Tulák 3 - Hrdina ve stínu

Tulák 3 - Hrdina ve stínu

V troskách města Kuan Hador to páchne temnou záhadou. Troskám se vyhýbají loupežníci i kupci. Jsou domovem děsivých tvorů a pověstí, z nichž tuhne krev v žilách - příběhů z časů již dávno minulých, kdy byla Kuan Hador hlavním městem rozsáhlé říše, jíž vládli nelítostní čarodějové. Tihle mágové dokázali spojovat zvířata a lidi do nečistých zkříženců - pěších vojáků hrůzného vojska démonů. Když však síly lidí zvítězily, čarodějníci a jejich pololidští otroci unikli kouzelnými vrátky... jen aby uvízli v jiném světě. Brána se za nimi zavřela, uzamklo ji kouzlo natolik silné, že ho nelze zlomit. Alespoň tak praví báje. * Ale v srdci každé pověsti je zrnko pravdy, a pravda může zabíjet. Zvlášť když přichází v podobě slintajících bestií s neukojitelným hladem po smrti a ničení. Uběhly tisíce let a věznící kouzlo začíná slábnout. Čarodějové a jejich hnusní pohůnci budou brzy volní, aby se mohli strašlivě pomstít všemu živému. * Tentokrát na ně ale nečeká žádné vojsko - jen rozedraná skupina podivných hrdinů: Kisumu, rádžníjský šermíř; Jiu Jiu Lieng, pokorný kopáč příkopů a jam, snící o slávě; Taliana, válečnice stejně ohnivá, jako krásná. V jejich čele je Šerý vlk, záhadná postava, již lidé nenávidí a závidí jí ohromné bohatství. Muž s krvavou minulostí, jenž zabíjel nejen pro zásady, ale i pro peníze. Osudový muž, jehož po celé Drenaji znají jako Tuláka Zabíječe.

-- zdroj: www.legie.info -- méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/440/tulak-3-hrdina-ve-stinu-c7a-440.jpg 4.672

Drenajská sága (9.)

Hero in the Shadows (2000)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Perseus

Gordonlord

Poslední kniha o Tulákovi. Postavy mě tentokráte docela vzaly, hlavně kopáč Jiu Jiu, samuraj Kisumu a plejáda "zlounů", kteří byli napůl zlí, částečně zmanipulovaní, nebyli tak úplně zrůdy a stejně jako mnoho dalších postav měli své city a morální dilemata, která posouvají barvitost charakterů na další level.

První polovina knihy byla podle mě zase trochu zajímavější, děj trochu roztřepený a opět bez takového toho "tahu na bránu", ale prostě mi to tentokráte nepřišlo jen za 3 hvězdičky, protože i když je to zase mistrovsky napsané, tak mě tu vadí pár věcí, jako třeba retrospektivní popisování osudu některých postav, které by mělo smysl, kdyby přišlo při jejich prvním výskytu v knize, ale když na vás takový "sloh" o jejich minulosti vybafne pár stránek před koncem knihy, kde se ta postava již nemá prostor projevit, tak je to dost otravné a zbytečné.

A zase..některé postavy tu byli jaksi "navíc" a občas jsem se v nich ztrácel. Jejich přítomnost měla sice smysl, ale občas pasáže s nově naroubovanou postavou působily únavně.

Nicméně je to celé opět poutavé a docela silné a nemůžu si pomoct - celé to má unikátní a mocnou atmosféru. Je tu dost zajímavých zvratů a tak ..Ale zase mě to nějak nedokázalo "sejmout". Konec byl skutečně dojemný. ale zase epilog jsem tak nějak úplně nepochopil.

