Králova přízeň

Králova přízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1166/tudorovci-p-gregory-kralova-prizen-qiF-1166.jpg 5 195 36

Příběh popisující osudy dvou sester: Anny a Mary Boleynových. Mary přijde jako mladá dívka ke dvoru, kde se do ní zamiluje sám král Jindřich VIII. Avšak přízeň krále je pomíjivá a Mary je nucena přenechat své místo sestře Anně, která svou inteligencí a šarmem krále okouzlí natolik, že se kvůli ní nezalekne ani náboženské reformy a založí novou anglikánskou církev..... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Alpress

The Other Boleyn Girl , 2001

modroocko
02.03.2024 4 z 5

Knihu jsem si přečetla po shlédnutí filmu, který mne hodně zaujal. Kniha se mi četla dobře, nikde děj nevázl a celkově mne období vlády Jindřicha VIII. zajímá, nejspíš si přečtu nějakou další knihu této spisovatelky.

Lucif
28.01.2024 2 z 5

Nedočetla jsem. Místy zajímavá, docela dobře se to četlo, ale pak už to bylo moc zdlouhavé a vlastně pořád to samé.. nahlédla jsem dál a ještě kousek dál a nějak neměla chuť to dočíst .. 3/4 knihy přečteno, nemyslím si, že se k tomu vrátím, určitě ne v nejbližší době, protože jsem narazila na zajímavější knihy.

Siwan
16.09.2023 4 z 5

Velmi pěkné, před lety jsem viděla film, který se mi líbil moc a řekla bych, že je to jeden z mála, který vystihl knihu a dobu stejně dobře jako kniha.

katpas76
12.07.2023 4 z 5

Před lety jsem viděla film a teď jsem si přečetla díky čtenářské výzvě i knižní předlohu.
Příběh dle historických skutečností je napsán velmi čtivě, ač druhá polovina knihy mi přišla zdlouhavá. Než nastalo závěrečné drama, bylo to stále o střídání léta a zimy, cestách mezi různými paláci a opakujících se milostných avantýrách.
Nevadí mi tlusté knihy, ale myslím, že tato by šla o 100 stran klidně zkrátit.
Zážitek mi kazila i řada textových chyb a překlepů a občas mi vadila i ich forma vyprávění.
Celkově hodnotím 4 hvězdami.

katushah
30.04.2023 5 z 5

Nemusím moc středověk, ale tento příběh mně opravdu zaujal. Doporučuji.

Paulika419
04.04.2023 5 z 5

Philippa Gregori je super spisovatelka historických románů.Kniha neměla chybu.

boxas
02.01.2023 5 z 5

Poutavá kniha především o "tom druhém Boleynovic děvčeti".
Mary Boleynová skutečně svého krále upřímně milovala a skutečně trpěla, když musela ustoupit do stínu před svojí ambiciózní sestrou Annou.
Autorka nám zprostředkovává pohled na anglický královský dvůr Jindřicha VIII. velice netradičním způsobem - z pohledu někoho, kdo je pouze na okraji turbulentních událostí té doby. Mary je pouze svědkem vzestupu a pádu své sestry. Vidí jiskřivou, okouzlující, ale i sobeckou Annu, jak se dere do královy přízně, ví o jejích marných, čím dál zoufalejších pokusech dát králi mužského potomka, vidí i sestřin pád do propasti, kam s sebou strhne mnohé další, včetně jejich milovaného bratra.
To všechno Mary vidí ... a jako jediná přežije. A také jako jediná dá králi tolik vytouženého syna, který neumře předčasně. Bohužel Mary nikdy nebyla královnou a její syn byl pouze levoboček. The Other Boleyn Girl, jak zní originální titul, zůstane tou druhou po celý svůj život. A na trůn usedne ne její syn, ale dcera "té coury" Anny Alžběta I.
Moc pěkná kniha!

Lolila
05.05.2022 5 z 5

Veľmi dobre a pútavo napísané. Mám rada historické romány, ktoré zachytávajú aj skutočné historické postavy a udalosti. Tento román zachytáva obdobie Henricha VIII. prostredníctvom Mary Boleynovej. Jej príchod na dvor až po skončenie vplyvu rodu Boleynovcov.

JajaD13
08.04.2021 5 z 5

Philippa umí. Plasticky líčí příběh, který je všeobecně známý, ale tentokrát z pohledu Mary Boleyn. Mary, která ač chudší a zavržená od dvora, rozhodně ve finále prožila šťastnější život než její sestra Anna...
Filmové zpracování považuju za hollywoodský spektákl na téma "Jak si my v Americe představujem, že Jindra Osmej balil Anču B.". Fajnšmekrům doporučuju BBC verzi z roku 2003 "To druhé Bolejnovic děvče".

