Tulák 3 - Hrdina ve stínu

Tulák 3 - Hrdina ve stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440/mid_tulak-3-hrdina-ve-stinu-c7a-440.jpg 5 149 17

Drenajská sága série

V troskách města Kuan Hador to páchne temnou záhadou. Troskám se vyhýbají loupežníci i kupci. Jsou domovem děsivých tvorů a pověstí, z nichž tuhne krev v žilách - příběhů z časů již dávno minulých, kdy byla Kuan Hador hlavním městem rozsáhlé říše, jíž vládli nelítostní čarodějové. Tihle mágové dokázali spojovat zvířata a lidi do nečistých zkříženců - pěších vojáků hrůzného vojska démonů. Když však síly lidí zvítězily, čarodějníci a jejich pololidští otroci unikli kouzelnými vrátky... jen aby uvízli v jiném světě. Brána se za nimi zavřela, uzamklo ji kouzlo natolik silné, že ho nelze zlomit. Alespoň tak praví báje. * Ale v srdci každé pověsti je zrnko pravdy, a pravda může zabíjet. Zvlášť když přichází v podobě slintajících bestií s neukojitelným hladem po smrti a ničení. Uběhly tisíce let a věznící kouzlo začíná slábnout. Čarodějové a jejich hnusní pohůnci budou brzy volní, aby se mohli strašlivě pomstít všemu živému. * Tentokrát na ně ale nečeká žádné vojsko - jen rozedraná skupina podivných hrdinů: Kisumu, rádžníjský šermíř; Jiu Jiu Lieng, pokorný kopáč příkopů a jam, snící o slávě; Taliana, válečnice stejně ohnivá, jako krásná. V jejich čele je Šerý vlk, záhadná postava, již lidé nenávidí a závidí jí ohromné bohatství. Muž s krvavou minulostí, jenž zabíjel nejen pro zásady, ale i pro peníze. Osudový muž, jehož po celé Drenaji znají jako Tuláka Zabíječe. -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Perseus

Hero in the Shadows , 2000

PitoR
29.03.2023 4 z 5

Mám za sebou tretiu časť Drenajskej ságy, ktorá má spolu jedenásť dielov a je dostupná iba v českom preklade. David Gemmell opäť nesklamal a dovolím si tvrdiť, že sa zlepšil. Sú to totiž jeho autorské začiatky a väčšina ho zrejme pozná len vďaka výbornej historickej trilógii Trója, ktorú písal na sklonku svojho života.

"Tento svět je neklidné, surové místo. Ale bylo by to ještě horší, kdyby se zbraněmi cvičili jen zlí lidé."

V troskách starého mesta Kuan Hador, kde pred dávnymi vekmi vládli zlí čarodejníci, ktorí krížením zvierat a ľudí vytvorili nečisté a kruté bytosti, sa opäť prebúdzajú temné sily. Už raz ich ľudia dokázali poraziť. Kto prekoná strach a nájde odvahu opäť sa im postaviť? Tulákovi Zabijakovi (Dakeyrasovi) nie je osud ľudí ľahostajný a spolu s niekoľkými spoločníkmi sa postaví na odpor démonom.

"V životě jsou dva druhy lidí: ti, kteří před svým strachem utečou, a ti, kteří ho překonají. Strach je jako zbabělec. Když mu ustoupíš, stane se z něho děsivý tyran, který tě zatluče do země. Postav se mu, a smrskne se do maličkého protivného broučka."

Napätie od začiatku až do konca, mnoho súbojov, ale aj krutosti. Štýl Davida Gemmella mi sedí, dokáže ma svojím rozprávačským talentom zaujať a doslova priklincovať ku knihe. Viem, že tento druh literatúry, tzv. heroic fantasy, u nás nemá veľa fanúšikov, ale za mňa je to výborná oddychovka a už teraz sa teším na pokračovanie - Kroniky o Drussovi.

avalonek
23.09.2021 5 z 5

Třetí díl a já se nemohla odtrhnout.Vsechno bylo prostě dokonalý a ten epilog to úplně perfektně zakončil..Perfektní čtení.

denniys
22.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Poslední díl o příběhu Tuláka.. Užívala jsem si každičkou stránku.. Krásný příběh neobvyklého hrdiny a ten konec - hlavně epilog !!
Pozor spoiler: Dakeyras dostal šanci, která mi vehnala slzy do očí! Lepší závěr být prostě nemohl!!

