Tufova dobrodružství (6 povídek)

Tufova dobrodružství (6 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9945/bmid_tufova-dobrodruzstvi-6-povidek-GJc-9945.jpeg 4 221 49

Tisíc let putuje kosmická archa Vesmírem. Její posádka je dávno po smrti, ale náklad čeká na svého osvoboditele. Je to však děsivý náklad, zmrazené zárodky těch nejhorších oblud a netvorů z celé galaxie. Jestliže je někdo probudí k životu dojde k nejhoršímu a peklo bude jen rajskou zahradou. A přesně to se povede Havilandu Tufovi, dobráckému obrovi, vesmírnému obchodníčkovi, který miluje nade vše pivo a je pronásledován věčnou smůlou. Tuf si se zvířaty rozumí daleko lépe než s lidmi.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)

Tuf Voyaging , 1986

Detroit
03.10.2017 5 z 5

Opravdu milé překvapení. Od knihy jsem čekal něco úplně jinýho a Martin opět dokazuje, že je vynikající Spisovatel.

danny_21
04.04.2017 4 z 5

Zajímavý soubor dobrodružství jednoho bodrého kosmoplavce, který svým suchým, břitkým humorem, hraničícím misty s arogancí a společně s neporazitelnými argumenty a hláškami, několikrát pobavil mou maličkost. Na poli sci-fi ne úplně obvyklá záležitost svou formou a to se musí ocenit. U mě v lehkém nadprůměru, Tuf byl prostě Číman - 75 %

Eleovny
23.01.2017 4 z 5

Který jiný autor dokáže v prvních 100 stranách zabít tolik postav? :D Pouze Martin. Kniha je zajímavé scifi, které přichází s novými myšlenkami a opět si hraje s lidskou povahou. I přes to, že je hlavní postava tak říkajíc nemasná, neslaná, tak kniha udrží vaši pozornost až do úplného konce, zatroleně!

elutep
18.01.2017 4 z 5

Zatroleně dobrá Sci-fi...

vlado0065
05.10.2016 5 z 5

To, že Martin vie písať čertovsky dobré fantasy vieme (že na to mnoho ľudí prišlo len vďaka seriálu je síce trocha podraz :), ale kašlať na to, hlavne že George musí tvoriť). Ale to, že Martin začínal so sci-fi a že to sci-fi je ešte o kus lepšie, už až také známe nie je.

Tufova dobrodružství sú brilantné. Haviland Tuf je dva a pol metra vysoký, bledý a pragmatický medzigalaktický obchodník s averziou voči človeku a láskou k mačkám (on je vlastne srdcom filantrop, ale neznáša akýkoľvek telesný dotyk). V čom je ale najväčší pán, je brutálne sarkastický a britký humor (inak povedané, Tuf riadne hláškuje a všetkých facká krutou pravdou).

Poviedky sú veľmi dobre namixované, pekne chronologicky radené a obsahovo gradujúce. A aby toho nebolo málo, Tuf nastavuje zrkadlo celému ľudstvu a to, čo sa v zrkadle objaví nie je vždy príjemné. Ale Tuf pozná riešenie.. pozná riešenie na všetko.

Tuf by si rozhodne zaslúžil pokračovanie. Vlastne, aj prequel a zopár spinoff-ov. A seriál by tiež potešil :).

olle3
09.04.2016 3 z 5

Příjemná oddechovka s několika velice dobrými myšlenkami. Tufova postava mi přišla trochu plochá, krom konce poslední povídky, ale jinak mě atmosféra příběhů bavila a odnesl jsem si z toho dobrý pocit. Že bych však hltal každé slovo, to ani z daleka ne.

Mantikocka
02.02.2016 5 z 5

Brilantní Sci-Fi :)

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Masakr a nářez. První povídka je jedna z nejlepších vyvražďovaček ala Vetřelec, kdy jsem pravidelně fandil umírajícím. Zbytek knihy je něco těžce popsatelného, zároveň je to ale důkaz že Martin umí psát i jiné věci než psychologické krváky které ho proslavily. Mohl bych jednotlivé povídky chválit dokola a dokola, jenže pouze zavolám - Čtěte to nahned! A hlavní hrdina, i když má emoce značně omezeny, je boží a nejde mu nefandit. Navíc u Tufa jsem měl stejný pocit jako u Manderlyho z Asoiaf - totiž že ho autor psal podle sebe. Minimálně zařazením do váhové kategorie a zalíbení v jídle. V zdejší zemi je tahle sbírka nedoceněný skvost, neprávem zastíněný dokonalou Vy víte jakou ságou.

Hadati
23.10.2015

Tato humorná sci-fi je souborem povídek, které mají jako hlavního jmenovatele kosmického obchodníka a pilota Tufa, dobráckého sarkastického obra, který má sice rád lidstvo, ale od jednotlivých jedinců si raději udržuje odstup. Ten po krvavé úvodní zápletce získá k užívání kolosální genetickou loď, která, přestože je již tisíc let stará, je stále funkční a propůjčuje svému uživateli téměř božské schopnosti, alespoň co se týče stvoření života, ať už se jedná o bakterie, hmyz nebo zvířata. Tuf je naštěstí svou povahou absolutní samaritán, který více hledí na blaho lidstva než na své vlastní. Putuje tak se svým nově nabitým majetkem do různých lidmi obývaných hvězdných soustav a schopnosti své genetické lodi využívá k pomoci lidem v nouzi. Tato pomoc však často končí jinak, než si zadavatelé jeho služeb, většinou vládní činitelé celých planet, představují. Tuf jim totiž neposkytuje to, co žádají, ale to, co skutečně potřebují.

