Tulák David Grief

Tulák David Grief https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131/bmid_tulak-david-grief-pHn-131.jpg 4 7 4

Osm příběhů z tichomořských ostrovů spojuje postava Davida Griefa, obchodníka se smyslem pro poctivost a právo a muže, který hledá a nachází překvapivá řešení, s nimiž mívá úspěch. První české vydání Griefových příběhů neslo název Syn Slunce, který vyjadřoval úžasnou přizpůsobivost hrdiny ke žhavému jižnímu slunci a patrně také jeho odolnost vůči tropickým chorobám. Je skutečně pozoruhodné, jak hluboce americký autor pronikl nejen do světa bílých kolonizátorů, ale také do duší původních ostrovanů - Kanaků. Námětem mu bylo několik tehdy běžných oblastí života, jako pirátství, loupeže i "obyčejné" vykořisťování, hazard, opilství a dokonce i něco, co bychom dnes nazvali tunelováním banky. Většinu takových taškařin ostatně vidíme kolem sebe dodnes... Snad ještě pozoruhodnější je však porovnání světa bělošské civilizace s kulturou domorodců.. Od úžasného světa plného milostné lásky a radosti až po nesmírně kruté a bezohledné zabíjení, které bylo tehdy ještě spojeno s kanibalstvím. Třeba v příběhu o vtipálcích z.Nového.Gibbonu najdete nejen vtipálky, ale také starého náčelníka jménem Koho, kterýsi zamiloval kořalku a co horšího, nevzdal se starého návyku uřezávat svým nepřátelům hlavy.... celý text

Literatura světová , Povídky , Romány

Vydáno: , Toužimský & Moravec

A Son of the Sun , 1912

Kakho-Oto
24.11.2021 4 z 5

První povídka (Dluh Harissona Griffithse) se mi příliš nelíbila, třetí (Ďáblové z Fuatina) byla navzdory velmi dramatickému a krvavému ději průměrná a totéž platí o poslední povídce (Parlayovy perly), další povídky byly slušné (Malé účtování se Swithinem Hallem, Hazard v Gobotu), či dokonce výborné (Pýcha Aloise Pankburna, Vtipálci z Nového Gibbonu, Konec letu křídel slunce). Vyjma jedné povídky z pomezí Aljašky a Kanady se jedná o první literární dílo od Jacka Londona, které jsem přečetl. Celkové hodnocení povídkového souboru Tulák David Grief: 70-75 %

Killingjoke
23.08.2020 5 z 5

Osmero dobrodružných povídek z jižního Tichomoří spojuje osoba Angličana, dobrodruha a boháče Davida Griefa. Tento se ihned po svém příjezdu napevno sžívá se zdejší kulturou, historii, lidmi a jejich zákony. Minulost Davida Griefa je přitom po kapkách odhalována v jednotlivých povídkách, které nesvazuje žádná časová kontinuita a je vlastně jedno, kterou povídku začnete číst jako první. Skvělé je, že ač se příběhy odehrávají ve stejném prostředí, vždy je jejich námětem něco jiného a zápletky se neopakují. Jack London byl mistr pera a jeho dílům prospívá, že v podstatě píše o tom co sám viděl nebo prožil. Autentičnost je na jeho dílů patrná. David Grief je z dnešního pohledu opravdový "hrdina", ač na povrchu drsný, vždy s dobrými úmysly. Celá tahle povídková sbírka je oslavou chlapského světa a staví do protikladu lidskou krutost proti ironickému humoru. Obě tyto stránky jsou ve všech povídkách vrchovatou měrou zastoupeny. Máte, stejně jako já, rádi drsné námořníky, piráty, dobrodruhy a nebo domorodé lovce lebek? Pak je tato kniha určena právě vám. Super kniha, doporučuju!!!

kuruteku
06.10.2019 4 z 5

Sice jsem četl dvoudílný svazek vydaný v roce 1922 B. Kočím, ale jde hlavně o autora a knihu. A nebyl jsem zklamán. Trochu mi na začátku dělalo problém vyrovnat se s jazykem 100 let starým a námětem, na který jsem u Londona zapomněl, ale už na konci první zápletky z osmi tam bylo vše, co u Londona miluji: silný jedinec, ale ne despota, oslava mužství, odvahy, vůle úspět, ale také obrovské lidství, i směrem k domorodým obyvatelům. Inu, povídky z itchomořským ostrovů propojené postavou Davida Grieffa, dobrodruha a podnikatele, který si své vydřel sám.

Renek
28.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, ze které člověk přímo ždímá dobrodružství. Navíc je námětově velice různorodá. London prostě uměl:)