n.ezn.amy
10.12.2020 5 z 5

Třetí a poslední díl o Tulákovi, hrdinovi, který sebou stále nese svůj cejch za zabití krále. A nadchází poslední bitva, kdy proti čarodějům a nestvůrám z Kuan Hador se Tulák postaví do čela nesourodé skupinky lidí prakticky bez naděje na vítězství .... i když naděje na přežití je vždy. Více než důstojné zakončení celé série, kdy tento díl čtenáře naprosto pohltí a donutí ho věřit a doufat až do konce, že vše dobře dopadne .... anebo ne?

Luigi1
11.11.2020 5 z 5

Opět bych se opakoval o pěkném čtení a poutavém pokračování.Doporučuji

Hadati
20.09.2020 4 z 5

Třetí díl Tuláka není tak dobrý jako jeho předchozí dvě knihy. Je to asi i tím, že poslední Tulákův příběh se odehrává daleko od Drenaje a není téměř nijak provázaný s předchozími událostmi. Přesto je to stále ten zabiják, kterého znáte, přestože je na odpočinku. Není však nic horšího než skřížit cestu zabijákovi, kterému nezáleží na jeho vlastním životě. A o tom se zde přesvědčí jeho noví nepřátelé. Gemmell v této knize hodně poukazuje na to, že prakticky v každém živém tvoru je vždy kus soucitu či dobroty, přestože vykročil po nesprávné cestě.

Vevericka.eva
01.09.2020 5 z 5

(SPOILER) I poslední Tulák stojí za přečtení. Líbí se mi úplný závěr - jakási satisfakce za tři velké služby a odpuštění za vše předešlé.

tonysojka
29.08.2020 5 z 5

Já také nebudu stále dookola opakovat, jak je tahle trilogie skvělá. Gemmell mi prozatím sedl. Jsem zvědav,jestli jsou i jeho další knihy tak dobré.

Ramiel
11.02.2019 3 z 5

(SPOILER) Zjevná inspirace samuraji a terakotovou armádou... Nebylo to špatné, ale nebyl to úplně můj šálek čaje. Oproti předchozím dvěma dílům mě tento nevtáhl tolik do děje.
P.S. v tomto díle nejspíš čerpal Červenák, protože závěrečné sežrání mocného čaroděje jím vyvolaným démonem mi hned připomnělo Rogana.

KAREL6725
23.01.2018 5 z 5

Nebudu psát pořád to samé prostě skvělé, výborné, čtivé. Gemmellova tvorba patří mezi špičku světové fantasy. Plný počet hvězd. Kdo tomu nevěří at přečte a posoudí sám.

špulo
23.01.2018 5 z 5

Výborné zakončenie voľnej trilógie. Všetky 3 knihy sa dajú čítať samostatne a v ľubovoľnom poradí. Hoci, aspoň pri prvom čítaní by ste poradie mohli dodržať. Preto si občas, na striedačku, nejakého Tuláka prečítam, keď si chcem oddýchnuť od prekombinovaných príbehov, aké sa píšu dnes...

Gordonlord
18.05.2017 4 z 5

Poslední kniha o Tulákovi. Postavy mě tentokráte docela vzaly, hlavně kopáč Jiu Jiu, samuraj Kisumu a plejáda "zlounů", kteří byli napůl zlí, částečně zmanipulovaní, nebyli tak úplně zrůdy a stejně jako mnoho dalších postav měli své city a morální dilemata, která posouvají barvitost charakterů na další level.

První polovina knihy byla podle mě zase trochu zajímavější, děj trochu roztřepený a opět bez takového toho "tahu na bránu", ale prostě mi to tentokráte nepřišlo jen za 3 hvězdičky, protože i když je to zase mistrovsky napsané, tak mě tu vadí pár věcí, jako třeba retrospektivní popisování osudu některých postav, které by mělo smysl, kdyby přišlo při jejich prvním výskytu v knize, ale když na vás takový "sloh" o jejich minulosti vybafne pár stránek před koncem knihy, kde se ta postava již nemá prostor projevit, tak je to dost otravné a zbytečné.

A zase..některé postavy tu byli jaksi "navíc" a občas jsem se v nich ztrácel. Jejich přítomnost měla sice smysl, ale občas pasáže s nově naroubovanou postavou působily únavně.

