Tuláci

Tuláci https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88743/bmid_tulaci-RBt-88743.jpg 4 79 18

Georgi Crosbymu, spořádanému otci rodiny a vášnivému hodináři, zbývá posledních několik desítek hodin života a v halucinogenním stavu umírajícího se mu vybavují útržky nejen z jeho života, ale také vzpomínky na otce, kočovného podomního obchodníka Howarda, podivína a originálního myslitele, který trpěl epilepsií a opustil rodinu, když bylo Georgeovi dvanáct. Příběhy obou mužů se splétají ve zvláštní obraz neuchopitelného lidského života, neúprosnosti času a výjimečnosti tvůrčího ducha. Román se přelévá z první osoby do třetí, střídají se v něm klasické epické pasáže s proudy vědomí, vloženými fiktivními texty a lyrickými halucinogenními popisy. Soustředění na dvojici postav a jejich vnitřní svět mu dává sevřenou, intimní formu. Líčením přírody, postavou myslitele, tuláka a proroka, který se nedokáže zařadit do běžné společnosti, tím vším dílo odkazuje k americké transcendentální tradici.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Tinkers , 2009

Greenfingers
Greenfingers
13.12.2020 5 z 5

Kniha na mě zanechala velmi dobrý dojem. Dílo svým rozsahem spíše kratší, ne příliš nabité dějem, přesto však podmanivé svým krásným poetickým jazykem. Osudy obou protagonistů byly autorem zpracovány velmi emotivně.

hatikva
hatikva
28.04.2020

Roman mnoha odstínů, vrstev a časových rovin. Prostřednictvím umírajícího může obklopeného svými blízkými poznáváme retrospektivní cestou jeho dětství poznamene otcovym onemocněním epilepsii a následně období jeho plodneho života. Autor využívá bohatý metaforicky jazyk a impresionisticky styl líčení příběhu . Oproti druhému dílu autora jsou Tulaci románem propracovaným, který v sobě skrývá hluboké lidské poselství o životě a smrti.

Heřmis
Heřmis
01.03.2018 3 z 5

Tato kniha určitě není pro každého, jedná se o těžší četbu. Mělo to ale takovou zvláštní atmosféru, která mě zaujala. Takže za mě spokojenost.

Měňavka
Měňavka
25.11.2017 4 z 5

Jako první jsem přečetla Enon a pak teprve jsem zjistila, že jsem se nejdříve měla pustit do Tuláků. Musím říct, že moje první setkání s tvorbou tohoto autora byla láska na první pohled, takže mne ani druhá kniha nezklamala. Dávám 4 hvězdičky a to jen proto, že jsem v příběhu nebyla příliš nadšená z odborných "kapitol" o hodinářství. V tom se mi Enon líbil víc, tam toho tolik nebylo :). Na něm bylo také vidět, že se autor rozvíjí, posunuje dál a jeho psaní je lepší než předtím.Jen tak dál!

Podpovrchem
Podpovrchem
08.10.2017 5 z 5

Příběh v mnoha směrech pohltí, poetika je fascinující, často se mi stalo, že jsem měla dojem vykolejení, zamýšlela jsem se nad oním konkrétním slovním spojením, které někdy působilo jako iluminace- představa byla někdy blízká obrazům Arcimbolda, a z toho se zase ztrácela v mytických vlnách imprese. Krásná kniha, která ve mě zanechala stopy.

marti7729
marti7729
15.07.2017 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala, nejsem příznivcem této četby. Četla jsem jen abych splnila výzvu. Musím říct, že to rozhodně nebylo nic pro mě a četla jsem ji neuvěřitelně dlouho.

dulenka
dulenka
31.01.2017

dílko až básnické..... smutné....

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
16.06.2016 4 z 5

Krásná kniha, s nespornou uměleckou hodnotou. Hlavně Howardův příběh mě fascinoval. Jenže jsem ji četl buď rozespalý při ranní cestě do práce, nebo unavený při cestě z práce nebo před spaním. Prostě jsem při čtení nikdy nebyl v takové duševní kondici, abych si ty lyrické pasáže a autorovy úvahy, plné téměř básnických obrazů a metafor, plně vychutnal a někdy jsem se přistihoval, že mi smysl věty unikl a musel jsem si ji přečíst znovu. Zkrátka to není zrovna jednoduché čtení a moc se nedivím, že se knížku zavedeným nakladatelstvím nechtělo vydat, s předpokladem, že masové obliby se zřejmě nedočká.

