Od Londona jsem nikdy nic nečetl a přiznám se, že i tuto knihu jsem dlouho odkládal. Čekal jsem dobrodružnou literaturu na kterou jsem zrovna neměl chuť. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem se do Tuláka po hvězdách pustil a objevil jeho hlubokomyslnost a nadčasovost. Některé povídky (životy) bavili více jiné méně, ale celkově je kniha úžasná a čtivá. A na konec i ty méně poutavé části byly super, jen měli pomalejší rozjezd.

Lily2828
30.06.2016 5 z 5

Čtení knihy vyžaduje velké soustředění, ale i tak mám pocit, že po jednom přečtení člověk nemůže pochopit vše, co vyprávění skrývá. Tak obrovské množství otázek a podmětů k přemýšlení se na jednom místě většinou nenajde. Celkově je velmi zajímavé hlavně téma příběhu. Je to děsivé a při čtení vám běhá mráz po zádech. Na druhou stranu ale stále nevycházíte z úžasu a každá další stránka vás dokáže překvapit. I když mě některé z vyprávění minulých životů nezaujala, jiná byla naopak velmi dobrá, a tak nakonec dávám pět hvězdiček.

poz3n
23.06.2016 5 z 5

Pokud máte rádi Aronofskyho Fontánu a další tomu podobné filmy, je Tulák po hvězdách takovým malým skrytým diamantem. Zdá se neuvěřitelné, že podobné úvahy v sobě nesl i člověk žijící před sto lety v materiálním světě. Některé příběhy se čtou normálně, spíše rozumem, mozkem, některé však postupně chytnou za srdce, za duši. Vrcholem pro mě byl asi epos z korejského poloostrova či příběh námořníka přežívajícího na kamenitém ostrůvku. Jacka Londona jsem vždy vnímal jako autora dobrodružné literatury, nikdy mě nenapadlo, co za skvost jeho tvorba skrývá.

Alpasstyle
15.06.2016 5 z 5

Velmi precizně ztvárněné utrpení odsouzených, především hlavního hrdiny. Autor ve svém díle uvedl velmi moudré myšlenky, kterými nutí čtenáře k zamyšlení..

Osobně můžu jen doporučit. :-)

Putnas
10.06.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách má dvě hlavní témata: humanismus a milosrdenství. blízká jsou mi obě dvě. Navíc se k tomu přidají nádherné příběhy, které jsou v této knize vyprávěny, máte jednoho z mých favoritů.

takajedna01
25.05.2016 5 z 5

"Život je duch a duch zomrieť nemôže. Umiera a odchádza iba telo, stále sa hemžiace chemickými enzýmami, ktoré sú nositeľmi informácií, stále tvárne, stále nadobúdajúce nejakú podobu, ktorá sa hneď rozplynie v ďalších zmenách, pričom vytvára nové a rozmanité formy, ktoré sú iba chvíľkové a hneď sa rozplývajú v celkovom prúde zmien. Iba duch jediný trvá ďalej a pokračuje vo svojom raste prostredníctvom ďalších, nikdy sa nekončiacich prevtelení, a tak sa prepracúva k svetlu."

verden
21.05.2016 5 z 5

"Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa. Věděl jsem o jiných osobách, ktoré žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři."

Neviem, či sa mi niekedy stalo, že by sa už prvé tri riadky knihy tak dotkli niečoho vo mne, až mi vyrazilo dych. Hneď som vedela, že budem Tuláka po hvězdách milovať :) A naozaj- je to jedna z najlepších kníh, aké sa mi kedy dostali do rúk. Dlho som rozmýšľala, čo napísať do komentára, nič sa mi nezdalo dostatočne výstižné. Tak snáď len toľko, že naozaj stojí za prečítanie. Názor nech si vytvorí každý sám ;)

bara9550
29.04.2016 5 z 5

Skvělá kniha, nutí člověka popřemýšlet nad sebou samotným

blazkens
27.04.2016 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější kniha vůbec. Víc uvádět nechci, vždy se o tomto veledíle rozpovídám a něco prozradím :)

Penguin07
17.03.2016 5 z 5

Nádherná kniha,která obsahuje mnoho skvělých myšlenek a podnětů k zamyšlení a člověk si z ní může vytáhnout právě tu svoji část.

"... Muž je jiný než žena. Žena má blízko k tomu,co je bezprostřední, a zná jen potřebu okamžitých věcí. My známe čest vyšší,než je její čest a hrdost,přesahující její nejodvážnější představy o hrdosti. Naše oči vidí do dálky,aby mohly hledět do hvězd,zatímco její oči nevidí dál než na pevnou zemi pod její nohou,na milencovu hruď na její hrudi,na bujaré děcko v její náručí. A přece naše alchymie,vytvořená věky,je taková,že žena působí kouzlem na naše sny a na naše cévy,takže víc než sny a daleké vidiny a krev života je pro nás žena,která,jak popravdě říkají milenci,je víc než celý svět. ... Bojujeme nejlépe,umíráme nejlépe a žijeme nejlépe pro to,co milujeme."

nygmasriddle
09.03.2016 2 z 5

Já si nemůžu pomoc, jakmile v knížce přišla řada na "povídky" z vypravěčových "cest", přestala mě kniha bavit. I přes to jsem ráda, že jsem knihu četla. Našla jsem v ní pár řádek, které jsem potřebovala slyšet/číst.

VeronikaEn
29.02.2016 5 z 5

Nenacházím mnoho slov pro komentář, který by vystihl moje pocity při čtení této geniální knihy.
Chci se toulat po hvězdách.

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Krásná, filosofická kniha, která v sobě skrývá doslova poklad.