Nicméně je to celé opět poutavé a docela silné a nemůžu si pomoct - celé to má unikátní a mocnou atmosféru. Je tu dost zajímavých zvratů a tak ..Ale zase mě to nějak nedokázalo "sejmout". Konec byl skutečně dojemný. ale zase epilog jsem tak nějak úplně nepochopil.

Takže ...slabší 4/5

Sási
16.05.2017 5 z 5

V podstatě tímto počtem hvězdiček hodnotím celou trilogii o Tulákovi. A jestli v něčem Gemmell vyniká, tak je to styl psaní, který mi sedí jak prdel na hrnec. Ruku v ruce s tím jde i dobrý překlad, protože do každé knihy o Tulákovi jsem se okamžitě začetl a příběh hezky odsejpal. I když scénář je všude podobný a děj směřuje k nějaké finální bitvě, tak začátek mě vždy upoutal natolik, že jsem ty knihy těžko odkládal. Kromě toho jsem si velice oblíbil postavu Tuláka, anžto to není klasickej udatnej dobroser a princeznoprznič. Ať mě Pramen zavrhne, jestli od Gemmella nepřečtu všechny jeho knihy, jakože přečtu! Díky Davide

trudoš
19.09.2015 4 z 5

Důvod, proč u mě mají knihy Davida Gemmella takový úspěch, tkví v tom, že jsou o mužích. Nebo spíše o mužské hrdosti a cti. Přičemž tato pomyslná klišé v jeho podání působí dojmem skutečných morálních hodnot. A právě postava Tuláka je v tomhle ohledu nejlepší - hrdina, který není absolutně kladný, má nějaké to trauma a v životě dělá chyby jako kterýkoliv jiný člověk. Přitom je nezastavitelný, neústupný, neúplatný a jak by poznamenal Steven Seagal, těžko ho zabít.
Děj tohoto románu je opět vystavěný s kvalitně nasazeným tempem. Charaktery postavy se vyvíjejí a mění před očima, přičemž není vůbec jasné, kdo vydrží v jednom kuse až do konce. Autor se snaží držet realitu na uzdě, takže se jeden nemusí bát vytuningovaných soubojů s desítkami válečníků najednou. Zápletka samotná je pravda už trochu otřepaná, ale pořád mu to dlabu i s brokolicí. Jenže, tam, kde předchozí knihy Cestou vlka a V říši vlka zaujaly nápadem, Hrdina ve stínu hraje čistě na jistotu, aniž by se snažil nějak překvapit.

hankapimi
09.12.2013 3 z 5

(SPOILER) Celá trilogie Tuláka je napsaná autorem velmi čtivým, svižným tempem. Po vyvraždění jeho rodiny v něm zvítězila jeho temná stránka a stal se nájemným zabijákem. Pokračování děje se odehrává "obrácením Ferdiše Pištory", snažíc se odčinit úkladný čin na králi, jenž ho až do smrti pronásledoval špatným svědomím a výčitkami. Vrhá se do nebezpečných bitev s temnými rytíři, příšerami z mlhy, zlým kouzelníkem a nájemnými zabijáky, bojuje za spravedlnost a mír, ochraňuje slabší a v boji dodává odvahu pochybujícím. Příjemné oddychové napínavé fantasy počteníčko...

Eigis
04.12.2013 5 z 5

Dobrý závěr Tulákovi trilogie.

borknagar
02.12.2012 5 z 5

A tak nám končí příběh jednoho z nejsympatičtějších hrdinů Gemmelových knih. Celkově je tento třetí díl tak za čtyři hvězdičky, ale díky epilogu prostě musím dát za pět. Gemmell zakončení knih umí a zde to jen potvrzuje. Kniha jede podle zažitého mustru, ale opět to funguje. A to díky skvěle napsaným postavám. Jiu Jiu Lieng - toho si musí oblíbit snad každý. Je zde i celkem dost vtipných situací v porovnání s díly předešlými. Až jsem si občas vzpomněl na postavy Tehola a Bugga. Ale to už je jiný příběh, jiné série, jiného autora, na jiné planetě, v jiné galaxii......

přátelství démoni čest fantasy hrdinská fantasy

David Gemmell
britská, 1948 - 2006