Takže ...slabší 4/5

Sási

V podstatě tímto počtem hvězdiček hodnotím celou trilogii o Tulákovi. A jestli v něčem Gemmell vyniká, tak je to styl psaní, který mi sedí jak prdel na hrnec. Ruku v ruce s tím jde i dobrý překlad, protože do každé knihy o Tulákovi jsem se okamžitě začetl a příběh hezky odsejpal. I když scénář je všude podobný a děj směřuje k nějaké finální bitvě, tak začátek mě vždy upoutal natolik, že jsem ty knihy těžko odkládal. Kromě toho jsem si velice oblíbil postavu Tuláka, anžto to není klasickej udatnej dobroser a princeznoprznič. Ať mě Pramen zavrhne, jestli od Gemmella nepřečtu všechny jeho knihy, jakože přečtu! Díky Davide

trudoš
19.09.2015

Důvod, proč u mě mají knihy Davida Gemmella takový úspěch, tkví v tom, že jsou o mužích. Nebo spíše o mužské hrdosti a cti. Přičemž tato pomyslná klišé v jeho podání působí dojmem skutečných morálních hodnot. A právě postava Tuláka je v tomhle ohledu nejlepší - hrdina, který není absolutně kladný, má nějaké to trauma a v životě dělá chyby jako kterýkoliv jiný člověk. Přitom je nezastavitelný, neústupný, neúplatný a jak by poznamenal Steven Seagal, těžko ho zabít.
Děj tohoto románu je opět vystavěný s kvalitně nasazeným tempem. Charaktery postavy se vyvíjejí a mění před očima, přičemž není vůbec jasné, kdo vydrží v jednom kuse až do konce. Autor se snaží držet realitu na uzdě, takže se jeden nemusí bát vytuningovaných soubojů s desítkami válečníků najednou. Zápletka samotná je pravda už trochu otřepaná, ale pořád mu to dlabu i s brokolicí. Jenže, tam, kde předchozí knihy Cestou vlka a V říši vlka zaujaly nápadem, Hrdina ve stínu hraje čistě na jistotu, aniž by se snažil nějak překvapit.

hankapimi
09.12.2013

Celá trilogie Tuláka je napsaná autorem velmi čtivým, svižným tempem. Po vyvraždění jeho rodiny v něm zvítězila jeho temná stránka a stal se nájemným zabijákem. Pokračování děje se odehrává "obrácením Ferdiše Pištory", snažíc se odčinit úkladný čin na králi, jenž ho až do smrti pronásledoval špatným svědomím a výčitkami. Vrhá se do nebezpečných bitev s temnými rytíři, příšerami z mlhy, zlým kouzelníkem a nájemnými zabijáky, bojuje za spravedlnost a mír, ochraňuje slabší a v boji dodává odvahu pochybujícím. Příjemné oddychové napínavé fantasy počteníčko...

Eigis
04.12.2013

Dobrý závěr Tulákovi trilogie. Sice umírá, ale způsobem kterým si splní svůj největší sen. Navíc zemře neporažen.

macikcz
03.10.2013

Další skvělá kniha od Gemmella. Už nevím co napsat, abych se neopakoval z předešlých dílu. Ano, Jiu Jiua, kopáče kanálů, si nezle nezalíbit a jeho myšlení na krásně hluboký kanál, když na něj a Kisuma útočí démoni. A chvástání se jak byl skvělý kopáč kanálů, ten nejlepší, byl na to náležitě hrdý. To se člověk musí usmát. Také Matze Čej a jeho věrnost svému klientovi je obdiuvuhodná, přesto jak zhýčkaným životem žije. Skvělé rytířské fantasy o přátelství a odvaze v boji proti démonům jiného světa, doporučuji!

borknagar
02.12.2012

A tak nám končí příběh jednoho z nejsympatičtějších hrdinů Gemmelových knih. Celkově je tento třetí díl tak za čtyři hvězdičky, ale díky epilogu prostě musím dát za pět. Gemmell zakončení knih umí a zde to jen potvrzuje. Kniha jede podle zažitého mustru, ale opět to funguje. A to díky skvěle napsaným postavám. Jiu Jiu Lieng - toho si musí oblíbit snad každý. Je zde i celkem dost vtipných situací v porovnání s díly předešlými. Až jsem si občas vzpomněl na postavy Tehola a Bugga. Ale to už je jiný příběh, jiné série, jiného autora, na jiné planetě, v jiné galaxii......