Peyka
20.02.2021 4 z 5

Srdcovka, filmové zpracování je mým oblíbeným. Jsem ráda, že vlastním originální vydání přímo z Boleynovic sídla v zámku Hever. :-) Sama se velmi zajímám o tudorovské dějiny, tento příběh se zaměřuje na začátky Boleynových děvčat u dvora a na to, jak sesterský souboj a žárlivost mohou vyústit v tragický konec. Philippa Gregory patří vedle Alison Weir mezi nejlepší britské autorky historických tudorovských románů.

iveta1294
16.01.2021 5 z 5

Moc se mi líbila

anndrra
02.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Moc se mi líbilo, že autorka věnovala pozornost tě druhé Boleynovic holce o níž toho člověk moc neslyší a ještě lepší bylo, že se opravdu držela historických reálií (ono totiž nikdo neví, kdy se Mary narodila a zda opravdu byla mladší nebo starší než Anna). Annu vylíčila trochu zkresleně tak, jak se jí asi hodilo jako velmi ambiciózní ženu ochotnou jít třeba přes mrtvoly a na konci knihy, tak mnoho pochyb o její vině čtenář mít nemůže (pokud si o ní a jejím životě už předem víc nezjistí). Nicméně s čím souhlasím je to, jak je vykreslen král Jindřich. Jane musela vzhledem k jeho zapáchající noze, příšerné panovačné povaze silné obezitě být světice, když dokázala vystřídat Annu v jeho posteli. Anna sama si zahrávala s ohněm a myšlenka, že to byla ona, kdo Jindřicha naučil, že si může dělat co chce, protože je přece král, rozhodně má něco do sebe, když člověk vezme v úvahu, že Kateřina ho vedla spíše ke skromnosti a snažila se jeho prudkou povahu krotit, nakonec tedy Anna dostala jen to, co si sama připravila.

socka123
05.06.2020

Kniha se četla dobře, mám ráda historii kolem Jindřicha VIII., jeho manželek.......viděla jsem i film, ač měl fajn obsazení, kniha je kniha. Nedá se do 2 hodin filmu obsáhnout podrobný děj, jako v knize. Dle mého je lepší nejdřív přečíst knihu, potom kouknout na film :-))

renefer
15.06.2019 5 z 5

Měla jsem trochu strach číst druhou knihu ze série bez znalosti první, ale jedná se o zcela samostatné a ucelené dílko. Pohled na Jindřicha VIII. Tentokrát očima holek Boleynovic, konkrétně Marry. Ačkoliv působí v románu trochu přihlouple, ve skutečnosti byla z obou sester ta chytřejší a protřenější a hlavně díky ní se podařilo Anně dostat aspoň na chvilku na anglický trůn a změnit běh dějin.

Atanone
07.06.2019 5 z 5

Přestože nejsem odborník na Tudorovce, toto téma mě zajímá, takže jsem si nemohla nevšimnout, že autorka šikovně mixuje fakta s drby, přičemž z obojího bere jen to, co se jí hodí. Ale toto není kniha historických faktů, je to fikce. Příběh "té druhé boleynovic holky". A jde přece o to, aby se to dobře četlo. Což se podle mě hodně povedlo.

bydžounek
13.02.2019 4 z 5

čtivé, poutavé:-) "druhé boleynovic děvče". moc románů z jiného pohledu není a tento je vcelku vydařený

orinka3
03.08.2018 5 z 5

Tohle se četlo samo. Anna Boleynová tu byla vykreslena hodně nemilosrdně, její sestra dopadla o mnoho lépe. Vlastně i celkově, po těch všech událostech. Král Jindřich měl hodně daleko do moudrého vladaře, ale při těch pletichách na jeho dvoře ani není divu. Tragická postava, které nikdo neřekl pravdu do očí a nemohl se na nikoho spolehnout. A jeho dvořané? Kam vítr, tam plášť. Vždycky je mi líto, když nevinní lidé doplatí na vyšší politické cíle. Krutá smrt mladíků zákeřně a účelově nařčených z nesmyslného cizoložství je toho důkazem. Nevím, kdy byla spravedlnost skutečně čistá, ale snad jsme se od té doby aspoň o kousek posunuli.

Leninanina
31.07.2018 5 z 5

Myslím, že je to asi její nejlepší kniha. Často se k ní vracím. Pokud bych měla tudorovskému nováčkovi doporučit knihu, kterou by měl začít, byla by to určitě tato.

Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Nejlepší díl od spisovatelky, kniha opět velice čtivá, ale jediné co se mi trošku nelíbilo bylo, že byla v knize Mary mladší než Anne, ale historicky to bylo naopak. Mary měla byt taky i milenkou krále Francie a měla se chovat nevhodně i na dvůr Francie..

Ssojka42
03.08.2017 5 z 5

Poutavý román, dobře se čte,rod Tudorovců mě prostě přitahuje..