MichelleS
MichelleS
11.06.2016 5 z 5

Moc se mi líbila, skoro bych řekla, že to byla láska na první pohled. A to mne anotace vůbec nelákala a nebýt doporučení, nenapadlo by mě ji ani otevřít. Začetla jsem se hned od prvních stránek a zapomínala na svět kolem sebe. Dá se přečíst na jeden zátah a stejně tak je možné otevřít kdekoliv a číst a nechat se okouzlovat.

LBZ
LBZ
03.01.2016 4 z 5

Některé pasáže jsem asi úplně nepochopil, ale nakonec mi přišlo, že ta poetika knihy je moc pěkná.

Beni
Beni
28.09.2015 3 z 5

Čtenářská výzva 2015 - KNIHA, KTERÁ VYHRÁLA PULITZEROVU CENU

Kniha jako taková mne moc nebavila, něco mi přišlo až zbytečně zdlouhavě popisováno. V určitých částech jsem se však přistihla, že hltám slovo od slova.

hroubek
hroubek
01.05.2015 3 z 5

Hodně zajímavá knížka. Strašně rád bych napsal hodně dobrá knížka, ale nenapíšu to, jelikož jsem se místy dost nudil a některé okamžiky v knize mně přišly zbytečné. Chápu, že když hlavní postava umírá a je celou dobu pod prášky, tak některé výjevy jsou trochu divné. Spíše mně vadilo, že vyprávění má spoustu odboček, které popisují něco co nám ve výsledku k ničemu nebude. Je vidět, že autor se nebojí těžce napsaných vět a souvětí. Knížka se čte dobře a nabízí zajímavé čtení, otázkou ale je, zda-li si z ní na konci něco vezmete.

hopla
hopla
07.11.2014 4 z 5

Naturalistické scény, prokládané snovými výjevy. Komplexní přehlídka pocitů umírajícího člověka. Silný, věrohodný zážitek.

Pulina
Pulina
14.07.2014 3 z 5

Tento slovní, potažmo myšlenkový masakr autora mě bohužel jen občas vtáhl do děje. Cenu za vytrvalost všem, kteří ji dočtou do konce! Zvlášť pro překladatelku to musela být perná práce, ale uznávám, že kniha má v sobě cosi neotřelého.

Basti06
Basti06
17.03.2014

uzasna kniha, ale cist ji je dost "zahul". na druhou stranu, jak jinak popsat halucinogeni stavy vzpominek pred smrti nez prave takto zmatene...?

Ječmínek
Ječmínek
14.01.2014 3 z 5

George Crosby umírá. Střídají se u něho všichni členové rodiny. George sní a vzpomíná na svého otce, podomního obchodníka, který trpěl padoucnicí. Určitě kvalitní a taková zasněná kniha. Chvílemi nudné pasáže. Po přečtení jsem si řekl: "No, nic moc."

učtese
učtese
29.01.2013 5 z 5

Anotace popisuje knihu celkem dobře, i když možná to vypadá, že to je pěkný chaos, ale není. Ten umírající člověk vzpomíná, ale nijak cíleně, nebilancuje, spíš se mu vybavují různé vzpomínky, útržky. Vypadá to, že jsou to vzpomínky na takové obyčejné prosté věci, ale pro ty jež je prožili měli nějaký zásadní význam a zcela jistě jim změnily životy. Kniha se čte velice dobře (přečetl jsem jí na jeden zátah) a můžu jen doporučit.

Boboking
Boboking
20.02.2012 5 z 5

Dočetl jsem novinku z Odeonu - Tuláci od Paula Hardinga, jeho prvotina, za kterou dostal Pulitzerovu cenu 2010. Je to kaleidoskop různých časových rovin, vyprávění, světů a dějlů, ale propadl jsme tomu. Napsáno až básnickým jazykem. Přes nezvyklý styl neustálého míchání dějovýc a časových rovin, je to nádherné dílo o kráse a utrpení života, o kráse světa kolem, o hledání cesty k sobě otce a syna. Náročnější dílo na vnímání, ale úžasná kniha!

americká literatura Pulitzerova cena

Paul Harding