Pokud jste po této knize sáhli jen proto, že chcete další krvák od G. R. R. Martina ve stylu Hry o trůny, tak ji zase odložte. První příběh je sice dosti krvavý, kdy už od počátku tušíte, že bude mnoho mrtvých, stejně jako když se na obrazovce televize objeví Ripleyová a dá se do křížku s vetřelcem, a spíše jen čekáte, která z postav knihy vydrží nejdéle, ale tím krvavé scény končí, i když o akci není nouze. Pokud jste však pro tuto knihu sáhli, protože jste si chtěli užít humornou zábavu, tak vřele do toho.

witko
17.10.2015 4 z 5

Zajímavá to postava ten Tuf. Kliďas, co všechno s přehledem vyřeší, si získal mé sympatie. Moje první sci-fi od Martina a musím říct, že opravdu umí.

Wamann
29.09.2015

Sci-fi se zajímavými originálními náměty, barvitým humorem a výbornými myšlenkami, nejvíce se mi líbil příběh Morová hvězda, škoda že nejsou v knize (1.vydání) další dvě povídky, které se vážou k cyklu a to: "Call Him Moses" (Říkej mu Mojžíš) vyšlo v magazínu Analog, únor 1978 a "Manna from Heaven" (Nebeská mana), vyšlo v magazínu Analog, prosinec 1985. Tyto povídky doplněny až ve druhém vydání.

Arrashid
16.09.2015 2 z 5

Bohužel, kniha mě opravdu nebavila. S Tuffem jsem se nedokázal srovnat, spíš jsem mu přál, aby dostal konečně na budku a konečně přestal být tak arogantní a nabubřelý. Povídky samy o sobě také nic moc, ekoinženýrství jsem na chuť nepřišel. Šup jsem s Vichry, ať si spravím pachuť v ústech...

Doli
05.08.2015 5 z 5

Paráda. Dlouho jsem se takto nebavil, u sci-fy. Moc jsem jich sice nepřečetl, ale je to moje druhé nejoblíbenější, na prvním místě je Město. Přál bych si více příběhů o Tuffovi, prosím pane Martin, ovšem napřed dopište Vichry zimy, děkuji.

perko
23.07.2015 5 z 5

Moje první setkání s G. R. R. Martinem a moje první knižní sci-fi. Knihou jsem byl unešen, i když ne všechny povídky mám rád stejně. U mě vždycky vedla Morová hvězda, ostatní jsou však taky velmi dobré. Přečteno několikrát a určitě ne naposled :)

messi@h
19.06.2015 3 z 5

V rámci Martinovy tvorby je kniha spíš podprůměr (což v porovnání s ostatními SF autory ale stačí pořád na slušný průměr). Výchozí zápletka je zajímavá (klonoloď s nepřebernou zásobou různých nestvůr), první povídka je slušná (hlavně mě bavila právě různorodost příšer, Martin má opravdu bohatou fantazii) a Tuf je opravdu netypický hrdina, což považuji za plus. Ale bohužel mi samotný Tuf moc k srdci nepřírostl, je to takový podivný asociál, sice velmi inteligentní, ale nijak zvlášť sympatický. Jednotlivé povídky jsou docela zajímavé, ale jedno přečtení stačí, vracet se ke knížce určitě nebudu.

petrmosna
25.05.2015 4 z 5

Knížka mě velmi mile překvapila a skvěle jsem se u ní bavil. Kdybych neznal autora, asi nikdy by mě nenapadlo, že ji napsal "pán", co má na svědomí Písně ohně a ledu. Skvělé (palec nahoru).

HoBi
12.05.2015 5 z 5

Haviland Tuf, který umí vyřešit snad každý problém a nade vše miluje své kočky, pomáhá lidem s problémy a opakovaně naráží na lidskou hloupost. Skvělý specifický humor. Doporučuje 11 z 10 koček.

darthvader77
22.02.2015 5 z 5

Jedna z prvotin dokonalého Džordže má ode mě jednoznačně 100%. Pokud čekáte další myšlenkové zabijení, tak budete zklamání. Jediná čistka proběhne v první povídce a vážnější téma je jen v první a poslední. Zbytek je čistá humoristická radost, která paroduje snád vše napříč žánry a přerostlého chovatele koček s bizarními jmény nelze ne milovat.

Tomislav
15.02.2015 4 z 5

První sci-fi od Martina, kterou jsem četl. Skvělá oddychovka, Tuf mě vážně pobavil.

Monix
06.02.2015 4 z 5

I když sci-fi není můj šálek kávy, tohle jsem přečetla s chutí a to o něčem svědčí :-)

klonování

Část díla